Keskusta luo uusia työpaikkoja!

Keskusta on kaikessa hiljaisuudessa valmistellut valtavaa investointia Kemijärvelle. Suunnitteilla oleva biojalostamo maksaisi arviolta 700-800 miljoonaa euroa ja toisi varovaisesti arvioiden noin tuhat työpaikkaa, kertoo Heikki Nivala Suomen metsäkeskuksesta.

Sipilä
1168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tämä Nivala kylläkin kieltäytyy lehtitietojen mukaan kertomasta, mikä tämä Kemijärven yrittäjä olisi. Tuskin se nyt Keskusta on, koska ei kai mikään puolue harjoita tämänsuuruista yritystoimintaa. Sitäpaitsi Kepulla on Kemijärvellä sen verran huono maine, että teitäkin on kuulemma revitty sellaiset liikennemerkit, joissa lukee Keskusta.

Biojalostamoiden perustaminen on ihan hyvä asia. Pieni mutka näissä silti tuppaa olemaan matkassa, kun jotkut näistäkin kerjäävät yhteiskunnan tukia ennen kuin rohkenevat muuraamaan peruskiveä. Saa nyt nähdä miten homma Kemijärvellä toimii.

Äänestä
  • Tämä Nivala on itse Keskustalainen kunnanvaltuutettu kemijärvellä.

    Äänestä

viimeinkin järkevää olis ainakin yritystä onnea kemijärvelle.

Äänestä

Uusi Talvivaara?

Äänestä
  • Sitä luultavasti ja kun hanke menee persiilleen, rientää joku kepulainen äkkiä sanoman ettei ota tuhoista mitään vastuuta.

    Äänestä

Keskusta ottanee sitten täyden vastuun, jos hanke menee keputapaan perseelleen, jos on sitä ollut järjestelemässäkin? Talvivaaran osalta kepujärjestelijät ovat viime aikoina pitäneet matalaa profiilia. Paljon matalampaa kuin talvivaarakatastrofia järjestäessään.

Äänestä
  • Tästä ylöspäin työtä paljon.
    Älä kadehdi.

    Äänestä

  • "Heikki Nivalan (kesk.) vallanhalu on saanut tunteet kuumenemaan Kemijärvellä. Nivala vaatii itselleen puheenjohtajuutta kaupunginhallituksessa. Kun se ei näytä toteutuvan, hän ei suostu sopimaan mistään muustakaan. Paikka kuuluu Nivalan mukaan keskustalle."

    Tapaus sisältää samaa röyhkeyttä ja komiikkaa kuin Kelan johtajan "valinnassa". Muut hakijat jyrättiin ilmoittamalla, että paikka kuuluu keskustalle. Ilmoittaja oli Vanhanen...

    Äänestä

  • Vähän haiskahtaa tämä juttu, salainen yritys rakentaa suuren tehtaan... vain yksi henkilö tietää mikä yritys.... kohta pitää varmaan lähettää valtion 100 miljoonaa nigerialaiseen osoitteeseen asianhoitokuluina niin saa suuren sijoituksen afrikkalaisen kuninkaan leskeltä.

    Äänestä

  • lutariuma kirjoitti:

    Vähän haiskahtaa tämä juttu, salainen yritys rakentaa suuren tehtaan... vain yksi henkilö tietää mikä yritys.... kohta pitää varmaan lähettää valtion 100 miljoonaa nigerialaiseen osoitteeseen asianhoitokuluina niin saa suuren sijoituksen afrikkalaisen kuninkaan leskeltä.

    Siellähän on jo tämä sahuri, sama yritys siirtyy biojalostajaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tästä_se_alkaa kirjoitti:

Keskusta on kaikessa hiljaisuudessa valmistellut valtavaa investointia Kemijärvelle. Suunnitteilla oleva biojalostamo maksaisi arviolta 700-800 miljoonaa euroa ja toisi varovaisesti arvioiden noin tuhat työpaikkaa, kertoo Heikki Nivala Suomen metsäkeskuksesta.

Sipilä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu