Yle Radio 1 lähettää Koraanin 60-osaisena luentana

Ennen sarjan alkua kuullaan kolme alustavaa keskusteluohjelmaa.
Niiden lähetysajat ovat keskiviikkona 25.2. klo 17.45, lauantaina 28.2. klo 17.15 ja sunnuntaina 29.2. klo 17.15.
http://yle.fi/radio/yleradio1/ohjelmat/tunnetko_koraania_nyt_siihen_voi_tutustua_yle_radio_1ssa/7823613
Jos jaksate muistaa, ohjelma alkaa lauantaina 7. maaliskuuta.

Koraanin luenta alkaa lauantaina 7. maaliskuuta, ja sarja jatkuu lokakuun alkupuolelle saakka. Luennat ja niihin liittyvät keskustelut kuullaan Radio 1:ssä lauantaisin ja sunnuntaisin klo 17.15 - 17.45.

Voitte avata toisen sivun ja kuunnella sitä samalla kun paukutte keskustelulinjoilla.
2164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Kuuntelisin mielelläni satuja. Koraanin ja raamatun sadut ei kiinnosta. Voishan siellä lukea vaikka tarun sormusten herrasta, olis ainakin yhtä paksu eepos.

Äänestä

Raamattukin on pyhä kirja. Miksi sitä joku Jari Pervo saa heitellä veroylen typerissä viihdeohjelmissa. Kysyn vaan.

Äänestä
  • Jari Tervolla munaa heitellä koraania.

    Äänestä

hm. Kun kuitenkin 2,5 miljadia eli 1/3 koko populaatiosta on tässä uskossa, eikö kiinosta mitä se sisältää? Koraanin luku ei ole sen tulkintaa vaa sanasta sanaan sen lukemista, keskustelu on mielipiteitä ja tulkintaa ne ovat erillisenä ohjelmana.

Äänestä

Raamattu on kristittyjen pyhä kirja. Kristittyjä vainotaan ja tapetaan monissa muslimimaissa. Olisiko mahdollista, että Raamattua luettaisiin näiden maiden yleisradiossa.

Äänestä

Mutta eikö se ole vihapuhetta jos ne vääräuskoisten tappamiseen käskevät jutut luetaan siellä ääneen?
Naistenkin osalta siellä on pahoja juttuja ja piiskata käsketään ja sanotaan ettei vaimo saa kieltäytyä seksistä.
Islamista luopujatkin käsketään tappaa.

En minä ymmärrä miten noita voi täällä radiossa lukea.

Äänestä

yritetään edes tehdä jotain estääksemme moinen. Tuo on sitä mitä emme tarvtse.
YLE on mennyt syvälle ruskean kielensä kanssa.

Äänestä
  • saatuaan kaiken vallan yle muuntui itse kontrollin ylläpitäjäksi. koska ei ole velvoitettu maksujen takia sääntelemään informaatiota. kokee kaikkivoipaisuutta. yleväää.

    Äänestä

  • .... ja me kritisoimme venäjän valtamediaa.

    Äänestä

Ateistit heitti ulos suomesta Kristinuskon ja otti vastaan islam .. Tässä ollaan nyt sitten että kirkkot muuttuu Moskejixi.

Äänestä

Ei koraania radioon luettavaksi

Äänestä

Lukekaa vaikka merisää 15 kertaa peräkkäin...sekin parempi.

Äänestä

Miksi yle tyrkyttää kivikautista, suvaitsematonta ja väkivaltaista ideologiaa kanavillaan?

Äänestä
  • ylenantia johtaa Kokoomuksen edustaja ja Kokoomukselle on erittäin tärkeää että vaalien alla saadaan ihmiset ajattelemaan muuta kuin Kokoomuksen aiheuttamaa taloudellista tilannetta maassamme.

    Äänestä

Vittuilin tuosta koraanin luvusta suoraan ylen johdolle, sain vastauksen jotta mussulmanni terroristien koraanin luku sivistää Suomalaisia !
Mitenhän se sen tekee ???
Koskahan yle alkaa värväämään Suomalaisia isisjoukkoihin ?

Late Lapista. SSSS Ry!

Äänestä

Kohta lentää kok YLE hevon VlTTUUN ku alkaa koraanin kans värkkäämään.

Siitä voi joku Radikaali vetää herneen nenään

Äänestä

Mua ei saa lukemaan tuota humpuukikirjaa en myöskään kuuntele muitten lukemisia enkä edes halua oppia siitä mitään.

Äänestä

Oppii´pahan länsi tietämään miksi muslimit tappavat. Kun koraani niin käskee.

Äänestä

Musliimit tarvitsee rakastaa vihollinen ja saada sen Rakkauden ja Rauhan joka vain Jeesus voi antaa.

Äänestä

Toivottavasti se tulee myös suomenhurri kielellä,jotta ei pakkoruotsitus ole mennyt kansalta hukkaan ja sipoon hyrritkin ymmärtää mistä on kyse.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karaana kirjoitti:

Ennen sarjan alkua kuullaan kolme alustavaa keskusteluohjelmaa.
Niiden lähetysajat ovat keskiviikkona 25.2. klo 17.45, lauantaina 28.2. klo 17.15 ja sunnuntaina 29.2. klo 17.15.
http://yle.fi/radio/yleradio1/ohjelmat/tunnetko_koraania_nyt_siihen_voi_tutustua_yle_radio_1ssa/7823613
Jos jaksate muistaa, ohjelma alkaa lauantaina 7. maaliskuuta.

Koraanin luenta alkaa lauantaina 7. maaliskuuta, ja sarja jatkuu lokakuun alkupuolelle saakka. Luennat ja niihin liittyvät keskustelut kuullaan Radio 1:ssä lauantaisin ja sunnuntaisin klo 17.15 - 17.45.

Voitte avata toisen sivun ja kuunnella sitä samalla kun paukutte keskustelulinjoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu