Jerusalem oksensi ulos Suomen Lähetysseuran

11

91

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terveisinyksvaan

      Oikein ja amen.

    • IhmisoikeudetKunniaan

      Kylläpä oli tiukkapipoinen toimittaja videossa. Ja edustaa vanhaa aikaa jonka on aika väistyä. Koska jos pitäytyy Raamatun oppeihin, silloin pitäisi myös hyväksyä kaikki vanhan testamentin "Jumalan nimessä" tehdyt julmuudetkin. Siis ihan tappaa vääräuskoisia. Tämä on tätä pahinta kirjanoppineisuuden muotoa.

      On se kumma juttu että pitää seurakunnan jäädä kiinni vanhoihin farisealaisiin hapatuksiin, tästä aloituksen videoleike surullisena esimerkkinä.

    • NimimerkkiMerkki

      Olipa sitten hetero- tai homopari, tai vaikka ihan mitä hyvänsä, niin meidän tule kysyä itseltämme ja toinen toiseltamme yksi hyvin vakava kysymys, johon ilmeisesti kukaan ei ole viitsinyt vastata luterialaisessa lähetysseurassa. Miksi ihmeessä suomalaista luterilaisuutta pitäisi mitenkään levittään yhtään minnekään tässä maailmassa? Ja vielä Pyhällä maalla Jerusalemissa, yhdellä kristinuskon tärkeimmistä paikoista, jossa sentään toimii myös Kirkko!

      On hyvin suuri synti, jos siellä mennään ihmisiä petkuttamaan ja opettamaan heille luterilaisuutta mukamas kristinuskon nimellä! Meidän pitää ymmärtää, että sellainen on valehtelemista, petkuttamista ja täysin rikollista harhaanjohtamista.

      Kaikenlaisten harhaoppien levittäminen on myös suuri kauhistus Jumalalle!

      • KTSEiKirj

        Luterilaisuudella on alueella pitkät perinteet ja se on hyväksi havaittu!

        Sen sijaan kaiken maailman ameriiikkalaisvetoiset karismaattisfundamentaaliset vippaslahkot pysykööt poissa!


      • NimimerkkiMerkki
        KTSEiKirj kirjoitti:

        Luterilaisuudella on alueella pitkät perinteet ja se on hyväksi havaittu!

        Sen sijaan kaiken maailman ameriiikkalaisvetoiset karismaattisfundamentaaliset vippaslahkot pysykööt poissa!

        Luterilaisten pitkät perinteet tarkoittavat aina vain joitakin kymmeniä vuosia! Se on uuden uskonnon oma ongelma, ettei osata suhteuttaa asioita ollenkaan.

        Kristinusko on pari tuhatta vuotta vaikuttanut Jerusalemissa. Kirkon opillinen perinne elää siellä väkevänä. Luterilaisuus taas on kehitelty keskiajan lopussa ja sen jälkeen sitä on muokattu, puhdistettu, muutettu ja vaikka mitä, aivan jatkuvasti. Luterilaisuudesta on poistettu kaikki kristillisyys, eivätkä kristinuskon edustajat yleensä edes tunnista luterilaisuutta kristilliseksi liikkeeksi, vaikka se itse kuvitteleekin olevansa joka ihan oikeasti kirkko! Ristiriita on siis hyvin suuri.

        Mutta käytännössä luterilaisuuden edustajat aivan varmasti ovat jo huomanneet, ettei heidän saarnaajiaan päästetä koskaan kristillisissä kirkoissa alttariin. Luterilaiset pastorit ja piispat saavat palvella muiden maallikoiden mukana!

        Ja tällaista uskontoako siellä sitten halutaan tarjota kristinuskona tai jonkinlaisena vaihtoehtouskontona tietämättömille ihmisille? Sehän on edesvastuutonta!


    • Häpeällistä toimintaa Suomelta, toden totta, vaikka ei kristillinen tilanne siellä Jerusalmeissakaan ole sitä, mitä sen tulisi olla, mutta oikein, että antoivat lähtöpassin, tälle seuralle, joukostaan.

    • älyn.väläys

      Kiitos tottis!
      Hyviä nuo kaikki muutkin mukana olevat linkit.
      Nähdään sunnuntaina Narikkatorilla!

    • onnettomuus

      Oliko tämä Risto Santalan entinen paikka? Voi, voi, voi!

      • tähh

        Mikä?


    • Mitenpain

      Nämä asiat taitavat olla ristiriidassa keskenään ? Vai koetaanko "tasa-arvo" ajattelua toteuttaa ainoastaan "seinien sisäpuolella"?

      Ensin kerrotaan "tasa-arvosta"
      http://evl.fi/EVLfi.nsf/0/7B5C5233A130AF37C22577BF00192A5F?OpenDocument&lang=FI
      "..Tasa-arvoinen kirkko...."

      Sitten ollaan kuitenkin suostumatta "tasa-arvoon "

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Kirkon_ja_valtion_ero
      "...Euroopan neuvosto antoi parlamentaarisessa yleiskokouksessaan 2007 suosituksen ”Valtio, uskonto, sekularismi, ihmisoikeudet” (suositus nro 1804). Suosituksessa Euroopan neuvosto toteaa kirkon ja valtion eron olevan Euroopan yhteisiä arvoja (artikla 4). Suosituksen pohjatekstissä ennen kokousta suositeltiin Euroopan valtioille kirkon ja valtion erottamista toisistaan. Pohjateksti muuttui Suomen aloitteesta.."

      http://yle.fi/uutiset/kotimaa/article242199.ece
      "...Suomi vastustaa suositusta kirkon ja valtion erottamisesta Euroopassa.."

      Esim. "kirkolisveron" keräämistä ei tunneta, eikä siihen opeteta missään Raamatun Uuden Liiton srk:aa koskevissa kirjoituksissa. UUden Liiton srk. yhteisössä varojen antaminen perustuu vapaaehtoisuuteen, eikä jäsenen tulon lähteistä otettaviin "kirkollis vero prosenttiin "

      • Älä.vouhkaa

        Kirkon jäsenyys on vapaaehtoista joten niin on verojenkin maksaminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      355
      1075
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      686
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      48
      571
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      461
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe