Tampereen kaupungin yksi suurimmistä taloudellisista virheistä oli Ratinan kauppakeskuksen alueen myynti Spondalle, joka ei ole tehnyt viiteen vuoteen yhtään lapionpistoa alueella. Kaupungin tärkein kauppatontti seisoo Spondan jäädyttelyn takia täysin vailla toimintaa. Kun kaupunki valitsi alueen rakentajaa, Sponda ei ollut halvin tarjoaja, mutta kaupunki vetosi laatuun. Sponda yrittää osoittaa, kuinka tyhjällä tontilla sitä laatua löytyy yllin kyllin.
Tampereen erehdys, Ratinan myynti Spondalle
Kaukokaipuu
25<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Joku toinen, en muista enää mikä, olisi maksanut tuosta tontista kaupungille yli 10 milj. enemmän. Mikähän kytky tähänkin kauppaan liittyi kun huonomi tarjous hyväksyttiin eikä rakentamiselle asetettu määräaikaa.
Eikö Tampereen kaupungilla ole lakimiehiä, jotka osaisivat laatia sopimuksia? Jos ostat tai vuokraat omakotitontin ja et rakenna sille, niin viimeistään 3 vuoden kuluttua se palautuu kaupungille. Tällainen sopimus olisi pitänyt olla tässäkin tapauksessa.
Kyllä ne osaavat jos niin käsketään osata mutta ilmeisesti Spondan tapauksessa käskettiin olla osaamatta.
Sponda on pilannut maineensa täysin. Siinä ei auta enää edes kauppakeskuksen rakentaminen.
Toi on muutenkin ihan hirveä lähiömarketti arkkitehtuuriltaankin. Ei keskustan parhaille paikoille mitään kaksi kerroksista automarkettia tarvita. 7-9 kerroksinen tyylikäs arkkitehtuuri siihen vain, niin että kaduille tulee umpikortteli ja korkeat seinät.
Olet oikeassa. Samalle tontille pitäisi mahduttaa asuntoja, toimistoja ja kauppaa. Pelkkää kauppakeskusta ei kukaan enää rakenna kaupunkien keskustoihin kun entisetkin tavaratalot ovat isoissa vaikeuksissa. Siinä menisi Sponda konkkaan jos se sen tekisi.
Onhan Tampere nyt muutenkin ajamassa keskustaa eli kantakaupunkia alas.
Kyllä, asemakaavan muutos on ainoa mahdollisuus saada jotain tuolle aukiolle. Sponda ei ikänään tule tekemään siihen kauppakeskusta kun ei ole pakko. Se antaa sen arvotontin seistä sellaisenaan vaikka 50 vuotta.
Kaupungin tekemä esisopimus Työterveyden siirtymisestä siihen on pelkkää keinotekoista leikkiä ja liekö edes asemakaavan mukaistakaan. Eihän se ole kaupallista toimintaa.
Ei ollut välttämättä virhe, saattoi olla tarkoituksellinenkin teko.
Katsos kun elämää ja liike-elämää tulee olemaan vielä sinunkin jälkeen. Isoa bisnestä tehdään minimissään vuosikymmenien suunnitelmalla. Siinä ei tunnu missään jos hanke toteutuu vasta parinkymmenen vuoden kuluttua suunnittelusta.
Tampereen kaupunki tiesi oikein hyvin miksi sopimukseen ei laitettu viimeistä rakentamisen aloittamispäivää tai valmistumispäivää ja tämä on huomioitu kaupungin omissa suunnitelmissa.
Taidat olla näitä "kaikki mulle heti" "kaikki heti käyttöön" tyyppejä, joilla ei ole mitään kykyä katsoa asioita vuosikymmenien tai vuosisatojen laajuisesti.
Et nyt taida tajuta, kyllä kaupunki olisi halunnut siihen suuren kiinteistön tuomaan kiinteistöveroja. Sekä uusia työpaikkoja verotuloineen ja vilkastuttamaan kaupungin elinkeinoelämää.
.... tämä on huomioitu kaupungin omissa suunnitelmissa.....
Satun tietämään sinua paremmin miten tuo oli huomioitu kaupungin suunnitelmissa. Se oli huomioitu niin, että rakentamisen oletettiin alkavan heti eikä joskus vuosikymmenien kuluttua. Sori vaan jos oikaisen uskomuksiasi.
Siihen tulee kannattava bisnes joka tuo kaupungille tuloja. Kaupunki on olemassa jossain muodossa taatusti vielä tuhansia vuosia. Mihinkään ei ole kiire kun tehdään isoja hankkeita.
Näitä hankkeen toteutumisesta saatavia tuloja kaupunki ei todellakaan ole kuvitellut saavansa nopeasti. Kaupunki tietää oikein hyvin että hanke on pidemmälle tähtäävä. Yhteenkään vakavasti otettavaan asiakirjaan ei ole painettu sitä että hankkeen odotetaan tai luvataan tuova rahaa nopeasti.
Kaupunki tiesi tarkalleen mitä teki kun ei vaatinut hankkeen toteuttamista tiettyyn päivämäärään mennessä.
Julkisessa tiedottamisessa voidaan luoda mitä tahansa mielikuvaa kaupungin suunnitelmista.
------Mihinkään ei ole kiire kun tehdään isoja hankkeita.----
Kaupunki ei myynyt tonttia sijoitustontiksi vuosikymmenien tähtäimellä. Rakentaminen oli tarkoitus alkaa heti ja sen takia kaupunki vaati ostajaehdokkailta jopa piirustukset miltä talo tulee näyttämään. Spodan halvempi ostohinta valittiin juuri sen muka paremman näyttävyyden takia. Tällaisilla asioilla ei ole merkitystä jos asiaa olisi hoideltu vuosikymmenien tähtäimellä.
------- Yhteenkään vakavasti otettavaan asiakirjaan ei ole painettu sitä että hankkeen odotetaan tai luvataan tuova rahaa nopeasti.-----
Kaupungilla ei ollut mitään syytä olla haluamatta nopeasti siitä saatavia kiinteistöveroja, työpaikkoja ja työväen kunnallisveroja. Tämän talon teon yhteydessä piti saneerata nekin kaksi kamalaa rytöä siinä Suvantokadun varressa, linja-autoaseman ja Koskikeskuksen välissä. Nyt näitäkin rytöjä saa katsella vuosikymmenet ellei joku tee niille pikaisesti jotain. Purkaa ei voi kun ovat suojeltuja.
Lisäksi Ratinan puolen viimeisen tontin (Treen Valtatien eteläpuolella) rakentaminen on sekin kiinni siitä, että tämä liikekeskus tulee. Näin kaupunki ei saa siitäkään tontista myyntituloja kun Sponda vetkuttelee.
Tuo on totta, kaupungin maapolitiikkaan ei ole tähän asti kuulunut myydä maata sijoitustonteiksi, niitä voi kysellä yksityisiltä. Kaupungin myymät tontit on tarkoitettu heti rakennettaviksi. Nimimerkki 14-20 voi mennä kokeilemaan onneaan ja koettaa ostaa kaupungilta maata rakentaakseen sille jotain joskus sitten kun huvittaa. Ei taida onnistua.
Rakentamisen alku on ilmeisesti useampaankin kertaan ollut liikekeskuksen veturista kiinni,
muutamaa pizzeriaa ja kepappipaikkaa varten ei liikekeskusta tarvita. Suurin ongelma on, miten sinne liikekeskukseen autolla ylipäätään pääsee. Hatanpään valtatietä saisi käyttää ainoastaan jakeluautot, henkilöautojen sisäänajo tapahtuisi joko Suvantokadulta Stadionin luiskan alta tai ennen Ratinan siltaa. Ruuhka-aikoihin nämä reitit ovat nyt jo tukossa ja ostovoima liikkuu henkilöautoilla, ei busseilla tai ratikalla. Liikekeskuksen rakentaminen tuskin koskaan toteutuu, joten tontti pitäisi palauttaa kaupungille, joka rakentaisi siihen vuokra-asuntoja, eikä aina parhaita tontteja pudotettaisi isojen rakennusliikkeiden syliin.
Muutaisihan siinne Työterveys Tullintorilta
------ joten tontti pitäisi palauttaa kaupungille-----
Oikein, jokaisella kunnalla on lain mukainen oikeus MÄÄRÄTÄ maan omistaja rakentamaan tonttinsa kaavan mukaisesti määräajan kuluessa. Ellei näin tapahdu voi kunta pakkolunastaa tuon maan. Näin pitäisi ehdottomasti tehdä tässä tapauksessa ja julistaa alueesta uusi myyntikilpailu. Joku voisi sen rakentaakin.
En käsitä miksi kaupunki uhkailee pienrakentajia määräajoilla mutta tuollainen suurfirma saa tehdä mitä se lystää.
Et sitten ole tietoinen siitä että Sponda aloittaa rakentamisen huhtikuussa?
Huhtikuussa kyllä mutta millä vuosikymmenellä tai -sadalla?
1.4.2015
Lue tuolta: http://m.aamulehti.fi/kotimaa/ratinaan-nousee-tampereen-suurin-kauppakeskus-katso-kuvista-milta-se-nayttaa?v=1
Nyt kun lukee Aamulehden nettilehteä niin muutamakin "varma tieto" tästä keskustelusta vaikuttaa hassulta.
Sponda tienaa jo tuolla alueella. Se on näköjään palautettu vanhojen aikojen malliin bussien parkkialueeksi. Kävelin siitä ohi n. tunti sitten ja kentällä oli 19 bussia vieri vieressä, siisteissä riveissä. Joten ei taida Spondalla olla enää kiirettä rakentaa siihen yhtään mitään. Kaupunkia vedätettiin tässä tonttikaupassa oikein kunnolla, sanoisiko että ihan kölin ali.
Tosin parkkipaikkana käyttö lienee kaavan vastaista toimintaa, johon kaupunki voisi puuttua jos haluja olisi.
Ehkä nyt sitten ruvetaan rakentamaan matkakeskusta Rautatieaseman yhteyteen, niin sinne bussit siirtyy. Ratinan töiden käynnistyminen poikii sitten myös kannen ja keskusareenan työt vauhtiin.
Ei tule assalle matkakeskusta vaan tulee niitä Liebeskindin puikkotaloja kannen päälle.
Se keskus tulee maantasolle, nuo tornitalot kannen päälle. Matkakeskussuunnitelmista uutisoitiin joku aika sitten aika näkyvästi. Voi olla, että materiaali löytyy Tampereen nettisivuilta. Mene katsomaan jos kiinnostaa.