Ei Jumala luonut "tyhjästä" vaan Itsessääm ja Itsestään.
"Kaikki on saanut syntynsä Hänen kautta, ilman Häntä ei ole syntynyt mitään mikä on syntynyt.
Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valkeus." Joh.1:3-4 (33/38 KR)
2.Piet.3:5 " Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan Sanan voimasta."
Room.1:20 (33/38 KR) " Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa ."
"Kaikki on saanut syntynsä Hänen kautta, ilman Häntä ei ole syntynyt mitään mikä on syntynyt.
Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valkeus." Joh.1:3-4 (33/38 KR)
2.Piet.3:5 " Sillä tietensä he eivät ole tietävinään, että taivaat ja samoin maa, vedestä ja veden kautta rakennettu, olivat ikivanhastaan olemassa Jumalan Sanan voimasta."
Room.1:20 (33/38 KR) " Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa ."
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olet joutunut sitten vähän lainailemaan sieltä sun täältä - mosaiikkihan tuo jumalasi taitaa olla. Lainaamalla noin teet jumalastasi itsesi näköisen.
Olet paholaisesta.
Jälleen kerran joku, jolta puuttuu täysin oma kyky miettiä sekä puntaroida elämää yleensä.
Yrittää uskotella totuudeksi jonkun "kamelin taluttajan" tarinoita, jotka joku keskiaikainen "kirjanoppinut" on yrittänyt sovittaa sen aikaiseen maailman katsomukseensa.
Sinäkin olet paholaisen renki ja kierre vaan pahennee vuosien saatossa., Syytä sitten vaan itsesäsi.
Ei, kyllä aloittaja oikeassa on, mutta ongelmallisen asiasta tekee se kun alkulähdettä ja korkeinta luovaa voimaa nimitetään "häneksi" ja "persooonalliseksi Jumalaksi", koska kyse on kuitenkin persoonattomasta voimasta (absoluutista), joka ilmentää kaiken olemassaolevan...myös persoonallisen korkeimman Jumalan ja Taivashallinnon. Alkulähde ei luonnollisestikaan voi olla mitään vähäisempää kuin ilmentämänsä asiat, mutta inhimillisiä piirteitä ja ominaisuuksia sille ei kyllä tulisi antaa. Taivashallinto on se mitä "Jumalalla" ja "Korkeammilla voimilla" yleensä käytännössä tarkoitetaan (Enkelit ja muut taivaalliset olennot ja voimat).
Kvanttitieteeseen hieman tutustumalla jokainen voi selvittää mm. sen tosiasian itselleen, että maailmankaikkeus on perimmältään ykseys, eli joka paikassa on sama voima läsnä aineellisuuden ja ei-näkyvänkin ilmentäjänä.
Monet väärinymmärrykset johtuvat nähdäkseni siitä, että kirkko ei ole teoreettisesti(metafyysisesti) selventänyt näitä asioita riittävästi.
Uskonnolliset ihmiset puhuvat yleensä "taivaallisesta isästä" tarkoittaessaan kaikkivaltiasta Jumalaa, mutta esim. Urantia-kirjassa käytetään nimitystä "universaali isä" kun tarkoitetaan korkeinta luovaa voimaa ja alkulähdettä (absoluuttia)...ja "taivaallisesta isästä" puhutaan silloin kun puhutaan taivashallinnon korkeimmasta persoonallisesta Jumalasta. Eli se korkein luova voima on Taivaankin (Taivaiden) "ulkopuolella" tai "yläpuolella".
Ihme kun kirjoituksen aloittaja on aikoinaan oppinut lukemaan. Se taito on varmaan ollut tuskan takana.
Se ei ole mikään ihme että sinä olet oppinut lukemaan ja kirjoittamaan mutta ymmärrys sinulta edelleen puuttuu, sen on korvannut yliluonnolliset evoluutio uskomukset.
Siis jumala voikin olla siis se suuri alkupamaus ?
Sen myöden rakennusaineet alkoivat siis asettua määrätynlaiseen järjestykseen, joista alkoi sitten tämä epämääräinen sekasotku jota elämäksi kutsutaan.
Muotoutuminen on vasta alkuvaiheessa, ( toinen päivä ehkä) mistä johtuu tämä sekalainen touhu, missä ei aina järjen hiventä näy.
Miten jotkut jaksaa väsätä näitä typeriä aloituksia? Ja vielä ateismi-palstalle? Kuvittelevatko että joku ateisti ottaisi tosissaan? Taitavat todella olla ihan sekaisin...
Minä tiedän parikin asiaa jotka tämä Julmala olisi mieluusti saanut jättää kokonaan luomatta, nimittäin se kavala käärme siellä paratiisissa ja sitten se Lucifer. Niiden luominen kun oli typerintä mitä ikinä on tehty, maailmahistorian pahin moka.
Paratiisit kokonaan ilman käärmeitä, kiitos.