KEPUn kannatus kääntynyt selvään laskuun!

Erittäin ilahduttavia uutisa toi tämä tuore puolueiden kannatusmittaus tänään. KEPUn kannatus on lähtenyt syöksymään. Kannatus on varsin lyhyessä ajassa pudonnut peräti kaksi prosenttiyksikköä.

Tässähän käy vielä niin hyvin, että KEPU menettää vaaleihin mennessä asemansa ja putoaa mahdollisesti hallitusneuvotteluista. Se olisi isänmaan kannalta kaikkein onnellisin asia.

24

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keskiolutkohun vaikutusta. Arvelinkin alkukuusta, että keskustan kannatus laskee prosentin tai kaksi kohun takia. Ero seuraaviin puolueisiin on kuitenkin yhä ylivoimainen ja keskusta on suosituin puolue myös vaaleissa.

      • VARMAA_on

        Syöksy kiihtyy


      • AlasMenee

        Keskiolutkohulla ei tässä ole mitään merkitystä. Se eli vain yhden päivän ja tuo päivä ei vaikuttanut mittaukseen.

        Tosiasia on, että Keskustan kannatus on ollut laskussa jo viime vuoden lopusta alkaen. Syöksy on nyt kiihtynyt.


      • VARMAA_on kirjoitti:

        Syöksy kiihtyy

        Kyllä keskustan kannatuksesta on varaa lähteäkin pois useita prosenttiyksikköjä, jos on lähteäkseen.

        Olennaisin ero gallupien ja vaalien kesken kuitenkin on, että gallupeissa kysytään "mitä puoluetta äänestäisit", mutta vaaleissa "ketä henkilöä äänestät". Keskusta on onnistunut ehdokasasettelussa hyvin, kun taas kokoomus on menettänyt edellisissä vaaleissa suosittuja ehdokkaita (Katainen, Vapaavuori, Virkkunen, Kataja). Samoin on käynyt vihreille (Soininvaara, Brax, Sinnemäki, Tynkkynen, Toivola).


    • Selvään laskuun? Kyllä mittaustulos on pikemminkin hämärä. On aivan ennenaikaista päästää voitonparahduksia pelkän mittavirheen perusteella.

    • Totuus_maan_pelastaa

      Luurankoja paljastuu Zipilän kaapista.

    • Ylen propagandaa, punikit peloissaan sorvaavat vääriä galluppeja. Keskusta on ylivoimaisessa johdossa ja Väyrynen tulee vielä yllättämään kaikki.

      HV varmaan päästelee riemun parahduksia Paloheinässä punaYlelle.

      • Ykkösjohtaja

        Kyllä Sinä Paloheinän Veljeni aika sekaisin olet.


    • xipiläs

      Sen miten paljon Kepun kannatus nousee edellisistä vaaleista niin saman verran persujen kannatus laskee. Heidän kesken on eniten liikkuvia äänestäjiä. Nyt näyttää kepulle plussaa ja persuille pitkää miinusta. Ja tilanne tulee tuskin muuttumaan ennen vaaleja ellei jotain todella ihmeellistä tapahdu.

      • Kannatan molempia puolueita, mutta kyllä Väyrysen avulla Keskustan nousee selvästi suurimmaksi puolueeksi. Jotain kitkaa voi tulla Sipilän kanssa, mutta Väyrysen korjaa tilanteen kovalla kädellä ja nopeasti.

        HV puree kynsiään ja kauhistelee Suomalaisuuden etenemistä.


    • KiitäKÄNÄkiitä

      Kiitos, että keskustan kannatus on vain 10% suurempi kuin seuraavaksi suurimman puolueen!

      Oletko sinä unohtanut kiittämisen? KIITÄ !

    • Hiohihihihihiiii

      Tämä on lopun alkua. Kepun kannatus lässähti ja kääntyi putoamaan kuin kivi.

      Juha Sipilä on tänään jo tunnustanut tappionsa. "Ei mennyt niinkuin Strömsössä", totesi Juha Sipilä tänään Kempelessä.

    • känän-märkäuni

      Joo ja kun kakodemut putosi kanssa seuraava PM on Soini, ainakin känän unelmissa

      • eieduskuntap

        Nuo lukemat ehtii kääntyä viekä moneen kertaan, pakkoruotsia vastustaa vain persut se tuo paljon lisää ääniä,
        mutta eniten kiinnostaa tuo joukko jotka ei tiedä puoluettaan tai eivät sitä kerro, ratkaisu tulee sieltä.
        Yli 40% on merkittävä määrä, he etsivät puoluettaan.


    • Politiikan_asiantuntija

      Kepua on alkanut vaivata tietty ylimielisyys. Se on jo pitkään esiintynyt varmana voittajana. Äänestäjät ovat saaneet tästä tarpeekseen ja nyt kannatus syöksyy.

      • Ettet_vain

        olisi siantuntija, etkä asiantuntija.

        Siinämäärin turhaa mölinää on tuntemuksesi. Persu?


      • Uutta_verta_kehiin

        Keskustan puheenjohtajien helmasynti on Johannes Virolaisen jälkeen ollut tuo ylimielisyys. Siihen ovat vuorollaan syyllistyneet Paavo Väyrynen, Esko Aho, Anneli Jäätteenmäki, Matti Vanhanen, Mari "Höpöhöpö" Kiviniemi ja nyt Juha Sipiläkin. Sillä lienee jotain tekemistä Keskustan agraaritaustan kanssa.


      • Keskusta on varma asiastaan, johtajuus huippua, sen HV tulkitsee ylimielisyydeksi. Keskustan ei tarvitse ylivoimaista ohjelmaansa anteeksi pyydellä.


      • mot
        Uutta_verta_kehiin kirjoitti:

        Keskustan puheenjohtajien helmasynti on Johannes Virolaisen jälkeen ollut tuo ylimielisyys. Siihen ovat vuorollaan syyllistyneet Paavo Väyrynen, Esko Aho, Anneli Jäätteenmäki, Matti Vanhanen, Mari "Höpöhöpö" Kiviniemi ja nyt Juha Sipiläkin. Sillä lienee jotain tekemistä Keskustan agraaritaustan kanssa.

        Tuo on kyllä totta. Kepussa on ollut varsinaisia nilviäisiä puheenjohtajana ja niin on tällä hetkelläkin.


    • mot

      Ei ihme että Laanisella ja Sipilällä jo leuka väpättää.

    • KissaPöydälle

      Mitä tuumii tästä Johtaja?

    • JOHTAJAna

      Näyttää siltä, että yli 80 % suomalaisista ei voisi missään olosuhteissa äänestää Keskustaa. Se on lohdullinen tieto.

    • Hiohihihihiiii

      Täällä kun "Johtaja" tekee hyvää työtään, Kepun syöksy jyrkkenee ja ahdinko syvenee.

    • Nino_Rota

      Keskustan todellinen kannatus on jo nyt alle 20 %. Vaaleissa kannatus lienee 10-11 %. Sillä ei hallituksen ovia klonksutella. Sipilä saa unohtaa haaveet pääministeriydestä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1265
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      830
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe