puolueena nyt näyttää siltä että yksi ja toinenkin varteenotettava politikko myöntää että Perusuomalaisten ajama politíikka on ollut oikeansuuntainen ja varmasti puolueella on kysyntää kun hallitusneuvotteluita käydään .
Perussuomalaisia on pidetty populistisena
12
106
Vastaukset
- jjjrrir
Totuus ei pala tulessakaan .
- Termit-haltuun
Voi lapsi-parat, ottakaa nyt edes selvää, mitä populismi tarkoittaa. Soini sanoi ihan itse omalla suullaan perustavansa populistisen puolueen ja perusti persut. Jos ihmiset eivät oikein tykkää populismista, se ei persuja yhtään vähempää populistiseksi tee. Ihan sama kuin väittäisitte, että Skp ei ole kommunistinen puolue!
- ttyrrrr
Kivahan on se tosiaasia että Persujen kannatus nousee kohti vaalea .
- mitäsekopäät
Ajama politiikka?
Mitä asioita ajettu neljän vuoden aikana? Mitä saatu aikaan? Ja miten meno tulee jatkumaan hallituspuolueena? Se jo tuli selväksi että ihan vähän pitää nostaa puolustusmenoja, mutta se ei vielä kesää tee kun niitä kovin jo typistetty niin ei se oikeasti muuta mitään. - Oppositiomölinää
Niin, mikä persujen ajama politiikka? Mitä se on ja miten se ilmenee?
- puolueeton
Mikä tai mitä on populismi? Wiki määrittelee sen näin:
"Populismin alkuperäinen merkitys
Poliittista ideologiaa ja aktiivisuutta jonka tarkoitus on edustaa tavallisen kansalaisen tarpeita ja toiveita.[9]"
http://fi.wikipedia.org/wiki/Populismi
Minusta tuossaei ole mitään hävettävää tai salattavaa. - Jeevel
Populismi on kansanomaista, eli liittyy kansaan ja sen mielipiteisiin, muut taas tarvitsevat kansaa vain äänestäjäksi
- OletSinäJumalautaTupelo
pepep kirjoitti:
Ookkona homo?
Tuskin, mutta sinä taatusti olet. Sullahan ei muuta mielessä olekaan kuin homot ja homoilu.
OletSinäJumalautaTupelo kirjoitti:
Tuskin, mutta sinä taatusti olet. Sullahan ei muuta mielessä olekaan kuin homot ja homoilu.
Ja sinuahan niistä keskustelu kiinnostaa? Se lienee merkki jostain - jokainen voi aiheesta päätellä mistä.
- shauhers
Wikipedian määritelmä: "Populismi tavoittelee laajaa kannatusta tarttuvilla iskulauseilla, vaatimalla asioita, joita enemmistö haluaisi, kehumalla ”todellista kansaa” ja pilkkaamalla räikeästi poliittisia vastustajiaan"
Täydellinen kuvaus persuista.
Ei lapioida rahaa Kreikkaan, loiset pois Suomesta sekä muiden halventaminen kuten nähty. Ja kun omista jutuista vähän sanotaan jotain, alkaa kauhea itkeminen. - wikisentiesi
Wikipedia tietää aivan tarkalleen mitä persut ovat sekä miten käyttäytyvät. Jos vaaleissa tulee tappio miltä nyt näyttää, niin Soini voi syyttää Wikipediaa siitä ettei tullut jytkyä kun heidän aikeensa nyt selkeästi kuvattu. Heidän kuplettinsa juoni paljastettu siten ettei kukaan enää uskonut niihin innostuneisiin höpinöihin kun tajusi mistä lopulta on kyse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1731676
- 107969
- 85809
- 51655
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19653ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45508Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164503Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;190450- 26439