Savusilakkaa

Ennenvahaaan ostin tilipäivänä herkuksi 10 kpl savusilakoita, söin ne joko ruisleivän päällä tai suoraan suuhun peratessa. Jos ei ollut vielä kova nälkä saatoin keitää kahvit tehdä Jälkiuunileivän jolle Markkina uutuutta Flooraa ja sausilakkaa.
Muistelin tässä vanhoja aikoja kaupassa käydessäni, siellä sattui olemaan savusilakat tarjouksessa 7,95 €/kg. No ne olivat valmiiksi pakattuina tyroksi tarjottimella 10 kpl erinä, hintaa oli 3.15 € näyttivät hyvin tuorreilta ostin. Muistelin ennenaikaisten työkavereideni tehtaalaisten neuvoja savusilakan perkuusta. Joku poikkasi pyrstyn niin että vetäisi sen kanssa silakan kuoren pois. Hän muistaakseni puhui kultakaloista värin vuoksi, seuraavaksi avasi vatsan ja poisti sisälmykset sitten ruodon jossa pää oli yhä kiinni. Vasempaan käteen jäi näin vain puhdistettu käyttövalmis kala. Toinen perkasi kalan alkaen sisälmyksistä ja käteen jäi kalan kuori. Minä poistan ensin kuoren, sitten kalan syötävän osan, kun kädessä on ruodon sisällä sisälmykset katson nko kyseessä mäti vai maiti kala. Mädin otan talteen senkin syön, maidin mausta en pisä sen jätän jätteisiin.

Nyt tuli mieleen mikä tämän herkun hinta on oikeasti?
Minulla on keittiövaaka Pihlps jossa 1g tarkuus puntasin jätetten eli 10 kpl painoi 394 g jäte oli 175g syötävä oli 219 g. Näin tarjous kilohinta 7,95 on syötävältä osaltaan 14,29€/kg.
No tietysti köyhyyskasvattajat heti kommentoivat et syö kiloa kerralla joten ei sen väliä.
Minulla on kuitenkin mielikuva kerran kun olin kotiin maalle menossa oli silakat tarjouksessa sain tunnin palkallani 4kg tuorreita silakoita ja ostin ne iloisena kotiin tuliaiseksi. Kotona asui vielä neljä nuorempaa sisarrusta ja isä ja äiti.
No kävi niin että isäkin oli ostanut tarjous silakoita 4 kg samana päivänä niin 3,5 vuotta nuoremman siskoi kanssa paerkasimme ja paistoinne sitten 8 kg silakita :-) Ja siitä syötiin kaikki 7 hengeä sitten jopa kaksi kertaa tosin siinä paistaessamme kaikki kävivät närkkimässä taisi menne 1/4 koko satsista maisteluun.. :D

MUTTA silakkaa sai 4kg tuntipalkallani nyt tuo tunnin palkkani olisi n. 9 € sillä saisi noin 1,5 kg tuorreita silakoita.
153965
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

http://www.kysy.fi/kysymys/haluaisin-tietaa-mita-maksoi-maito-litra-jauheliha-kilo-sekaleipa-1984en
Keskimääräisiä hintatietoja löytyy mm. Suomen tilastollisesta vuosikirjasta 1985/86 ja Helsingin kaupungin Tilastollisesta vuosikirjasta 1984. Seuraavat tiedot ovat joulukuulta ja lähteenä on jälkimmäinen teos (koko maa):

kulutusmaito (litra) 3,26 mk
jauheliha, ei paisti (kilo) 38,34 mk
sekahiivaleipä (500 g) 6,21 mk
ranskanleipä (400 g) 5,15 mk
sianliha, keskikylki (kilo) 24,75 mk
lauantaimakkara (kilo) 28,24 mk
silakka (kilo) 6,33 mk
emmentaljuusto (kilo) 37,50 mk
kananmunat (kilo) 16,00 mk
meijerivoi (500 g) 17,62 mk
appelsiinit (kilo) 8,11 mk
perunat (2,5 kiloa) 6,04 mk
hienosokeri (kilo) 8,62 mk
kahvipaketti (500 g) 18,86 mk

Äänestä
  • Esimerkiksi tuo kulutusmaito on siis ollut elinustannusindeksillä ja virallisella euromuuntokertoimella (5,94573) korjattuna ollut 2,1 kertaa kallimpaa vuonna 1984!

    Haluatko, että lasken nuo muut tuotteet ja osoitan sinun olevan väärässä niidenkin osalta???

    Äänestä

Kalan kuori???

Äänestä

Köyhä kalastaa itse kalansa ja savustaa ne perkaamisen/suolaamisen jälkeen. Ei ole kallista ruokaa! Joskus ostan tarjouksesta silakkafileitä alle 2€/kg ja savustan niitä. Ei ole kallista sekään ja hukkaan ei mene paljoakaan.
Kaupasta ostetut savusilakat on kalliita, en osta nykyisin niitä.

köyhäkalastaa

Äänestä
  • Kalastaja saa silakka kilosta 17centtiä niin noin yleisesti savusilakoita ei kannata ostaa vaan fileitä ja paistaa niin ei mene mitään hukkaan.

    Äänestä

Oma valinta se on mitä ostaa ja tampereelta nääs mustamakkara maksoi 20 markkaa markka-aikoina kilo ja nyt saa tarjouksessa 5 eur kilo,-niin montakos vuotta euro ollut niin kyllä tuotantokustannukset noussut.
Kyllähän halvalla nykyään saa sika-nautajauhelihaa,kananmunia,broilerinkoivet.
Aloittajalle sellainen juttu että ala yrittäjäksi ja myyt samperin halvalla savusilakoita.

Äänestä
  • Minulla muutamia tuttuja, jotka myy savustettua kalaa. Ostavat kalat kalastajilta/kalankasvattajilta ja perkaavat ne heti tuoreeltaan ja heti savustukseen. Osa kiertää niillä savustimillaan maakunnissa ja yhdellä kaverilla kiinteä savustupaikka, missä myy savustetut kalat suoraan asiakkaille. Käyn joskus ostamassa kaverilta fileeraustähteitä, mitä tulee kirjolohien fileerauksista savustuksiin. Ei ole kallista, niistä keittelle hyvät kalasopat.
    Yksi kaveri jäi työttömäksi, haki monet vuodet rehusilakkaa kalastajilta suoraan rannikolta ja myi niitä maakunnassa. Hyvin pärjäsi sillä kalakaupalla, mutta kaveri kuoli sairaskohtaukseen muutama vuosi sitten.

    köyhäkokkaa

    Äänestä

  • Tuore savustettu silakka kylläkin on hemmetin hyvää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuore savustettu silakka kylläkin on hemmetin hyvää.

    Juuri savustettuna silakka on todella hyvää! Siinä olisi monelle työttömälle hommaa, kun kävisi ostamassa suoraan kalastajilta silakkaa ja savustelisi niitä toreilla. Ei ole kummoiset laitteet ja kulkee vaikka auton peräkärryllä. Vaiki kierrokset , niin asiakkaat alkaa oppimaan milloin on savustajat paikalla ja osaavat tulla ostamaan.

    köyhäkokkaa

    Äänestä

  • Kyllä aivan tosi ja eipä tuo nyt niinkään harmaata taloutta ole ja joskus miettinyt tuota kalastuksen verotusta että kuka viittii verokortilla tehdä kun kalastajalle ei mitään makseta.

    Äänestä

Nyt tänään oli savustettu silakka 24. 95 euroa kilo.

Äänestä

Tänään oli rehusilakka 0,20€, joten kyllä kelpaa savustella. Tein itse vanhasta pesukoneesta savustimen, kaikki tarvikkeet kierrätystä, maksoi tekemisen vaivan.

Äänestä

Mutta tonnikala on purkeissa melkoisen tasalaatuista ja saa vielä valita
ottaako vesihauteessa vai öljyssä olevan mallin. Lisäksi on eri mausteita.

Äänestä

Mutta kertokaapa arvoisat palstalaiset..vaikka jokainen olemme toisiamme älykkäämpiä, ja oivaltaneet ne aivan mahdottomat säästökohteet,miksi päivästä toiseen valitus jatkuu percee muistuttaa sitä kuuluisaa tuuran putkea?

Äänestä

Justiin tossa hetki sitten laiton savolaista savusalakkaa, nin tiäkkönää mitäh?

no sitäh!

Uuno Monninen- tuvan porstuasta kellariin suorin vartaloin

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kareishu kirjoitti:

Ennenvahaaan ostin tilipäivänä herkuksi 10 kpl savusilakoita, söin ne joko ruisleivän päällä tai suoraan suuhun peratessa. Jos ei ollut vielä kova nälkä saatoin keitää kahvit tehdä Jälkiuunileivän jolle Markkina uutuutta Flooraa ja sausilakkaa.
Muistelin tässä vanhoja aikoja kaupassa käydessäni, siellä sattui olemaan savusilakat tarjouksessa 7,95 €/kg. No ne olivat valmiiksi pakattuina tyroksi tarjottimella 10 kpl erinä, hintaa oli 3.15 € näyttivät hyvin tuorreilta ostin. Muistelin ennenaikaisten työkavereideni tehtaalaisten neuvoja savusilakan perkuusta. Joku poikkasi pyrstyn niin että vetäisi sen kanssa silakan kuoren pois. Hän muistaakseni puhui kultakaloista värin vuoksi, seuraavaksi avasi vatsan ja poisti sisälmykset sitten ruodon jossa pää oli yhä kiinni. Vasempaan käteen jäi näin vain puhdistettu käyttövalmis kala. Toinen perkasi kalan alkaen sisälmyksistä ja käteen jäi kalan kuori. Minä poistan ensin kuoren, sitten kalan syötävän osan, kun kädessä on ruodon sisällä sisälmykset katson nko kyseessä mäti vai maiti kala. Mädin otan talteen senkin syön, maidin mausta en pisä sen jätän jätteisiin.

Nyt tuli mieleen mikä tämän herkun hinta on oikeasti?
Minulla on keittiövaaka Pihlps jossa 1g tarkuus puntasin jätetten eli 10 kpl painoi 394 g jäte oli 175g syötävä oli 219 g. Näin tarjous kilohinta 7,95 on syötävältä osaltaan 14,29€/kg.
No tietysti köyhyyskasvattajat heti kommentoivat et syö kiloa kerralla joten ei sen väliä.
Minulla on kuitenkin mielikuva kerran kun olin kotiin maalle menossa oli silakat tarjouksessa sain tunnin palkallani 4kg tuorreita silakoita ja ostin ne iloisena kotiin tuliaiseksi. Kotona asui vielä neljä nuorempaa sisarrusta ja isä ja äiti.
No kävi niin että isäkin oli ostanut tarjous silakoita 4 kg samana päivänä niin 3,5 vuotta nuoremman siskoi kanssa paerkasimme ja paistoinne sitten 8 kg silakita :-) Ja siitä syötiin kaikki 7 hengeä sitten jopa kaksi kertaa tosin siinä paistaessamme kaikki kävivät närkkimässä taisi menne 1/4 koko satsista maisteluun.. :D

MUTTA silakkaa sai 4kg tuntipalkallani nyt tuo tunnin palkkani olisi n. 9 € sillä saisi noin 1,5 kg tuorreita silakoita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu