Savusilakkaa

Kareishu

Ennenvahaaan ostin tilipäivänä herkuksi 10 kpl savusilakoita, söin ne joko ruisleivän päällä tai suoraan suuhun peratessa. Jos ei ollut vielä kova nälkä saatoin keitää kahvit tehdä Jälkiuunileivän jolle Markkina uutuutta Flooraa ja sausilakkaa.
Muistelin tässä vanhoja aikoja kaupassa käydessäni, siellä sattui olemaan savusilakat tarjouksessa 7,95 €/kg. No ne olivat valmiiksi pakattuina tyroksi tarjottimella 10 kpl erinä, hintaa oli 3.15 € näyttivät hyvin tuorreilta ostin. Muistelin ennenaikaisten työkavereideni tehtaalaisten neuvoja savusilakan perkuusta. Joku poikkasi pyrstyn niin että vetäisi sen kanssa silakan kuoren pois. Hän muistaakseni puhui kultakaloista värin vuoksi, seuraavaksi avasi vatsan ja poisti sisälmykset sitten ruodon jossa pää oli yhä kiinni. Vasempaan käteen jäi näin vain puhdistettu käyttövalmis kala. Toinen perkasi kalan alkaen sisälmyksistä ja käteen jäi kalan kuori. Minä poistan ensin kuoren, sitten kalan syötävän osan, kun kädessä on ruodon sisällä sisälmykset katson nko kyseessä mäti vai maiti kala. Mädin otan talteen senkin syön, maidin mausta en pisä sen jätän jätteisiin.

Nyt tuli mieleen mikä tämän herkun hinta on oikeasti?
Minulla on keittiövaaka Pihlps jossa 1g tarkuus puntasin jätetten eli 10 kpl painoi 394 g jäte oli 175g syötävä oli 219 g. Näin tarjous kilohinta 7,95 on syötävältä osaltaan 14,29€/kg.
No tietysti köyhyyskasvattajat heti kommentoivat et syö kiloa kerralla joten ei sen väliä.
Minulla on kuitenkin mielikuva kerran kun olin kotiin maalle menossa oli silakat tarjouksessa sain tunnin palkallani 4kg tuorreita silakoita ja ostin ne iloisena kotiin tuliaiseksi. Kotona asui vielä neljä nuorempaa sisarrusta ja isä ja äiti.
No kävi niin että isäkin oli ostanut tarjous silakoita 4 kg samana päivänä niin 3,5 vuotta nuoremman siskoi kanssa paerkasimme ja paistoinne sitten 8 kg silakita :-) Ja siitä syötiin kaikki 7 hengeä sitten jopa kaksi kertaa tosin siinä paistaessamme kaikki kävivät närkkimässä taisi menne 1/4 koko satsista maisteluun.. :D

MUTTA silakkaa sai 4kg tuntipalkallani nyt tuo tunnin palkkani olisi n. 9 € sillä saisi noin 1,5 kg tuorreita silakoita.

15

3046

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poishinnatkarkaavat

      http://www.kysy.fi/kysymys/haluaisin-tietaa-mita-maksoi-maito-litra-jauheliha-kilo-sekaleipa-1984en
      Keskimääräisiä hintatietoja löytyy mm. Suomen tilastollisesta vuosikirjasta 1985/86 ja Helsingin kaupungin Tilastollisesta vuosikirjasta 1984. Seuraavat tiedot ovat joulukuulta ja lähteenä on jälkimmäinen teos (koko maa):

      kulutusmaito (litra) 3,26 mk
      jauheliha, ei paisti (kilo) 38,34 mk
      sekahiivaleipä (500 g) 6,21 mk
      ranskanleipä (400 g) 5,15 mk
      sianliha, keskikylki (kilo) 24,75 mk
      lauantaimakkara (kilo) 28,24 mk
      silakka (kilo) 6,33 mk
      emmentaljuusto (kilo) 37,50 mk
      kananmunat (kilo) 16,00 mk
      meijerivoi (500 g) 17,62 mk
      appelsiinit (kilo) 8,11 mk
      perunat (2,5 kiloa) 6,04 mk
      hienosokeri (kilo) 8,62 mk
      kahvipaketti (500 g) 18,86 mk

      • Esimerkiksi tuo kulutusmaito on siis ollut elinustannusindeksillä ja virallisella euromuuntokertoimella (5,94573) korjattuna ollut 2,1 kertaa kallimpaa vuonna 1984!

        Haluatko, että lasken nuo muut tuotteet ja osoitan sinun olevan väärässä niidenkin osalta???


    • Anonyymi

      Kalan kuori???

    • Anonyymi

      Köyhä kalastaa itse kalansa ja savustaa ne perkaamisen/suolaamisen jälkeen. Ei ole kallista ruokaa! Joskus ostan tarjouksesta silakkafileitä alle 2€/kg ja savustan niitä. Ei ole kallista sekään ja hukkaan ei mene paljoakaan.
      Kaupasta ostetut savusilakat on kalliita, en osta nykyisin niitä.

      köyhäkalastaa

      • Anonyymi

        Kalastaja saa silakka kilosta 17centtiä niin noin yleisesti savusilakoita ei kannata ostaa vaan fileitä ja paistaa niin ei mene mitään hukkaan.


    • Anonyymi

      Oma valinta se on mitä ostaa ja tampereelta nääs mustamakkara maksoi 20 markkaa markka-aikoina kilo ja nyt saa tarjouksessa 5 eur kilo,-niin montakos vuotta euro ollut niin kyllä tuotantokustannukset noussut.
      Kyllähän halvalla nykyään saa sika-nautajauhelihaa,kananmunia,broilerinkoivet.
      Aloittajalle sellainen juttu että ala yrittäjäksi ja myyt samperin halvalla savusilakoita.

      • Anonyymi

        Minulla muutamia tuttuja, jotka myy savustettua kalaa. Ostavat kalat kalastajilta/kalankasvattajilta ja perkaavat ne heti tuoreeltaan ja heti savustukseen. Osa kiertää niillä savustimillaan maakunnissa ja yhdellä kaverilla kiinteä savustupaikka, missä myy savustetut kalat suoraan asiakkaille. Käyn joskus ostamassa kaverilta fileeraustähteitä, mitä tulee kirjolohien fileerauksista savustuksiin. Ei ole kallista, niistä keittelle hyvät kalasopat.
        Yksi kaveri jäi työttömäksi, haki monet vuodet rehusilakkaa kalastajilta suoraan rannikolta ja myi niitä maakunnassa. Hyvin pärjäsi sillä kalakaupalla, mutta kaveri kuoli sairaskohtaukseen muutama vuosi sitten.

        köyhäkokkaa


      • Anonyymi

        Tuore savustettu silakka kylläkin on hemmetin hyvää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuore savustettu silakka kylläkin on hemmetin hyvää.

        Juuri savustettuna silakka on todella hyvää! Siinä olisi monelle työttömälle hommaa, kun kävisi ostamassa suoraan kalastajilta silakkaa ja savustelisi niitä toreilla. Ei ole kummoiset laitteet ja kulkee vaikka auton peräkärryllä. Vaiki kierrokset , niin asiakkaat alkaa oppimaan milloin on savustajat paikalla ja osaavat tulla ostamaan.

        köyhäkokkaa


      • Anonyymi

        Kyllä aivan tosi ja eipä tuo nyt niinkään harmaata taloutta ole ja joskus miettinyt tuota kalastuksen verotusta että kuka viittii verokortilla tehdä kun kalastajalle ei mitään makseta.


    • Anonyymi

      Nyt tänään oli savustettu silakka 24. 95 euroa kilo.

    • Anonyymi

      Tänään oli rehusilakka 0,20€, joten kyllä kelpaa savustella. Tein itse vanhasta pesukoneesta savustimen, kaikki tarvikkeet kierrätystä, maksoi tekemisen vaivan.

    • Anonyymi

      Mutta tonnikala on purkeissa melkoisen tasalaatuista ja saa vielä valita
      ottaako vesihauteessa vai öljyssä olevan mallin. Lisäksi on eri mausteita.

    • Anonyymi

      Mutta kertokaapa arvoisat palstalaiset..vaikka jokainen olemme toisiamme älykkäämpiä, ja oivaltaneet ne aivan mahdottomat säästökohteet,miksi päivästä toiseen valitus jatkuu percee muistuttaa sitä kuuluisaa tuuran putkea?

    • Anonyymi

      Justiin tossa hetki sitten laiton savolaista savusalakkaa, nin tiäkkönää mitäh?

      no sitäh!

      Uuno Monninen- tuvan porstuasta kellariin suorin vartaloin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1567
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1440
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1250
    5. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      95
      1137
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      961
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      256
      958
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      897
    Aihe