Jos Kuvataiteilija myy tauluja omalta seinältään -niiden ollessa osa kodin irtaimistoa -tuleeko hänen maksaa niistä veroa? Entä pelkän harrastelijan? Kodin irtaimiston myynti on jonkin pykälän mukaan käsittääkseni verotonta (kuten kirpputorimyynti). Entäpä nämä taulut, kun ne eivät kuitenkaan mitään picassoja ole?
Tauluja omalta seinältä
Pähkinäpuu
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Entäpä kun "tavallinen ihminen" tekee saman? (- myy niitä markkinataulujaan omalta seinältään) -niin ei kai hän ainakaan niistä mitään veroja maksa?
Voit myydä tavanomaista koti-irtaimistoa verottomasti, jos myynnistä saadut voitot ovat alle 5 000 euroa. Ylittävästä osasta maksetaan luovutusvoittoveroa. Myynnin tappiota et voi vähentää verotuksessa.
MUTTA Autot, veneet, arvokkaat taulut ja taide-esineet tai muut sijoituskohteet eivät ole tavanomaista koti-irtaimistoa. Niistä saadut myyntivoitot ovat veronalaista pääomatuloa.
Aivan, kiitos vastauksesta. Minun tauluni eivät ainakaan mitään picassoja ole! ;)
Väitän, että jos taiteilija maalaa taulun ja käyttää sitä seinällään, ei sitä kuitenkaan voi myydä verottomasti koti-irtaimistona. Kyllä kyseessä on ansiotulo.