Mikä on poliitikon kaikkein naurettavin pakkoruotsin perustelu?
Esko Aho:
Vaimon suvussa on ruotsinkielisiä.
Esko Aho:
Vaimon suvussa on ruotsinkielisiä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Karla Haglund Suomen palveluksesta vapautettu puolustusministeri:
Ei ole mitään pakkoruotsia.
Jospa se on inhoruotsitus niin Carlo Haglund varmaan hyväksyisi sen?
Kaikki pakkoruotsin perustelut on huonoja.
Asiallisia perusteluja ei ole olemassakaan.
Pakkoruotsi on huuhaata.
Siksi: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1939
Ministeri Krista Kiurulla oli kaikkien aikojen perustelu pakkoruotsille. Hän sai kullia pakkoruotsin avulla.
Opetusministeri Krista Kiurulla (sd.) oli nuoruusvuosiltaan kokemus ruotsin opiskelun hyödyllisyydestä.
– Sain tutustua ruotsalaiseen poikaystävään nuorena siksi, että osasin edes muutaman sanan heti alkuun ruotsia.
http://m.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288689365101.html
Hauska huomata kuinka pakkoruotsin kannattajien perustelut huononevat kun keskustelu edistyy. Samalla he tekevät itsestään narreja ja idiootteja
Tuokin johtui luultavasti siitä että ruotsalaispoika kuvitteli läskikasaa mieheksi.
Tuleeko kenellekään mieleen Kokoomus poliitikkoa joka olisi puolustanut pakkoruotsia ihan kammottavan naurettavalla perustelulla?
Katainen, Stubb, Kanerva?? Joku naispoliitikko??
Kanerva on sanonut joskus varmasti jotain aivan mielettömän tyhmää pakkoruotsin perusteluksi.
Katainen:
YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=tkCxwWA9PH4
Tämä on helmi.
Hanna -Leena Hemming on suomenkielisenä laittanut lapsensa ruotsinkieliseen kouluun. Ja tiedän että hän puolustaa pakkoruotsia. Tälläinen kielten opettaja joka ei osaa edes numeroita on ollut kansanedustaja. Ihan rupeaa pelottamaan että meitä johdetaan harhaan.
https://www.youtube.com/watch?v=jyVhTpWOS14
Lipponen perusteli ruotsalaisella identiteetillä koko Suomen pakkoruotsittamista. Se ruotsalaisuus näkyy yksikielisissä kunnissa vain pakkoruotsitunneilla ja FST:llä.
Melkein jokaisella suomalaisella on joku ruotsinkielinen suvussa, kun vaan tarpeeksi kauas mennään sukupuussa taaksepäin. Eli Ahon perustelu on tyypillinen näennäissyy puolustella järjetöntä kielikantaa.
Lipposellahan oli joku saksalainen esi-isä 1500 l. Lopulta.
Perustelu nro 1:
"Onhan pakkomatematiikkakin."
Näkee kuinka idiootteja pakkoruotsin puolustajat ovat.
Arja Alho, sdp, perusteli suomalaisten pakkoruotsitusta eduskunnassa sillä, että muuten emme pystyisi lukemaan erään tunnetun ruotsalaishomon kirjoittamia Muumi-satuja alkukielellä.
Uskokaa tai älkää, mutta näin se sanoi, ja se löytyy eduskunnan dokumenteista!
Se oli varmaan silloin kun vielä oli naimisissa tuon ruotsalaisuudelle itsensä myyneen kanssa.
Kumpikaan nästä tuskin on millään tavalla nostanut suomenkieltä kansan
tärkeimpänä sivistäjänä.
Kyllä perusteluja löytyy, mutta mistä löytyisi päteviä pakkoruotsin perusteluja?
RKP on nostanut kädet ylös pakkoruotsin puolustamisessa.
Puolue korostaa olevansa yleis-, ei kielipuolue. Feministien hallitsema puolue joutuu tiukoille, kun perustettiin feministi puolue.
Ei ihme, että kaikki RKP:n kansanedustajat itkeä vollottavat julkisuudessa.
RKP ja pakkoruotsi ovat tulleet tarpeettomiksi.