Miksi hallitus leikkaa aina köyhiltä? Eikö sitä vois vaihteeksi leikata Rikkailta?
Siellähän on rahaa ku roskaa. Kansaa on kupattu 20 vuotta, Jossakin ne manit on.
Siellähän on rahaa ku roskaa. Kansaa on kupattu 20 vuotta, Jossakin ne manit on.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Rikkaat maksa vaalikampanjat, hurrisäätiön tuella. Kuka itseltä leikkaisi? Typeriltä pöljäköyhiltä, jotka niitä äänestää.. Moniko pöljä eläkeläinen kärsi äänestäessään nytkin kookomusta ja demaria?
Just niin. Kuka itseltään leikkaisi. Leikkauslistojen tekijät ovat niitä varakkaita hyvätuloisia, joita muka on niin vähän, että ei siitä paljon kerry jos heiltä leikkaa. Otetaan eläkeläisiltä. Niitähän on paljon.
Onko Hetemäki takapiruna?
Miten leikkaat rikkailta? Rikkaat ovat niitä jotka elättävät köyhät verorahoillaan.
Rikkaat eivät ole kuluerä yhteiskunnassa toisin kuin sossupummit.
Tukia pitäisi leikata vielä sen verran enemmän, että ihmisen mieluummin oikeasti hakisivat töitä eivätkä lomailisi koko elämäänsä muiden rahoilla.
Kaikki on rikastunut ryöstämällä ja kusettamalla muita. Vain riistämällä voi rikastua, hankkia omaisuudet!
Tuohon tekstiin ei voi juuri muuta vastata kun,MITÄPÄ IHMINEN PÄÄLLÄ TEKEE, KUN KAULALLAKIN PÄRJÄÄ !!!
No ei se nyt kyllä ihan nuinkaan asian ole, että kaikki on rikastuneet muita ryöstämällä.
Jos ihminen perustaa esim yrityksen ,joka alkaa mhestyä,Maksaa kaikki palkat asiallisesti ja kaikki muutkin maksut, niin en kadehdi.Hän on ottanut riskin jota minä en uskalla ottaa.
mistä töitä ja mitä töitä
kokoomus tarkoittaa 9€ töitä
paljonko menee kuntaverotukseen pääomatuloista?
vastaus:nolla euroa
Vaih köyhiltä ja keskituloisilta!
Kokoomus on riistoa!
Miksi tämä keskustelu johdetaan yksilötasolle? Syy, miksi olemme tässä tilanteessa, on finanssikeinottelijoiden aiheuttama. Veronmaksajat ovat joutuneet keinottelijoiden aiheuttaman kriisin maksumiehihiksi - jälleen kerran. Miksi meidän pitää maksaa heidän velkansa. Sehän johtaa näihin valtion velkoihin, joita on otettu finanssikapitalistien velkojen maksuun. No, nyt syyt sälytetäänkin sosiaalipuolelle, jolta vaaditaan leikkauksia.
On tämä kieroa peliä.
Mikäli ei pankkeja jaeta investointipankkeihin sekä säästöpankkeihin, tullaan vastaisuudessakin käyttämään kansalaisten verorahoja keinottelijoiden tappioiden maksamiseen.
Miten rikkailta, jotka eivät saa mitään avustuksia voisi leikata. Vai siltä jolle annetaan voi leikata!
Rikkaat maksavat sinunkin avustuksesi!
Juurihan siirrettiin yhteisöveroaelemokalla miljardi köyhien maksettavaksi. Muutenkaan ei osinkoja veroteta! Tasaverojakin ,, siksi nostettiin!
Minäkin ihmettelen miten rikkaiden avustuksista voitaisiin leikata kun eivät ole niitä koskaan saaneet - ovat työtä painaneet niska limassa maksaakseen jättisummat veroa. Ja näillä verorahoilla on sitten avustuksia annettu - toisille ihmisille. Olkaa edes kiitollisia.
Nostelen krokilasia ja kulutan, huvittelen. Salkunhoitaja hoitaa työt ja rahaa tulee.. On tää raskasta ja köyhät maksaa vielä verot! Nii ja se mun veroparatiisi.. olkoon, kateutta aiheuttaisi liikaa.. Raskasta on rikkaalla!
Kullä rikkailtakin voi leikata. Hyvä esimerkki on LAPSILISÄT. Rikkailla ei ole miotään merkitystä lapsilisille, ne voitais avian hyvin poistaa yli 40 000
tienaavilta. On paljon muitakin esimerkkejä, kodinhoitotuetb ym. ym.......
Säätytalon "äänieristettyihin" kabinetteihin ja kammareihin ei köyhälistön eikä muun rahvaan ääni kuulu. Kabinetit ja kammarit ovat turvallisia päätöksien tekopaikkoja yhteiskunnan eliitin etujen pysyvään suojeluun.
Suomalaisessa sääty-yhteiskunnassa" on uskomattoman paljon salaisia salaneuvoksia joiden suut on suljettu köyhälistölle ja rahvaalle puhumiselta.
Kyllä maksumiehet tiedetään,nyt ja tulevaisuudessa.
Kuuleminen, joka vaalisi rahoittaa..
Kuuleminen, joka vaalisi rahoittaa.. Nöyränä ryhmässä painat käskystä vain nappia..
Kokoomus on köyhärasismia!
Suomea hallitsee ja päätökset tekee rikkaat,, köyhien tollojenäänillä!
Ilmat alkaisi jo kohta suosia suurmielenosoitus marssia ! sillä juuri tällaista vain netissä tapahtuvaa keskustelua he juuri haluavatkin ! .
On vaaliuurnilla. Ei kukan tollo ilman ääniä päättämään mene.
Kerro nyt ihmeessä kuinka rikkaalta voi leikata kun hän ei saa minkäänlaista avustusta. Jos saa nollan niin miten ihmeessä siitä leikkaat?
Kyllähän rikkaat saavat kaikki kela-korvaukset, lapsilisät ym. Puhumattakaan kaiken maailman yritystuista ja muista sellaisista, joista köyhät ei tiedä mitään.
Niin, ja valtio pitää yllä laitoksia, kuten oopperaa, joihin yleensä vain rikkailla on varaa.
rikkaat ei maksa oikeaa veroa
Uskooko joku vieläkin, ettei rikkaat saa yhteiskunnalta apuja. Kaikki yrittäjät esim. vähentää omat kulunsa veroista jotain kautta. Se on sitä verosuunnittelua. Me ollaan vahvasti Kreikan tiellä. Jos ei saada verosuunnittelua jotenkin kuriin, niin ajaudutaan väistämättä Kreikan kohtaloon. Ja silloin on vain yksi vaihtoehto, äänestää valtaan toisenlainen kokoonpano.
Sitä ihmettä ei tapahdu, että rikkailta leikataan.
Tosiaankin lapsilisät ja kelakorvaukset voisi avian hyvin poistaa
yli 40 000 €/kk tienaavilta.
Muutokseen on uurnilla, muta tyhmä kansa taas kusetetaan nelivärimainoksilla!
Elköön huuto: SOTE kaatui. Nyt saamekin alkaa odottelemaan uutta super SOTEA eli uutta "Sosiaalisesti Osattomien super TEholeikkuria.
Tämän vanhan SOTE:n leikkuuterät oli alusta saakka niin tylsiä ettei niistä ollut mihinkään "leikkaustoimiin".
Uusi super SOTE tulee toimimaan teholla ja sitten kaikki sosiaalisesti osattomien edut tullaan leikkaamaan kokonaan pois. Yhteiskunnan antamat edut tullaan priorisoimaan kunnolliselle säätyeliitille. Sosiaalisesti osattomille ei tule riittämään rahoitusta.
Homohallituksen aika ja koko enerkia kulu homolaissa ja eläkeleikkauksessa!
Eiköhän tuosta summasta saisi siirrettyä rahat vaikka Suomen työttömyyden vähentämiseen?
https://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/2014/20140250
"... Lakiehdotus
Laki valtion rahoituksesta evankelis-luterilaiselle kirkolle eräisiin yhteiskunnallisiin tehtäviin
Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:
1 §
Opetus- ja kulttuuriministeriö myöntää vuosittain evankelis-luterilaiselle kirkolle rahoitusta hautaustoimeen, väestökirjanpitoon sekä kulttuurihistoriallisesti arvokkaiden rakennusten ja irtaimiston ylläpitoon liittyviin laissa säädettyihin tehtäviin.
2 §
Rahoituksen määrä vuonna 2016 on 114 miljoonaa euroa.
Rahoituksen määrää korotetaan vuosittain kuluttajahintaindeksin mukaista yleisen hintatason muutosta vastaavasti......"
Missä on "tasa arvo " Suomen uskonnollisten yhteisöjen välillä?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kirkon_ja_valtion_ero
"...Euroopan neuvosto antoi parlamentaarisessa yleiskokouksessaan 2007 suosituksen ”Valtio, uskonto, sekularismi, ihmisoikeudet” (suositus nro 1804). Suosituksessa Euroopan neuvosto toteaa kirkon ja valtion eron olevan Euroopan yhteisiä arvoja (artikla 4). Suosituksen pohjatekstissä ennen kokousta suositeltiin Euroopan valtioille kirkon ja valtion erottamista toisistaan. Pohjateksti muuttui Suomen aloitteesta..."
kuulee, kun saadaan kokoomuskoirat oppositioon!
Ei rikkaat halua köyhtyä senttiakään. Ovat sellaista porukkaa että aina tarvii lisää rahaa vaan.Tälläinen tilanne vie meitä konkkaan ja lujaa.Konkka on rikkaiden aiheuttama ahneus.
Rikkaiden kukkarolle pitää mennä heti ja kovalla kädellä alkaa leikata heiltä.Ahneuksen ja hyysäyksen on loputtava heti. Siltä sitä säästöä löytyy vaikka heti.Raju leikkuri käyntiin sinne vaan, oikeuden mukaista touhua heti vaan.
EI, Kokoomus haluaa kurjistaa keskiloukan ja pienituloiset!
Tappaa köyhät!