Mitä suomalainen todella odottaa

tulevalta vaalikaudelta ?
Teimme pikakallupin Lieksan perussuomalaisten kannattajien joukossa, Jorma, Jouko ja Pertti sanoivat olevansa vakaumuksellisia perussuomalisia ja jo SMPn ajoilta mukana. Muualle heitä ei kuulemma huolita.http://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksi/2015022619217508_lz.shtml
Siinä kaljatölkkien juomisen välissä miehet purkivat elämäänsä ja tuntui, että kaikki elämän alueet vitutti miehiä.
Kyselimme heilltä, että mitä he elämältään eniten odottaa ja haluaa ja he antoivat tämän linkin.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Lieksan miehillä on ihan aiheellinen tavoite. Tuommoisessa pienessä maalaiskylässä sitä ihminen elää ilman suurempia hupia ja ilman vastakkaisen sukupuolen läsnäoloa. Siinä pakosta tulee miehestä käsityöläinen.
Mutta ei hätää, puolueestamme löytyy miehiä joille kansalaisaktiivisuus on tärkeä ja myös naisten kouluttaminen eri alueille.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015022819277268_uu.shtml

Äänestä
  • Se on vuan mahottoman hyvä ehotus naisille järjestettävä homma
    myö tiällä itärajan tuntumassa oomma pohtinna jotta tämän seuvun ja ylleesäkin Suomen perussuomalaisista ei ou miesten hommiin mutta jos lotaks piästäs
    ja myö perustelemma sitä sillä jotta oomma sen verran akkoja jotta selän takana touhuttaa mutta elä tule pyytämmään mihinkkään vastuusseen

    Äänestä

  • PielisenJouko kirjoitti:

    Se on vuan mahottoman hyvä ehotus naisille järjestettävä homma
    myö tiällä itärajan tuntumassa oomma pohtinna jotta tämän seuvun ja ylleesäkin Suomen perussuomalaisista ei ou miesten hommiin mutta jos lotaks piästäs
    ja myö perustelemma sitä sillä jotta oomma sen verran akkoja jotta selän takana touhuttaa mutta elä tule pyytämmään mihinkkään vastuusseen

    No kyllä tänä päivänä olemme siirtymässä siihen suuntaan, että naiset kantaa vastuun perheestä, yhteiskunnasta, isänmaan puolustuksesta.
    Suomalaisista miehistä osa on juonut itsensä normaalin elämän ulkopuolelle, osa on niin huono kuntoisia, että paskalle istuessa pitää nitro laittaa kielen alle, asennevamma elämää kohden on niin kieroutunut, että henkselit pitää laittaa urossukupuolelle, että tietää kuka on miespuolinen.
    Ja se pieni vähemmistö, joka on oikeita miehiä joutuu suureen vastuseen koko yhteiskunnan sektorilla.
    Perussuomalaisten pitää kuntouttaa omat joukkonsa ja kannattajansa ja sitten hakea vasta vastuuta yhteiskunnasta.
    Kiitos kun otatte tämän huomioon.

    Äänestä

Perussuomen kannatusta nostaa

1. Halla-ahon esiintyminen ja maahanmuuttokeskustelun tehostuminen nostaa tästä lähtien Perussuomen kannatusta
Jussi Halla-ahon vaalivinkit https://vaalit.perussuomalaiset.fi/
ota kiinnostaviin ehdokkaisiin yhteyttä https://vaalit.perussuomalaiset.fi/

2. Keskustan megaprojektien paljastuminen mokaprojekteikse, tuhoisat TALVIVAARA ja RUSSOFENNOVOIMA OVAT KESKUSTAN TAPPIOPROJEKTEJA ja puolue on auringonlaskun "maalle kanssa hinnalla millä hyvänsä" - puolue, jolla ei ole kansainvälisiä yhteyksiä (vrt. Vanhanen Suomeen pyörimään jäänyt pääministeri), Rehn oli kokoomuksen armosta komissaari palkaksi siitä, kun Keskusta vei väkisin Suomen EU:hun, mutta Olli Rehn oli rähmällään EU-byrokraattien edessä ja harjoitti EU:ssa raakaa suomalaisvastaista politiikkaa, tukipakettipolitiikkaa tyyppiesimerkkinä romanialais-bulgarialaisten mustalaisten päästämistä maahan

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/soininvaara-varoittaa-sipilan-kelkkaan-hyppaavia-eduskuntaan-tulee-mukana-59-aitoa-kepulaista/4824182 jos seuraavassa keskustan eduskuntaryhmässä on 60 keskustalaista, niin siellä on yksi Sipilä ja 59 aitoa kepulaista.

3. Tukipakettipolitikan jatkuminen. Merkelkin on siirtymässä Perussuomen linjalle, koska Saksan pinna palaa rahojen heittämisestä Välimeren syvänteisiin vuodesta toiseen

4. Koulutuspolitiikka, jossa rämettyneet puolueet tukevat pakkoruotsia ja koulua, joka on tehty tytöille naispäättäjien toimesta. Kunnollinen koulutus on maksettava myös pojille. Romaaneja lukevalla hymistelevällä koululla ei ole merkitystä miesvaltaisilla aloilla eikä esim. pakkoruotsi kuulu miesvaltaisten alojen tarpeisiin

5. Perusteollisuuden ahdinko. Punavihreät hörhöt tekevät vaikeaksi pitää teollisuutta yllä Suomessa ilmastopoliittisine tuulimyllyineen, joiden perusteet on tuulesta temmattu. PERUSSUOMEN KANTA TYÖMARKKINOIHIN KATSO VIDEO Teollisuusduunareiden palkat liipasimella? Työmiehen tuumaustunti 5.2.2014, puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo ja Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroos. Tilaisuutta isännöi puolueen työmies Matti Putkonen
https://dreambroker.com/channel/dbiqeuet/iframe/0am9fm4r

6. Perussuomalaisuus on suomalainen kylki edellä etenemistä. Se ei ole globalisaation kieltämistä kuten impivaaralaispuolueet kokoomus ja Rkp esimerkiksi esittävät (lue historiallisista syistä turhaa kieltä ruotsia, jotta varmasti et pärjää Brasiliassa tai saat taas opiskella lisää vaikka oli koulussa mahdollisuus)

7. Protesti on myös oleellinen. Vuosituhannen kokdemojen hulluhallitusta vastaan. Suomalainen protestoi läskiperhejarrumies Rinnettä ja polvihousupelle Stubbia vastaan

Näistä se lähtee PERUSSUOMEN KANNATUS

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1424934211523.html

Hallituksen neliraajajarruttaja – Suoranaista raivoa herätti muissa puolueissa ministeri Krista Kiurun tapa jarruttaa ja jumiuttaa kaikkea päätöksentekoa. Hänen pitkien, jopa yli viikon pituisten ulkomaanmatkojensa aikana asiat seisoivat. Muut neuvotteluihin osallistuvat tuskailivat hänen pitkiä – väitetään, että jopa yli tunnin pituisia – monologejaan, joissa hän toisteli julistuksenomaisia lausahduksia.

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/soininvaara-varoittaa-sipilan-kelkkaan-hyppaavia-eduskuntaan-tulee-mukana-59-aitoa-kepulaista/4824182

Osmo Soininvaara arvioi heti kokoomuksen puoluekokouksen jälkeen, että kokoomus teki katastrofaalisen virheen valitessaan Alexander Stubbin puolueen puheenjohtajaksi.

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/soininvaara-tyrmaa-kirjassaan-hallitus-historian-huonoin-demarit-lytataan-taysin/4823472

– Holkerin ja Kataisen/Stubbin hallitukset ovat puoleen vuosisataan ainoat kokoomusjohtoiset hallitukset Suomessa. Ei kovin hyvä saavutus kykypuolueelta saada molemmat kahden huonoimman joukkoon.

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/soininvaara-kirjassaan-tama-kaikki-mattaa-poliittisessa-paatoksenteossa/4823574

Erityistä kritiikkiä kirjassa saa SDP:n hallituksessa harjoittama "neliraajajarrutus", johon myös työmarkkinajärjestöt syyllistyvät kolmikantaneuvotteluissa. Jarruttajia ovat myös päättäjien avustajat, joiden osaamista Soininvaara kehuu, mutta järjestelmä vaikeuttaa päätöksen tekoa. – Avustajat toistavat kokouksissa päämiehensä kannan papukaijanomaisesti – mitä suuremmat armeijat – sitä varmemmin taistelut juuttuvat asemasotaan.

Äänestä

Siinä Halla-aho tuputti natsioppia. Naapurin lapset ovat jo vieraita ja heitä tulisi tölviä.
Ei slaavitohtorilla järkeä päässä.
Slaavitohtorin suusta ei kertaakaan ole tullut esiin, että pakolaisvirtojen alkulähde on natomaiden käymät sodat kehitysmaissa. Persut eivät voi lähteä pohtimaan pakolaisuuden syitä, koska silloin olisi asetuttava naton sotapoltiikkaa vastaan. Stubbin hallituksen suurin synti on viedä Suomea natosotien syliin.

Äänestä
  • Tämä Halla-aho on jotenkin ristiriitainen tyyppi.
    Mies on olemukseltaan kuin peltohiiri mutta puheet on kuin virtahevon.
    Kauhia viha ulkomaalaisia kohtaan.
    Mies asuu Eirassa ja on varmaankin sukkanauhaa myöten kohonnut hyvään asemaan ? ( tämä voi olla väärinkin, mutta muisteleisin jostakin lukeneeni).
    Mies puhuu suuria asioita ja isolla suulla ja on sivari. En ole ikinä luottanut sivariin. Minusta mies joka ei ota vastuuta isänmaasta, ei voi myös sitä edustaa.
    On jotenkin ristiriitainen homma, että ns. lainsäätäjänä on mies, joka ei täytä velvollisuutta edustamaansa maata kohtaan.
    Luonnossa on lintuja, jotka munii toisten pesiin ja niitä sanotaan loislinnuiksi ja minä sanon, että mies joka odottaa, että hänenkin perhettään valmiiksi puolustaa toiset miehet / naiset on loinen yhteiskuntaan nähden.

    Äänestä

  • tuutinjatäydellä kirjoitti:

    Tämä Halla-aho on jotenkin ristiriitainen tyyppi.
    Mies on olemukseltaan kuin peltohiiri mutta puheet on kuin virtahevon.
    Kauhia viha ulkomaalaisia kohtaan.
    Mies asuu Eirassa ja on varmaankin sukkanauhaa myöten kohonnut hyvään asemaan ? ( tämä voi olla väärinkin, mutta muisteleisin jostakin lukeneeni).
    Mies puhuu suuria asioita ja isolla suulla ja on sivari. En ole ikinä luottanut sivariin. Minusta mies joka ei ota vastuuta isänmaasta, ei voi myös sitä edustaa.
    On jotenkin ristiriitainen homma, että ns. lainsäätäjänä on mies, joka ei täytä velvollisuutta edustamaansa maata kohtaan.
    Luonnossa on lintuja, jotka munii toisten pesiin ja niitä sanotaan loislinnuiksi ja minä sanon, että mies joka odottaa, että hänenkin perhettään valmiiksi puolustaa toiset miehet / naiset on loinen yhteiskuntaan nähden.

    Mutta nämä kaverit, sivarit on omaa luokkaansa.
    Meillä on joukko sivareita, jotka ovat vastuuta valmiit kantamaan ja kun katsotte ns. "miehiä", niin hiirulaisia ovat;
    Tässä muutama kova;
    Paavo Arhimäki, Jussi Halla-aho, puolustusministeri Haglund, suunsoittaja Virtanen, maalaispoika Alatalo, ihana vihreä Haavisto jne, jneja heihin Suomen kansa luottaa heh, heh, anteeksi ilkeyteni. Ai meinas unohtua, tähän kun lisätään vielä eduskunnassa olevat ruunuraakit, joilla pönttö viheltää niin paljon, että miehet ei armeijaa pysty käymään on joukko täydellinen.
    Yhtään sivaria, ruununraakkia ja rikosrekisterin omaavaa kaveria ei pidä valita eduskuntaan.
    Kovaan jengiä heh, heh

    Äänestä

  • KatoltaTuulee kirjoitti:

    Mutta nämä kaverit, sivarit on omaa luokkaansa.
    Meillä on joukko sivareita, jotka ovat vastuuta valmiit kantamaan ja kun katsotte ns. "miehiä", niin hiirulaisia ovat;
    Tässä muutama kova;
    Paavo Arhimäki, Jussi Halla-aho, puolustusministeri Haglund, suunsoittaja Virtanen, maalaispoika Alatalo, ihana vihreä Haavisto jne, jneja heihin Suomen kansa luottaa heh, heh, anteeksi ilkeyteni. Ai meinas unohtua, tähän kun lisätään vielä eduskunnassa olevat ruunuraakit, joilla pönttö viheltää niin paljon, että miehet ei armeijaa pysty käymään on joukko täydellinen.
    Yhtään sivaria, ruununraakkia ja rikosrekisterin omaavaa kaveria ei pidä valita eduskuntaan.
    Kovaan jengiä heh, heh

    Ota huomioon, että heidät valitsee kansa ja kyllä kansa tietää !
    Siksi kansa valitsee edustajan, joka lähinnä muistuttaa itseä ja omia ajatuksia.
    Siksi näitä edustajia, vaikka ovat rääpäleitä, ei saa arvostella, koska kansa on heidät valinnut ja saavat sitä mitä tilaavat.

    Äänestä

No myö ootettaan juhannusta ja sitte jouluu, mitäpä sitä meikäläinen muuta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lieksatulostaa kirjoitti:

tulevalta vaalikaudelta ?
Teimme pikakallupin Lieksan perussuomalaisten kannattajien joukossa, Jorma, Jouko ja Pertti sanoivat olevansa vakaumuksellisia perussuomalisia ja jo SMPn ajoilta mukana. Muualle heitä ei kuulemma huolita.http://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksi/2015022619217508_lz.shtml
Siinä kaljatölkkien juomisen välissä miehet purkivat elämäänsä ja tuntui, että kaikki elämän alueet vitutti miehiä.
Kyselimme heilltä, että mitä he elämältään eniten odottaa ja haluaa ja he antoivat tämän linkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu