Huoli omasta nuoresta

huoliÄiti

Hei,

voiko minun nuorella teinillä olla alkava masennus? Hän on nykyään allapäin ja on alkanut olemaan poissa koulusta. Koulusta poissaoloja on useita, yhdesti hän oli kolme viikkoa poissa huijaten olevan sairas. Muutama päivä sitten selvisi, että hän huijaa lämmön pistämällä kuumemittarin kuumaan juomaan hetken ajaksi.
Kouluun soittaessa ilmesi, ettei nuorta olisi ehkä olisi kiusattu. Myös hän väittää kiven kovaan ettei häntä olla kiusattu. Hän mielummin makaa sängyssä, kun lähtee kouluun, sekä hän hermostuu entistä helpommin.

Sivuhistoriaa katsellessa järkytyin, kun hän oli etsinyt tietoa itsemurhasta. Nyt olen puhunut hänelle mitä tuskaa hän aiheuttaisi meille, mutta silti eilen illalla hän oli jälleen kerran etsinyt tietoa itsemurhasta.

Mitä pitäisi tehdä? Tilanne nyt on vielä ihan ok, mutta entä huomenna taas?

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pääsiäisenätaasnähdään

      Tilanne on ok? No eihän sitten tarvitse mitään tehdä.

      • huoliäiti

        Niin ainakin vielä. Taas iltaa kohden on jumittunut omaan huoneeseensa vain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7540
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2969
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1803
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      118
      1483
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe