Kreikkalaiset eivät kuitenkaan halua eroon eurosta, hyvästä syystä. Miksi maksaa itse velkansa, kun ne voi maksattaa takaajilla? Tilanne tasapainottuu kummasti, kun myös takaajien talous saadaan romahtamaan. Kun Kreikan ei tarvitse maksaa, tulevat luukulle seuraavat, eli Portugali, Espanja ja Italia. Ranskakaan ei enää tule selviämään budjettivajeistaan. Tulonsiirrot imevät enemmän kuin mistään saadaan haalituksi kasaan. Kysymys on enää siitä, mikä euromaa saa ensimmäisenä tarpeekseen ”yhteisvastuusta”.
http://iitimo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/188400-hyvin-pyyhkii-kaivakaas-kuvettanne-lisaa
http://iitimo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/188400-hyvin-pyyhkii-kaivakaas-kuvettanne-lisaa
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/76805-nyt-osui-suomen-talousveturiin-pahasti-parempia-aikoja-odotellessa
Muun muassa kaupan alan ongelmat näkyvät, ihan (uusien työttömien) listan kärjessä on nyt myyjien ammatti, Nupponen sanoo.
Uudenmaan työttömien työnhakijoiden määrä kasvoi joulukuusta 2013 joulukuuhun 2014 mennessä 16 prosenttiyksikköä. Vielä marraskuussa Uudenmaan työttömyysaste oli 10,2 prosenttia, joulukuussa jo 11,1 prosenttia. Koko maan 13,9 prosentin työttömyysasteeseen verrattuna Uudenmaan luku on pieni, mutta ero on kaventumassa. Edellämainitut luvut perustuvat työ- ja elinkeinoministeriön tilastoihin.
– Suunta on huolestuttava. Koko maassa työttömyys lisääntyi 10,1 prosenttia vuotta aiempaan verrattuna, mutta meillä 16 prosenttia, Nupponen sanoo.
– Eihän siitä mihinkään pääse, että luvut eivät ole hyviä. Parempia aikoja odotellessa, hän summaa.
Sama on näitten somalipummien kanssa. Nekin tulevat lihapatojen ääreen hyysäriämmien paapottavaksi ja välillä vievät salkullisen rahaa maasta sossun maksamilla lomilla afrikkaan.
Mutta kaikesta turbulenssista Unionin piirissä huolimatta haluan tunnustautua tyytyväiseksi
kansalaiseksi,samaan joukkoon tanskalaisten ja ruotsalaisten kera.Ylen uutisoima tutkimus
Euroopan hyvinvoinneista kansoista myötäilee omaa kasitystäni :) Pohjolassa viihdytään!
Da!
Kunhan vaan niistä saatanan somaleista ja muista afrikan apinoista päästään eroon.