Olen saanut pengottua Nasa:n tietolähteistä, että halkaisjalttaan noin 11 kilometrinen asteroidi on täydelliseellä törmäyskurssilla maapalloon nähden. Tosin se tulee vain 474 vuoden päästä, joten ei hätää tänä päivänä.
Se kun törmää maalallon nopeudella 85 kilometriä sekunnissa, niin maapallolla ei liikahda edes bakteeri. Noin miljoonaan vuoteen ei maapallolla liiku mikään.
https://www.youtube.com/watch?v=MLhsexO8ECI
Se kun törmää maalallon nopeudella 85 kilometriä sekunnissa, niin maapallolla ei liikahda edes bakteeri. Noin miljoonaan vuoteen ei maapallolla liiku mikään.
https://www.youtube.com/watch?v=MLhsexO8ECI
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuon Tseljabinkin meteoriitin (halkaisilaltaan noin 11,2 metriä, saapumisnopeus noin 52 kilometriä sekunnissa) ei olisi pitänyt mennä maapallon ohi, vaan törmätä siihen täydellä voimalla. Se olisi aiheuttanut ekokatastrofin noin 15.000 vuodeksi. Silloin olisivat loppu ainakin poliitikkojen typerät puheet..
Asteroid thurss
https://www.google.fi/search?q=rotanloukku astrid thors&tbm=isch&imgil=p0BWBes0cuBpkM:;NNXPVTFZCo_BVM;https%3A%2F%2Frotanloukku.wordpress.com%2F&source=iu&pf=m&fir=p0BWBes0cuBpkM:,NNXPVTFZCo_BVM,_&usg=__wK9MT-ht8WgExkekw6qldENaj3Y=&biw=1366&bih=582&ved=0CCsQyjc&ei=k3LeVJ-NNsKjyAPBm4LADQ#imgdii=_&imgrc=p0BWBes0cuBpkM:;3L-t7g-yB4h4aM;https://rotanloukku.files.wordpress.com/2011/02/astridthorswellcomeall.jpg;https://rotanloukku.wordpress.com/2015/01/10/dosentti-paivi-harinen-otetaanpa-uusiksi-ettei-unohdu-aanestyskopissa/;548;394