"Heti tapahtuman jälkeen pizzerian edustalle kokoontuneet laukaalaiset tiesivät kertoa, että surmaiskun kohteeksi olisi joutunut pizzerian omistanut kurdiperhe, joka on pyörittänyt yritystään samalla liikepaikalla jo lähes 10 vuotta"
Olisiko tuosta jotain pääteltävissä?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015030119284645_uu.shtml
Pizzeria -uhreina kurdit.
22
218
Vastaukset 22
- YksiMahdollisuus
Kyseessä olisi kosto "loukatusta kunniasta"...
- Tai_sitten
Tai sitten suomalaisten skinien rasistinen hyökkäys mamuja vastaan.
- Jäänne
..Ulkomaalaiset loiset asialla, se kyllä oli selvää jo silloin kun sinä rasistikortteja heittelevä ku..si...pää viestiäsi kirjoitit.
- voi-jösses
Tai_sitten kirjoitti:
Tai sitten suomalaisten skinien rasistinen hyökkäys mamuja vastaan.
Etkö lue uutisia? Poliisin mukaan myös tekijä on ulkomaalaistaustainen.
- jJjJjx
Somalilainen skini??
- lkskjshf
Perheen sisäinen välienselvittely varmaan. Olikohan mukana pimeää työvoimaa?
- Ahmedmehmed
Saikohan kyseessä olevasta pizzapaikasta kuittia ostoksista?
- kutenAINA
ISLAM ISLAM ISLAM siinä syy ja seuraus
- kurdista.kebabbiako
Kurdi mikä kurdi, sitä saa mitä tilaa.
- herääkysymys
Mamut alkaneet tappaa vaan jatkuvasti täällä toisiaan ja myös kanta-väestöä, eikö ole mitään tehtävissä ?
No on tehtävissä karkoitetaan tuo kultuuri ja ollaan edelleen sen veran köyhempiä ja ilman rikastusta. " On maame köyhä ja siksi jää ". Olisko tuon sanonnan tapaan parempi olla, vaan köyhänä ? Että silleen.
- hav.2
Mitä enemmän islam valtaa alaa, sen rauhattomammaksi elämä menee Suomessa.
- ksjshsf
Niiden olisi parempi olla kotimaissaan.
- Ählämiporukkasairasta
Kurdiperkeleet ovat Jokapaikassa päällään pystyssä, oikein varsinaista riidanhaastaja porukkaa, tosin nää kolme ei onneksi, ainakaan enää? Tuntuu nuo kurdit olevan Somalien ja Afgaanien ohella sellaista porukkaa mitä tänne ei kaivata! Kovin on media hissukseen kun ei voi syyttää Suomalaisia rasismista!
Ylekin käsitteli uutisissa asiaa peräti 19 sekuntia! Selväksi tuli että henkilö oli asialla! - shariaapukkaa
Vuosisadan kuluttua kantasuomalaisia on täällä enää 30 % väestöstä. Olo käy heillä ahtaaksi.
- hiljaa-ollaan
Missäs sen sdp-lipposkan kommentit viipyvät kurdien tekemisistä, myös muiden "pakolaisiksi" väitettyjen?
- Halla-ahon_äänestäjä
LIPPOSKALTA JA KIMMO KILJUVALTA ON HAETTAVA ASIANTUNTIJALAUSUNTO YKSITYISTAPAUKSISTA PITSERIOISSA
Huumori voi helpottaa jyväskyläläisiä suomalaisia Laukaassa
"Nyt joku sosiaalidemokraatti, Jungner tai Päivi Lipponen esimerkiksi, vaatimaan kirveiden ja puukkojen hallussapitolupia tai ainakin pakollista tylsyttämistä. Huomisessa Helsingin Sanomissa on mamuhuolestunut juttu siitä "miten jyväskyläläisille kirvesmiehille ei ole tarjottu sopivia asuntoja, ja tuo on tulos. Lestadiolaisten syytä!! Tosin poikkeustapaus"
http://www.halla-aho.com/scripta/maahanmuuttokriittinen_tulipalo_tampereella.html
Lipposen puoluetoveri Kimmo Kiljunen ehätti jättää eduskunnan puhemiehelle kirjallisen kysymyksen suojelupoliisin viharikosten seurannan tehostamisesta. Kirjallinen kysymys alkaa näin: "Tampereella ravintolan tuhopoltto on osoittautumassa viharikokseksi."
Päivi Lipponen eilen kirjoitti: "Haluaisin olla järjestämässä kunnon mielenosoitusta tai marssia rasismia vastaan. Jossa ilmenisi joukkovoiman vahvuus. Tällaista toimintaa ei enää voida hyväksyä ja näin ajattelevia ihmisiä on VALTAVASTI. Liian paljon pahaa on maailmassa aiheutunut sen tähden, että ihmiset ovat olleet hiljaa. Varsin hyvin muistetaan kuinka 1930-luvulla Saksassa juuri näin ulkoparlamentaarisin toimin aiheutettiin pelkoa."
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/tampereen-tuhopolttajille-ankarat-rangaistukset/2059680
Poltettua pizzeriaa pitäneistä veljeksistä Araz Bibani, 29, tunnusti rikoksen ja sai 10 vuoden vankeustuomion. Osallisuutensa kiistänyt Aram Bibani, 22, puolestaan sai vankeutta 11 vuotta. Pizzeria oli nuoremman veljen nimissä, mutta vanhempi oli sijoittanut siihen enemmän rahojaan. Vastaavasti palon sytyttäneistä veljesten tuttavista teon myöntänyt Karim Abbas, 26, sai 9 vuotta ja 3 kuukautta vankeutta. Osuutensa kiistänyt Zakhariya Hassan, 19, tuomittiin 10 vuodeksi vankeuteen.
Nyt riittää rasistit!
23.11.2010 13:21
http://keskustelu.suomi24.fi/t/9484425
http://lipponen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/52733-raukkamaista-toimintaa
Raukkamaista toimintaa
23.11.2010 08:37 Päivi Lipponen 62 kommenttia
Nyt on raja ylitetty. Enää rasistiseen uhoiluun ei voi suhtautua vähättelevästi tai naureskellen. Minä vetoan ihmisiin, että me maltilliset suomalaiset sanoudumme irti tällaisesta sairaasta väkivallasta ja rasismista. Poliisi on saanut viitteitä, että Tampereella tapahtunut ravintolan palo onkin tuhopoltto. Kaksi mustapukuista henkilöä oli poistunut ravintolasta ennen palon leviämistä. Ravintolasta palo levisi kerrostaloon ja aiheutti kolmen asukkaan kuoleman ja neljän vammautumisen. Kyseessä on törkeä tuhotyö, kuoleman tuottamus ja vamman tuottamus. Tahallaan aiheutettua paloa voi kutsua suorastaan murhapoltoksi. Haluaisin olla järjestämässä kunnon mielenosoitusta tai marssia rasismia vastaan. Jossa ilmenisi joukkovoiman vahvuus. Tällaista toimintaa ei enää voida hyväksyä ja näin ajattelevia ihmisiä on VALTAVASTI. Liian paljon pahaa on maailmassa aiheutunut sen tähden, että ihmiset ovat olleet hiljaa. Varsin hyvin muistetaan kuinka 1930-luvulla Saksassa juuri näin ulkoparlamentaarisin toimin aiheutettiin pelkoa. Nyt on osoitettava solidaarisuutta maahanmuuttajia kohtaan. - Uutisista
Eipä tuossa paljon enää tarvitse "epäillä"....
Poliisi: Pitseriasurmista epäillään työntekijää
Poliisi on kertonut lisätietoa Laukaan pizzeriassa sunnuntaina tapahtuneesta henkirikoksesta.
Veriteko pitseriassa Laukaassa: Kolme kuoli
Pizzeriassa saivat surmansa pizzerian omistajaparikunta, 50-vuotias mies sekä hänen 42-vuotias vaimonsa. Uhriksi joutui myös kolmas henkilö, pizzeriassa työskennellyt 46-vuotias nainen.
Poliisin mukaan myös rikoksesta epäilty työskenteli pizzeriassa. Hän on 36-vuotias Jyväskylässä asuva mies. Kaikki tapauksen osalliset ovat ulkomaalaistaustaisia saman maan kansalaisia ja he ovat jo pitkään asuneet Suomessa.
Henkirikokset tehtiin pizzerian sisätiloissa lyömäasetta käyttäen.
Pizzerian omistajapariskunnalla oli poliisin mukaan lapsia, joista kaksi on alaikäisiä. Kolmannella uhrilla ei poliisin tietojen mukaan ole lapsia.
Omaisille on järjestetty kriisiapua eilen tapahtuman jälkeen.
Henkirikos plajastui, kun sivullinen huomasi pizzerian ulkopuolella sekavasti käyttäytyneen mieheen ja ilmoiti asiasta hätäkeskukseen klo 13.20. Poliisi otti teosta epäillyn miehen kiinni tapahtumapaikan lähistöltä, eikä mies tehnyt vastarintaa.
Poliisi kertoo, ettei tapahtumasta ollut vaaraa ulkopuolisille henkilöille.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015030219287042_uu.shtml - SAASTAAAAAAAAAAAAAAA
Täydellisesti onnistun integrointi yhteiskuntaan, tälläistä lisää niin ongelmasta päästään pikkuhiljaa. Kurdien kunniaa ei loukata, samoin ei mamujen. suomalaisten sitten voikin työntää perseeseen. Erikoisia pakoloisia kun alkaa olla jokapäiväistä nämä teurastukset.
Olisiko jo aika hiukan siivilöidä näitä pakoloisia?Olisi aika alkaa palauttaa Suomeen sopeutumattomina takaisin, ei ole onistunut 10 vuodessa kotoutus tässäkään tapauksessa. Meille riittää nämä alkuperäiset sopeutumattomat joita ei ole vielä 500 vuodessakaan saatu sopeutettua Suomeen. On tänne varmaan ihan sopeutuviakin tullossa joilla on jo työpaikka tiedossa jo tullessaan.
Että silleen.
- Anonyymi00019UUSI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851246
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut1801039- 74989
- 69817
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su299712Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t164709Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.187681- 54667
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4636- 43625