Haglund : Staten måste kunna ingripa ...

i utlänningars fastighetsaffärer.Just det,i synnerhet ryssarnas köpande av Finland bit för bit.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mutta ei ruotsalaisten
? Olen samaa mieltä, mitä tulee venäläisten maan ostoon jne. MUTTA NIIN ruotsalaistenkin Suomen ostoon pitää jo puuttua!!!!

Äänestä
  • Kun Suomi liittyi EU:hun 1995 piti kiinteistöjen myynti vapauttaa ulkomaalaisille. Tämä kuitenkin tarkoitti vain EU:n kansalaisia ja toimijoita. Se että myöskin esim. Venäläiset saivat tämän oikeuden ( toisin kuin suomalaiset itärajan takana) on täysin Suomen oma päätös. Tähän vaikutti se seikka että Saimaan ja muiden isojen vesistöjen rannat olivat suureksi osaksi suomalais-ruotsalaisten metsäyhtiöiden käsissä. Rannat piti saada rahoiksi ! Siksi sisäministeri Jan Erik Enestam ( RKP) ajoi Suomeen Euroopan löysimmän rantojen rakentamislain. Ostajiksi piti saada myös venäläisiä. Sillä että kansallisomaisuutemme ja maisemamme tuhottiin ei ollut mitään merkitystä.
    Myöskin vesilintujen kannat ovat romahtaneet 60% 20 vuodessa rantarakentamisen vuoksi.

    Äänestä

Liten sent att vakna nu först.

Äänestä

Det är väl perfekt för Putin med ryska fastigheter på strategiska platser i Finland.

Äänestä
  • Får finländare fritt köpa fastigheter på den ryska sidan ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


svenskayle kirjoitti:

i utlänningars fastighetsaffärer.Just det,i synnerhet ryssarnas köpande av Finland bit för bit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu