Minulla on 20vuotias pieni lämppäri ruuna. Säkä ehkä noin 160cm tai vähän vähemmän. Ruuna on aika ponimainen rakenteeltaan, liikuntaa saa viikossa välillä ainakin pari kertaa viikossa riippuu vähän. Melko kevyellä liikunnalla kuitenkin. Saa heinää 3 palaa aamuisin 6-8 aikaan ja päivällä 2-3 aikaan taas kolme palaa ja illalla 8-9 aikaan 2 palaa. Mietin että onkohan tuo hyvä määrä vai pitäisikö ottaa pois? Palat on aika isoja. Ja samalla kysyn että onko hevoselle hyvä antaa spelttiä? Hevoseni saa sitä, monet on sanonut että ei ole hyvä mutta kengittäjä ja eläinlääkäri on ottanut käteen ja katsonut sitä eikä ole sanonut kyllä mitään. Lisäksi annetaan mineraalia noin desin verran. Kertokaa olisiko jotain pois otettavaa tai lisättävää, en halua haukkuja vaan että kertoisitte miten olisi parempi.
Kiitos (:
hevosen ruokinnasta
1
214
Vastaukset
- poni---
"pala" ei kyllä kerro yhtään mitään. Pitäisi tietää kiloissa paljonko heinää hevonen syö mikä heinä kyseessä (kuiva/säilö?).
En ole kuullut että kukaan spelttiä syöttäisi. Onko sinulla jokin syy sitä syöttää?
Lähtökohtaisesti hevoselle ei pidä syöttää mitään, mistä ei tiedä miksi sitä tarkalleen syötetään. Hevoselle ei myöskään pidä syöttää mitään turhaa ja ylimääräistä.
Kivennäisten syöttömäärä riippuu täysin kivennäisestä ja heinän laadusta. On mahdoton sanoa sopivaa määrää tietämättä kivennäisen merkkiä.
Hevonen on äärimmäisen kevyellä liikunnalla, joten sen pitäisi pärjätä ihan pelkästään heinällä ( kivennäinen ja vesi).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991957
- 711706
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91421- 751098
- 811040
- 951019
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.261004Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954