Miksi kommarit tuntuvat olevan usein Venäjän ystäviä?
Suomen ja Venäjän eturistiriitatilanteessa asettuvat Venäjän puolelle, jne...
Tämä toki oli ymmärrettävää aikana, kun Neuvostoliitto oli voimissaan, tuohon työläisen paratiisiinhan oli halu liittyä.
Mutta miksi yhä ollaan samoissa juoksuhaudoissa kuin 70- luvulla, vaikka ei oltaisi synnyttykään silloin vielä?
Mitä nykykommarit näkevät Venäjässä?
6
107
Vastaukset
- Maastrich
Luulenpa että se on historia mikä yhdistää.
Naisnäkökulmasta vallankumous oli hyvä asia. Maaorjuus lakkautettiin ja sivistystaso kohosi.
Samoin Suomessa naisten äänioikeus ja palkkaoikeudet, työolosuhteet ym. paranivat.
NykyVenäjä ei samanlaista intohimoa enää herätä. Valitettavasti.- Koroljov
"Luulenpa että se on historia mikä yhdistää."
Kuten jokainen historiaa ymmärtävä tietää, Suomea ei olisi olemassa ilman Venäjää. Venäjä perusti Suomen. Venäjä antoi Suomelle alueellisen muodon ja valtiollisen identiteetin, jonka pohjalle vähitellen rakennettiin kansallinen identiteetti. Suomi oli Venäjän projekti. Suomi on eräs venäläinen ajatus, yksi venäläinen idea, yksi parhaimmista. Suomi on Venäjän synnyttämä... Tietyssä mielessä Venäjä on Suomen äiti, varsinainen Äiti Venäjä Suomelle. Toisaalta Venäjä on myös Suomen isä, välillä ankara, mutta aina kärsivällinen. Venäjä on antanut Suomelle anteeksi monet tyhmyydet, jopa pahanteot. Vielä nykyisessä maailmantilanteessakin, jossa Suomi on vedetty mukaan USA:n johtamaan Venäjän vastaiseen koalitioon ja USA:n Venäjää vastaan aloittamaan uuteen kylmään sotaan, Venäjällä toivotaan, että Suomi järkiytyy, löytää linjansa.
- Whiteside
Nyky-Venäjä on oikeastaan sellainen, miksi se olisi kehittynyt nopeammin, jos valkoinen puoli olisi voittanut siellä sisällissodan. Suurpääoman, oligarkkien, yksinvaltiaan ja kenraalien hallitsema. Poliittisia murhia, toisaalta provinsseissa voi puuhata mitä lystää. Tosin aateli puuttuu nyt, kun ne tapettiin välissä. Tai jos vertaa Englannin kehitykseen, niin sielläkin pelkästään maanomistukseen keskittynyt pienaateli menetti asemansa 1900-luvulla.
- Koroljov
Nyky-Venäjä on sitä, mitä Venäjästä olisi voinut tulla, mikäli kyvykästä, konservatiivista mutta uudistusmielistä pääministeri Stolypinia ei olisi murhattu hämärissä olosuhteissa v. 1911. Stolypin on Putinin esikuva ja myös allekirjoittaneen ihanne.
- tsuganovski
Kysymyksessä on mielisairauteen rinnastettavissa oleva asennevamma.
- Vasur1
Eivät paljon mitään. Lähinnä siellä näkyy olevan taas yksi kapitalismin ja elitismin hallitsema valtio. Tosin joku vanha pölyinen leninisti saattaa vielä luulla Venäjää Neuvostoliitoksi sekä Suomessa että Venäjällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20711923- 298218
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.596333Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1775257- 574978
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai504518Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1194441- 1193936
- 823425
- 531967