Lähi-itä vuonna 1913.
Kertoo varsin paljastavasti mitä peliä piettiin jo alusta saakka valokuvauskulmia myöten jotta saatiin kuva mukamas "asumattomasta maasta".
http://ohjelmaopas.yle.fi/1-2406520
Oli hyvä dokkari Ylellä!
4
84
Vastaukset
Katsoin saman "dokumentin" myös.
Jos oikein muistan, niin EI yhtäkään sopimusta, tai sopimusluonnoksia mainittu koskien "Palestiinan" aluetta.
Ohjelmassa äänessä olleiden ihmisten nimet jätettiin mainitsematta, samoin heidän taustansa.
Ei esitetty keiden ihmisten tai valtioiden hallussa maa-alueet olivat, ennen kuin ne myytiin, useimmassa tapauksessa siis maahan muuttaneille juutalaisille.
Ei tuotu Kansainliiton aikaisia sopimuksia esille
Ei tuotu YK:n aikana solmittuja sopimuksia esille.
Ohjelma sinänsä oli mielenkiintoinen vaikka se jätti perusasiat kokonaan kertomatta.
Ei sanaakaan Isarelin naapurivaltioiden "historiasta", kuinka ne tulivat itsenäisiksi, ja millä perusteilla. Keiden toimesta nämä valtiot itsenäistyivät, sitäkään ei mainittu.
Ohjelma ilmeisesti oli tehty taustaltaan liberaali-vasemmistolaislähtöisten henkilöiden toimesta.
Jumala oli jätetty kokonaan taka-alalle.
En itse ole mikään Pekka Sartola-fani, enkä lue hänen kirjoittamiaan kirjoja.....mutta tässä kohden tein poikkeuksen..
Pekka Sartolan kirjoittama Miksi tästä ei puhuta-kirja on lukemisen arvoinen.
Koska aihe on valtavan laaja ja monitahoinen, ei tämäkään ohut kirjanen pysty, eikä siihen edes pyri, aihetta tyhjentävästi käsittelemään.
Kirjassa on 157 sivua epilogin loppuun asti.
Itse olisin kaivannut vielä enemmän ns.tietosanakirjatyyppistä teosta, jossa olisi ollut kaikkien sopimusten koko sisältö, myös niiden jotka eivät ikinä neuvottelupöydiltä päässeet täytäntöön, vaikka olisivatkin olleet käytännössä hyväksyttyjä.
KTS ! Et mitään menetä, jos luet tuon ohuen kirjasen. Olet sitten mitä mieltä tahansa.- KTSEiKirj
Sartolan sontaluukun hengellisiin tappajaviruksiin en koske!
- hyvä.Pekka
Pekka Sartola on todella asiantuntija Lähi-idän asioissa.
- huono.vitsi
Täyttä skeidaa ja valetta oli tämä "dokumentti". Eipä ollut taas nauru kaukana niin oli arabivinkkelistä tehty.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1166166Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605109SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun604228SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352469Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561