Metsään ilmestyi yli 100 keijuovea - "Emme ole keijuvastaisia, mutta...
Metsän puihin ilmestyneet yli sata pientä "keijuovea" kummastuttavat asukkaita ja viranomaisia Wayfordin kylässä Britannian Somersetissa. Osaan puista on ruuvattu kiinni vain pienet koristeelliset ovet, mutta joidenkin ovien takaa löytyy kokonaisia keijuasuntoja: nukkekodin kokoisia satumaisia taloja pienine tuoleineen, sänkyineen ja pöytineen.
Aluksi salaperäiset keijuovet ilahduttivat asukkaita. Englantilaislapset kävivät metsässä ja jättivät keijuille oven taakse kirjeitä.
Emme ole keijuvastaisia, mutta näitä pieniä ovia on kaikkialla. Tämä on vaarassa riistäytyä käsistä, Somersetin viranomainen Steven Acreman sanoi Independent-lehdessä.
Pienessä puisessa ovessa oli pieni ovenkahva ja pieni ikkuna. Sen ohi saattoi helposti kävellä sitä huomaamatta. Se ei ollut ongelma. Sitten ilmestyi toinen ovi, Acremanin Gillian-vaimo muisteli.
Lopulta metsä alkoi hukkua kiiltävillä, räikeillä väreillä maalattuihin keijuoviin. Viime vuonna metsään ilmestyi kokonainen keijuleikkipuisto keinuineen ja liukumäkineen. Osa rakennelmista on huomattavan suuria.
Somersetin metsä tunnetaankin jo internetissä keijumetsänä, ja ihmisiä ilmaantuu paikalle kymmenien kilometrien päästä sitä ihailemaan ja tuomaan sinne omia keijurakennelmia.
-milloin Suomessa älytään??? :)
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015030619308848_ul.shtml
Metsään ilmestyi yli 100 keijuovea - "Emme ole kei
5
229
Vastaukset
- folkloristi
Mielenkiintoinen ilmiö. Muistuttaa japanilaisia pikkupyhäköitä, joita on rakennettu metsiin luonnonhenkien kohtaamispaikoiksi.
www.photographersdirect.com/buyers/stockphoto.asp?imageid=2045273
www.featurepics.com/online/Japanese-Shrine-1112844.aspx
Tiedä vaikka tästä leikkimielisestä keijuilmiöstäkin tulisi joskus 100 vuoden päästä luonnonuskonto.- muttamutta
miten keijuihin perustuva "uskonto" voisi olla luonnonuskonto?
keijut eivät ole luonnollisia..
- Älyhoitaa
Mukava satu kaikille, jotka keijuihin ja tonttuihin, maahisiin, menninkäisiin ja peikkoihin haluaa uskoa. Usko vielä Näkki ja ukko ylijumala, joka ennen muinoin oli suomalaisten Jumalan ennen kristinuskon uskoa vielä 1600-luvulla joissakin päin Suomea, mutta älä pety, jos rukous ei tuota tulosta ja älyä pelätä, jos se tuottaa tulosta.
- lapsenmieltä
Niinhän se on, että jotain pitää ottaa sadun eli leikin kannalta, joten tehkää omia nukkekoteja tännekin. Silloin lapset on tyytyväisiä ja lapsen mieliset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232498- 1341915
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631266Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151251En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771121Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351112HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio251073Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451069Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉831019Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse57963