Nyt fennot joukolla rysssää opiskelemaan siellä Itä-Suomessa. Maailman sortajien kieltä. Helpottaakohan se saamattomuudenn aiheuttamaa työttömyyttä?? Rohkenen epäillä!! Ei fennosta ole tähänkään mennessä ollut mihinkään.
Fennot joukolla rysssää opiskelemaan
Maailmanvaiva
1375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Maailmanvaivaksi itsensä nimimerkillään todennut sveko tai svekomielinen fenno kirjoittaa: "Nyt fennot joukolla rysssää opiskelemaan siellä Itä-Suomessa."
Ei ollut kysymys vain Itä-Suomen mahdollisuudesta kokeiluun. Se on hyväksytyn vastalauseen mukaan mahdollista missä tahansa Suomessa ja millä sovitulla kielellä hyvänsä.
Tästä alkuperäisestä lähteestä voi todeta, etteivät kokoomuksen Kiuru ja Lauslahti kirjoita sanaakaan eduskunnan hyväksymässä vastalausessa Itä-Suomen pakkovenäjästä, vaan näin: "Kokeilun avulla voitaisiin lisätä juuri sellaisten kielten opiskelua, joista on nuorelle alueen elinkeinoelämän tarpeista arvioiden todellista hyötyä muun muassa työllistymisessä." Niinpä pakkoruotsin sijasta voisi kokeilla Helsingissä vaikkapa viron, Lappenrannassa ja Imatralla venäjän, Lapissa norjan tai saamen, koko Suomessa siellä ja täällä vaikkapa espanjan, saksan, ranskan, kiinan opiskelua.
http://www.edilex.fi/mt/sivm20140024 : VASTALAUSE 2 (Pauli Kiuru /kok, Sanna Lauslahti /kok): "Kannatamme sellaisen lainsäädännön laatimista, joka mahdollistaisi alueelliset ja opiskelijan omaan valintaan perustuvat kokeilut. Toisen kansalliskielen valinnaisuudella lisättäisiin mahdollisuuksia vastata yhteiskunnallisiin ja elinkeinoelämän kielellisiin haasteisiin. Kokeilut antaisivat osaltaan arvokasta tietoa ja perusteita edellä esitetylle laajalle kielipoliittiselle selvitykselle. Kokeilun avulla voitaisiin lisätä juuri sellaisten kielten opiskelua, joista on nuorelle alueen elinkeinoelämän tarpeista arvioiden todellista hyötyä muun muassa työllistymisessä."
Pakkoruotsin muuri on joka tapauksessa murtumassa. Toivottavasti svekomieliset virkamiehet eivät vesitä kokeilua temppuilulla. Suora valmistelu ilman kokeilua olisi tietenkin parempi kuin vuosien kokeiluvetkuttelu selvässä asiassa, yhtä selvässä kuin yo-kirjoitusten pakkoruotsin lopettamisessa.
"Ei fennosta ole tähänkään mennessä ollut mihinkään."
Auttoiko siis nyt tämä "kokeilu" jotenkin siinä kitkan ja rasismin kitkemisessä?
Suomi yksikieliseksi!!
Kyllä mielestäni suomenkieltäkin pitäisi saada lukea koulussa tai ainakin siirtymäaika pitää saada.
Ryssän kieli sopii hyvin teille itä-suomen sisäsiittoisille. Mutta tuskin opitte sitäkään. Kyllä suomenkieli vammauttaa ja estää muiden kielten oppimisen. Että näin, vahanaamat!
"kaksi kieltä, yksi kansa" - Henriksson.
Suomi yksikieliseksi!
Ei ole tähänkään mennessä kukaan estänyt fennoa opiskelemasta venäjää. Jojainen voi mielin määrin opiskella niin paljon kuin sielu sietää. Koulussa, työväenopistossa, missä hyvänsä. Minäkin puhun kohtalaisen hyvin venäjää, monen muun kielen ohella. Mutta sillehän en mahda mitään, jos fenno ei opi mitään muuta kuin sitä hävettävää ja surkeaa ralli- inklisiä, vaikka kuinka pänttäisi. Helsingin hotellihenkilöstö, esimerkiksi, on heikolla kielitaidollaan häpeäksi koko maalle. Hädin tuskin sujuu ralli-inklis, jota htvin harva ymmärtää.
Puhun sujuvaa sitä sinun ruotsiasikin ja juuri siksi olen alkanut omaa kulttuuriani ja äidinkieltäni niin paljon RAKASTAA. Et voi käsittää, kuinka paljon! Et voi myöskään käsittää sitä, millaisena alistajana suomalaiset Ruotsin ja RKP:n oikeasti näkevät! Ihmisarvo on ihmisarvo, sen perusteella voit edes jonkun verran yrittää ymmärtää.
"Ei ole tähänkään mennessä kukaan estänyt fennoa opiskelemasta venäjää."
Äläpä, sinä sveko tai svekomielinen fenno, viisastele! RKP:n aina ensimmäisenä vaatima peruskoulun pakkoruotsi estää toisena vieraana kielenä (toistan: toisena vieraana kielenä) opiskelemasta mitään niistä monista kielistä, joita Suomen koululaitoksella on tarjottavanaan. Pakkoruoti on esteenä. Niinpä siis häpeä itse, sveko tai svekomielinen fenno, mikä lienetkään!
Höpö, höpö ja huomenna lisää. Fenno sönköttää vaub auttavasti sitä kehumaansa suomea, jota osaa vain auttavasti ja lisäksi yrittä sönköttää sitä säälittävää rallu-inklisiä, josta pirrukaan ei saa selvää.
Onneksi en saanut tuollaista kasvatusta.
Sinä saatanan parasiitti et selviä päivääkään ilman varustamotukia, maataloustukia ja muita almuja. Ahvenanmaalla on siis kuntia joissa kaksi perhettä lunastaa maataloustukea ja muut käy kunnantalolle, worthless inbred morons, sanoisi amerikkalainen.
SääluttävääPorukkaa kirjoittaa: "Höpö, höpö ja huomenna lisää. Fenno sönköttää vaub auttavasti sitä kehumaansa suomea, jota osaa vain auttavasti ja lisäksi yrittä sönköttää sitä säälittävää rallu-inklisiä, josta pirrukaan ei saa selvää."
Näytät selvästi kirjoittavan itsestäsi, sinä yhden lajin fenno miljoonista fennoista..
Samoin sanoin! Onneksi en saanut tuollaista kasvatusta, joka muistuttaa fennojen ISIS-taistelijakoulutusta. Fenno on tämän planeetan alhaisimpia olentoja, hetl muslimiäärihöehöjen jälkeen.