Suomen Lähetysseuran keräyskohteita ei voi olla kummastelematta. Miksi kerätään Saksaan, Ranskaan tai Israeliin. Ovatko nämä yhteiskunnat sitten niin kanttuvei, etteivät ne huolehdi jäsenistään ilman suomalaista keräystä. Kertokaapa ne valtiot, joissa on järjestetty joulukeräyksiä esimerkiksi suomalaisia varten ?
LÄHETYSSEURAN KERÄYS MERKILLINEN
3
572
Vastaukset
- kotimaa
Saksasta ja Ranskasta en tiedä, mutta "oikeat" uskovaiset pitävät Israelia kotimaanaan. Siksi sinne pitää lähettää rahaakin. Suomalaisille köyhille viitataan heidän ajatusmaailmassaaan kintaalla: nuo saatanalliset pakanat ovat syntiä tehneet, kärsiköön!
- Väkivaltaa
Ihmettelen useasti sitä suunnatonta väkivaltaa, joka kohdistuu esimerkiksi palestiinalaisiin. Kaikki mitä israelilaiset tekevät on "oikein", siltä ummistetaan täysin silmät, että israelilaiset pitävät palestiinalaisia keskitysleireissä. Tämä on uskovaisten mielestä oikein. Olen jopa kuullut kristittyjen kertovan, että muhamettilaiset ovat alemmalla tasolla verrattuna juutalaisiin.
Käsittääkseni Saksassa ja Ranskassa tehtävä työ on ulkomaalaistyötä, eli näihin maihin muuttaneiden ihmisen tukemista ja auttamista sopeutumaan länsimaiseen kulttuuriin ja uskontoonkin tietenkin. Ulkomailla ulkomaalaisten auttamista siis.
Israelin työn historiasta ja nykypäivästäkin oli kattava juttu Lähetyssanomissa viime vuoden lopulla. Siellä tehtävä työ on sen mukaan esim. orpokotityötä ja messiaanisten juutalaisten (eli Jeesuksen työhön uskovien juutalaisten) kanssa toimimista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 76849
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745