Suomen Lähetysseuran keräyskohteita ei voi olla kummastelematta. Miksi kerätään Saksaan, Ranskaan tai Israeliin. Ovatko nämä yhteiskunnat sitten niin kanttuvei, etteivät ne huolehdi jäsenistään ilman suomalaista keräystä. Kertokaapa ne valtiot, joissa on järjestetty joulukeräyksiä esimerkiksi suomalaisia varten ?
LÄHETYSSEURAN KERÄYS MERKILLINEN
3
495
Vastaukset
- kotimaa
Saksasta ja Ranskasta en tiedä, mutta "oikeat" uskovaiset pitävät Israelia kotimaanaan. Siksi sinne pitää lähettää rahaakin. Suomalaisille köyhille viitataan heidän ajatusmaailmassaaan kintaalla: nuo saatanalliset pakanat ovat syntiä tehneet, kärsiköön!
- Väkivaltaa
Ihmettelen useasti sitä suunnatonta väkivaltaa, joka kohdistuu esimerkiksi palestiinalaisiin. Kaikki mitä israelilaiset tekevät on "oikein", siltä ummistetaan täysin silmät, että israelilaiset pitävät palestiinalaisia keskitysleireissä. Tämä on uskovaisten mielestä oikein. Olen jopa kuullut kristittyjen kertovan, että muhamettilaiset ovat alemmalla tasolla verrattuna juutalaisiin.
Käsittääkseni Saksassa ja Ranskassa tehtävä työ on ulkomaalaistyötä, eli näihin maihin muuttaneiden ihmisen tukemista ja auttamista sopeutumaan länsimaiseen kulttuuriin ja uskontoonkin tietenkin. Ulkomailla ulkomaalaisten auttamista siis.
Israelin työn historiasta ja nykypäivästäkin oli kattava juttu Lähetyssanomissa viime vuoden lopulla. Siellä tehtävä työ on sen mukaan esim. orpokotityötä ja messiaanisten juutalaisten (eli Jeesuksen työhön uskovien juutalaisten) kanssa toimimista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502019
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3241220Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831038- 35908
- 96864
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839- 52829
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta21775Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56729Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711