Ei kunnioitettavaa käytöstä syrjiä ihmisiä

HurripaskojatKommarit

Gunnar Jansson: "Koko Ahvenanmaan itsehallintojärjestelmä perustuu syrjintään."

6

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gego

      Kertoisiko aloituspaskantaja missä ahvenanmaalaisia syrjitään ja miten kommunistit osallistuvat syrjimiseen.

      • SyrjintäOnRumaa

        Olisiko tuo nyt mennyt jotenkin väärin käsityksissä kun tuolla aloituksessa tarkoitetaan Ahvenanmaa syrjii vähemmistöään.


    • aca

      Kuka on Gunnar Jansson ja miten hän perustelee kommunistien syrjivän ahvenanmaalaisia?
      Selittäkää. Älkää heittäkö syytöksiä ilman perusteita.

      • TietoOnValttiaTäällä

        Entinen kansanedustaja Gunnar Jansson sanoi Tv1:n MOT-ohjelmassa
        "Koko Ahvenanmaan itsehallintojärjestelmä perustuu syrjintään. Syrjiä saa kahdella edellytyksellä, a) syrjintään on objektiiviset perusteet, b) nämä perusteet on laissa määritelty."

        "Suomenkielisten syrjintä, nöyryyttäminen ja kielirasismi on viety todella pitkälle. Maakunnassa ei ole ainuttakaan suomenkielistä peruskoulua eikä suomenkieliset lapset saa kouluissa edes kunnollista äidinkielen opetusta, koska samoilla tunneilla vapaaehtoista suomea opiskelevat ruotsinkieliset madaltavat opiskelun tason. Ahvenanmaalla suomenkielisillä ei ole oikeutta saada muitakaan kunnallisia palveluita suomen kielellä. Lisäksi kotiseutuoikeuden saadakseen henkilön on todistettava tyydyttävä ruotsin kielen taito."

        Pitäisi hurrikommarinkin tuo ymmärtää eikä vänkätä mitään kummallisuuksia, me hyvin ymmärrämme että hurrikommarit on pönttöpäitä eikä siellä pahemmin järkeä ole vaan on pelkkää hurripaskaa koko pöntöllinen.


    • hessku

      Millä tavalla ahvenmaalaiset syrjivät itseään. Siellä tietääkseni on kunnalinen itsehallinto ja maakuntaparlamentti. Viimemainittu oli esillä kaatuneessa soteuudistuksessa koko maahan.
      Kuka ja miten siellä syrjii toisia.

      • HurriKommareille

        Gunnar Jansson: "Koko Ahvenanmaan itsehallintojärjestelmä perustuu syrjintään."

        Aika vähän kommareilla on tietoa Ahvenanmaasta mutta voin vähän raottaa. Ahvenanmaalla asustaa 5% suomenkielisiä vähemmistönä eikä heillä ole minkäänlaisia oikeuksia, eli he ovat muukalaisina omassa maassaan Suomessa. Tuo Gunnar Jansson on poliitikko maakuntaelimessä mukana mutta hän sanoo silti suoraan että siellä syrjitään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      61
      6703
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      60
      6039
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      126
      5243
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      17
      3912
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      45
      3859
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3490
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3470
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2945
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2799
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      60
      2645
    Aihe