EU:lle ollaan suunnittelemassa omia sotavoimia. Sitten saadaankin laitettua ryssät polvilleen.
Ja pian täällä alkaa taas ryssien perseennuolija-pelkurit nyyhkyttää, että ryssät muka pian varmaan hyökkää suomeen kun saa rajalleen EU-sotavoimat. Nyyh.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1425790052293.html
Ja pian täällä alkaa taas ryssien perseennuolija-pelkurit nyyhkyttää, että ryssät muka pian varmaan hyökkää suomeen kun saa rajalleen EU-sotavoimat. Nyyh.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1425790052293.html
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sitä odotellessasi työnnä kusipääsi perccccsi siellä olet kaltaistesi pas-kakok-kareiden joukossa!!!!!!!!!!!!
Siitä vaan, eihän se mitään maksa Suomelle, eihän? Enempi maksaa se kauhean uhkaava ryssänpelko, jota ääni käheänä maristaan. Kohta on varmaan puolet kokoomuslaisista ja ryssänpelkoisista sähköshokkihoidossa, sillä eihän se pelko muuten hellitä!
Paitsi kun saadaan kunnon EU armeija rajoillemme Nato-poikien lisäksi, johan loppuu ripulikin! Säästösyistä armeijoitten kustannukset otetaan kaikilta, joiden tulot/eläkkeet/päivärahat on alle 2000€/kk. Näin säästyy sotakustannukset parhaiten. Rikkaammilla onkin varaa matkustaa turvaan Somaliaan asti!
Kunhan Euroopan maat saisivat perustettua edes kansallisia armeijoitaan alasajettujen tilalle. Yhteisten hankkeiden kanssa käy EU:ssa kuten on nähty. Ketään ei kiinnosta muuta kuin pyytää rahaa toisilta.
No ei saada tätä menoa laitettua yhtään ketään polvilleen kun jauhetaan vaan paskaa eikä perusteta jotain oikeasti puolustus- ja iskukykyisiä joukkoja, vaan pohditaan että no mitäs se Syriza nyt sitten tekee. Kun on kätöset kyynärpäitä myöten perseessä, niin on varmaan ihan turha ihmetellä minkä takia tulee pataan kun ne ryssät joskus ihan oikeasti hyökkää muuallekin kuin sinne ITÄ-Eurooppaan. Jatkakaa.
Koska tämä "ryssä" on uhannut hyökätä Suomeen?
Ei tarvi edes uhata. Suomen eduskunnan kristallipallo näyttää Haglundille mitä tuleman pitää!
EUlle piti perustaa yhteinen armeija jo 20 vuotta sitten, mutta koska se kilpailisi osaltaan NATOn kanssa ja antaisi EUlle itsenäisyyttä ja merkitystä, niin 20 vuoden ajan joku näistä Euroopan NATO maista on aina vuorollaan torpedoinut Asian eteenpäin menoa.
Ja nyt 20 vuotta myöhemmin olemme edelleen tilassa ettei EUn armeijaa ole, mutta sen sijaan EUn jäsenvaltioista 10 on tänä aikana liittynyt NATOn jäseneksi.
Puolustusasiassa on ollut nähtävissä selkeä ristiriita EUn ja NATOn tavoitteiden välillä.
Jopa Venäjä on nimenomaan kritisoinut sitä ettei EU ole luonut omia joukkojaan kuten piti, vaan Euroopan puolusstusvoimassa on aukko, jota täydentää NATO. Sen tavoitteet eivät taas monesti ole yhteneväisiä Euroopan tasapainoisuuden kanssa.
Näkemiin USA, Näkemiin NATO, Tervetuloa vapaa Eurooppa.
Panssarivaunut sijoitetaan Saksaan, hävittäjät Ranskaan ja sotalaivasto Kreikkaan.
Komissaario käteinen lupasi että laskun maksaa Suomi.