http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015030819321145_uu.shtml
Kokkare jonka paskaristeily meni päin persettä on selvästi menettämässä sen pintakiillon, hermoileva ja kiukutteleva paskapussi alkaa näkyä valheellisen ulkokuoren alta.
Kokkare jonka paskaristeily meni päin persettä on selvästi menettämässä sen pintakiillon, hermoileva ja kiukutteleva paskapussi alkaa näkyä valheellisen ulkokuoren alta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuomioja on hallituksen kävelevä katastrofi. Onneksi tuostakin sosialisti-paskiaisesta päästään vaalien jälkeen eroon.
Väärin, Erkki jatkaa ulkoministerinä ja hevoshammas stuppelo hirnuu oppositiossa.
Sipilästä tulee pääministeri, Stubbista tulee ulkoministeri, Juhana Vartiaisesta valtiovarainministeri, ja Tuomioja kärrätään vanhainkotiin.
Erkki jatkaa vaalien jälkeen ministerinä, siksi hän ei halunnutkaan pienentää omaa vaatimatonta palkkaansa.
75% kepulaisista haluaa punamullan, joten pelisi on menetetty, stuppi hirnuu oppositiossa ja Erkki jatkaa ulkoministerinä.
Jos Suomelle käy hyvin Stubb häipyy tai häivytetään politiikasta kokonaan kun kokoomus joutuu oppositioon rökäletappion jälkeen.
Sisäpiiristä vihjailtiin, että puna-Erkki alkaa lintubongariksi! Kaukoputki ja kamera on jo hankittu....
Ihme helppoheikki toi Stubb, yksinkertainen mies ja sillä on yksinkertainen maailma minkä vuoksi se pitää muita itseään tyhmempänä.
Nyt Stubb esitti että ministerit voisivat laskea palkkojaan, millä ei kokoomuksen 3 miljardin leikkausiin ole mitään merkitystä. Tuomioja totesi heti, että Stubbin populismilla ei säästetä mitään vaan ansiotuloveroa olisi nostettava niiltä joiden tulot ovat ministeritasoa.
Stubb ei ehdottanut kansanedustajien palkkojen leikkaamista vaan minisrereiden koska tietää että seuraavassa hallituksessa hän ei ole ministeri vaan pelkkä kansanedustaja jos sitäkään.
Tuomioja on älykäs, Stubb ei
Missään nimessä ei ministereiden ja johtajien palkkoja pidä mennä leikkaamaan, se on populismia sanoi Tuomiojakin. Päättäjillä on kova huoli, jos palkka ei olekaan kilpailukykyinen ja ei saada parhaimpia jäsenkirjaihmisiä johtaviin virkoihin vaan niihin jouduttaan valitsemaan pätevimmät.
Sen sijaan työntekijöiden palkkoja ei saa missään nimessä nostaa vaan vain eläköitymisikää voidaan nostaa 68 vuoteen. Kilpailukyky, you know.