Koko oikeistosiipi mukaan lukien RKP ja osin perussuomalaiset ovat kilvan huutaneet suomea Natoon jota myös presidentti Niinistö tukee näkymättömästi.Nyt Sauli alkoi Junckerin ohjaamana tukea EU:n omia sotavoimia.Tämä ei vielä mitään sillä sotaliitto Ruotsin kanssa on myös käytännössä sovittu.Aika sotahulluja nuo meidän päättäjät.Pahoissa harhoissaan perustelevat asiaa Venäjän agressiolla.Suomi ajetaan keskelle sotaa Amerikkalaisten imperalistien tukemiseksi.Tällä hetkellä on suomessa KAIKKIEN AIKOJEN HUONOIMMAT JA SUOMEN KANSALLE TURMIOLLISIMMAT PÄÄTTÄJÄT.
SUOMEN SOTAISAT PÄÄTTÄJÄT
sotahullutjaharhaiset
1560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Totta toveri turisee.
Ruotsi on venäläisten tietojen mukaan pääjehuna heilumassa Ukrainan sodassa. Ruotsi on tainnut houkutella Suomenkin myymään raskasta (kiikareihin laitettavaa etäisyysmittari) sotakalustoa Kiovan fasisteille.
Ruotsalainen salainen armeija osasto noudatti Suomesta saamieean oppeja ja koukkasivat entisen Neuvostoliiton kautta IDÄSTÄ päin UKRAINAN kimppuun.
Vastoin kansainvälisiä sopimuksia Ruotsalaiset esiintyivät tunnuksettomissa vihreissä maastopuvuissa, sekä vaaleansinisisissä asusteissa, Näissä oli kyllä rruotsalainen tunnus , mutta peilikirjoituksella OMOH.
Ruotsalaisilla on kokemusta ... suomalaisten tukemana .... sotia Keski-Euroopassa keski-ajalla. Nyt halutaan ja haetaan kokemusta sotimisesta keski-Neuvostoliitossa ja keskellä Venäjän sortumista. Suomi seuraa katseella ja tukeen EU-armeijan muodostamista.
Jos aloittaja haluaa oikeasti sotaisia päättäjiä nähdä, ei tarvitse kuin kääntää katseensa itärajamme takana sijaitsevaan naapuriin.
Ja tämä neuvo on aivan ilmainen.
Totta Se on !
Venäjä syyttää Ruotsia Ukrainan sodasta - Ulkomaan uutiset - Ilta-Sanomat
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1425882536551.html
Sotaisat päättäjät = R Y S S ÄT ovat nyt keksineet, että sota Ukrainassa onkin Ruotsin valtion syy.
Se on R U O T S I, mikä on laittomasti miehittänyt Krimin ja itäisen osan Ukrainasta?
Onhan niilla samanväriset liputkin ja kansainvälisissä koitoksissa /kilpailuissa ei oikein tiedä kuka edustaa Ruotsia, kuka Ukrainaa.
Tuskin Suomessa sodasta puhuttaisiin, jos tuo sotahullu naapuri pysyisi lestissään. Käännäpä todella katseesi sinne itään päin ja mieti mistä nämä sota-ajatukset ja Natoon liittyminen oikein juontavat.
En käännä katsetta itään vaan rapakon yli länteen.Sieltä lähtee kaikki maailman sekasortoÖljyn,epämiellyttävän hallinnon,Geopoliittisen vallanhalun vuoksi.Niitä verivanoja tarkastellaan nyt Irakssa,Libyassa,Afganistanssa,Ukrainassa ja ties missä.Kiduttaja-jenkit on se ainoastaan jota tulee syyttää,ei ketään muuta
Venäläiset sai mustanmien parhaat liuskekaasu esiintymät Krimin meri alueelta. Separatistit sai Donbassin liuskekaasu esiintymät.n.Ja siitä syystä sota tulee jatkumaan
On aivan varmaa,että länsimaat yrittää saada miljardien rikkaudet takaisin.
Eli sota tulee jatkumaan,jenkkien avustuksella.
Ukrainahan on konkurssi maa.Itä-ukrainassa oikeastaan ainoa maan tuottava toiminta.Kaivoksia jne.Krim oli Venäjälle sotilaallisesti ja on edelleen tärkeä paikka.Amerikan hallinnon tultua Kiovaan oli pakko toimia.Eikä Krimiä saa venäjältä kukaan enää koskaan pois.Se on ladattu niin täyteen ohjusta että voi toki yrittää.Pallo on jenkeillä,vastus on kovimmasta päästä.Ottaako Obama riskin?Itse en ottaisi.
Niinistö, Stubb, Haglund eivät ymmärrä millä leikkivät kun söhlivät Natoa ja sotaa.
Kun USA päättää aloittaa sodan Venäjää vastaan Niinistö, Stubb, Haglund ovat pikkupoikia eikä silloin kukaan puolusta Suomea ja Suomen kansaa.
Historiaa.
Krim liitettiin Venäjään muutama vuosikymmen aikaisemmin kuin Suomi. Suomi itsenäistyi ja sittemmin Ukraina NL:n hajottua. Krim kuului Itsenäistyneeseen Ukrainaan ja Sevastopol oli vuokralla.
Nyt Krim on liitetty Venäjään, koska se on alunperin ollut venäläistä aluetta kuten Suomikin. Suomessakin löytyy Krimin haltuunoton puolustajia.
Jatketaan samaa logiikkaa.
Putinin ottaessa Krimin takaisin, Krim oli kuulunut itsenäiseen Ukrainaan kauemmin kuin mitä Suomi oli ollut itsenäisenä kun Talvisota alkoi. Siten Stalinin hyökkäys Suomeen 1939 oli vielä oikeutetumpi kuin nyt Putinin toimet.
"Aika sotahulluja nuo meidän päättäjät."
Vai, että sotahulluja, nythän kremliini vitsin murjaisi.
Eiköhän ne sotahullut ja sapelinkalistelijat löydy ihan jostain muualta:
Tähän mennessä 64 ukrainalaissotilasta on menehtynyt separaattoriryssien tulitukseen tulitauon julistamisen jälkeen.
Natoon haluavat ovat pelkureita ja kaipaavat äitinsä helmoihin,
nato on turvamme täällä sanotaan, me olemme itse oma turvamme
jos emme tahallamme ärsytä suurvaltoja,
Venäjä ei ole uhka Suomelle, mutta naton joukot ovat kun ne suomeen saapuvat,
Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan, kannattais pitää pienempää suuta, Venäjä on aina naapurimme, hoidetaan suhteet kuntoon
ilman räksytystä
"Venäjä ei ole uhka"
Ihan kuin olisin kuullut tuon aikaisemminkin.
Ukrainassa ollaan varmasti tällä hetkellä erittäin tyytyväisiä kun vaalivat aikoinaan niitä ryssänsuhteita kuin hullut ja mielettömät viimeiseen asti. Varsinkin sillä, että näivettivät Ryssänmaan toiveesta armeijansa meilkein olemattomiin...
Venäjän Kansallissosialistinen Tasavalta kiittää paraikaa Ukrainaa oikein reilulla kädellä noista vanhoista ja lämpimistä ystävyyssuhteista sekä toiveiden täyttämisestä.
ALOITTAJAN RÄÄHKÄ TUKKIATURPASI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tässä kokeneen poliitikon analyysi natottajien hölmöydestä. Lukekaa ajatuksella!
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/politiikka/keijo-korhonen-suomen-uusi-nato-sopimus-historian-hapeatahra/?shared=72732-a184f546-4
"Johdannossa määritellään sopimuksen kattavuus: ”Ottaen huomioon periaatteen Nato-sotavoimien ja yhteistyökumppanien sotavoimien komentamisesta ja kontrolloinnista Nato-komennon alaisina Suomen tasavallan maaperällä tai sen kautta rauhan, kriisin, hätätilan tai konfliktin aikana Naton sotilaallisen toiminnan tukena”…Tai sen kautta…Mihin Naton joukot olisivat marssimassa Suomen kautta? Katsokaa karttaa – Ruotsiinko?"
”mukaan lukien hyökkäysjoukkojen siirrot, huolto ja järjestelyt, jotka tarvitaan tavoitteiden saavuttamiseen missä tahansa taistelussa ja sotaretkellä”.
HYÖKKÄYSJOUKON???? SOTARETKELLÄ???