Puolueen kannatus saattaa olla vielä nippa nappa 10%, varaa on vielä pudottaa vihreiden ja vasureidenkin alle.
Jatkakaa näitä hyviä leikkauslistoja
aikaa_on_vielä
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joo
Minulla on kuitenkin se käsitys, että mitä enemmäni puolueiden tahoilta tulee menoleikkauslistoja, niin sitä paremmin Kokoomuksella vaaleissa menee. Jos olisi ollut niin, että ainoa puoue, joka olisi esittänyt menoleikkauslistan, olisi ollut Kokomus, niin sitten tilanne olisi ollut toinen.
Borgin ja Vartiaisen raportin tulo julkisuuteen muutti vaalitaistelun henkeä, sillä useimmat puolueet sisäistävät, että tuo raportti on suuri tekijä vaalienaluskeskusteluissa ja myös hallitusneuvotteluissa. Ja kun toinen tekijä on Kokoomuksen eduskuntavaaliehdokas ja toinen Kokoomuksen ruotsalaisen veljespuolueen pitkäaikainen valtiovarainministeri, niin tuon raportin ansiosta Kokoomus on saamassa aloitteen vaalitaistelussa.
Uskon kyllä, että suuri osa suomalaisista ottaa Borgin ja Vartiaisen ehdottamat kirtkeränpuoleiset mutta tosiasioihin pohjaavat ohjeet melko vastahakoisesti vastaan, mutta Kokoomuksen potentiaalisten äänestäjien keskuudessa tuo vastaanotto lienee tuntuvasti myönteisempi. Siinä joukossa ollaan valmiit uhrauksiin, kunhan saadaan varmuus siitä, että jatkossa Suomessa on tekemisen meininki eikä vain kuukaudesta toiseen kitkuttelua ja jahnaamista.