Pikakuvakkeet

Minulla on XP ja siitä katosivat pikakuvakkeet,ilmeisesti virusjuttu. Päivitys ei onnistu updatalla.
Olen hyvin kömpelö tietokoneen kanssa joten voisiko joku auttaa ja antaa vihjettä miten minun tulisi toimia.
2184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tarkista koneen perusasiat:

Onko koneesi virustorjunta- ja palomuuriohjelmat päivitetty?
Onko käyttöjärjestelmäsi suojaus/turvapäivitykset asennettu WindowsUpdate:sta?
Oletko skannannut koneen vakoiluohjelmien ja kotisivukaappareiden poisto-ohjelmilla?
Väliaikaistiedostojen poistaminen.
Fragmentoitumisen estäminen. (scandisk ja eheytys)
Poistataan kaikki turhat animaatiot, taustakuvat yms.
Pois ylimääräiset palvelut.
Hae uusimmat ajurit.

Äänestä
  • Niitä varten on valikko, jonka saat esiin klikkaamalla työpöydällä hiiren oikeanpuoleista nappulaa, avautuvassa valikossa valitse rivi "Järjestä kuvakkeet" ja jälleen uudesta valikosta klikkaa vasemmalla nappulalla "Näytä työpöydän kuvakkeet"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anteeksi,että kysyn kirjoitti:

Minulla on XP ja siitä katosivat pikakuvakkeet,ilmeisesti virusjuttu. Päivitys ei onnistu updatalla.
Olen hyvin kömpelö tietokoneen kanssa joten voisiko joku auttaa ja antaa vihjettä miten minun tulisi toimia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu