-Uusi kirppis avattu tutussa paikassa;Turun TV-tehdas/entinen Eurokirppis ja Löytökirppis.
Tosi mukava viikkovuokra &Ihana henkilökunta!!!!
Mälikkälän Kirppis Turussa!
17
699
Vastaukset
- Minäx
Oletko myynnyt tavaraa täällä ja onko mennyt kaupaksi hyvin?
- Panu_H
Eipä tuo viikkovuokra kovin ihmeellinen ole ja myyjät ovat teennäisesti ystävällisiä lähinnä ikäihmisille. Meille alettiin itkemään, että vitriiniin saa laittaa vain 3 tuotetta, vaikka osa myyjistä oli survonut ruutuunsa kymmenittäin tuotteita. Lisäksi osa tavaroistamme lähti pitkäkyntisten matkaan - tämä tosin mahdollista millä tahansa kirppiksellä.
- Tantturainen
Itsellä on positiivisia kokemuksia. Ja jatkan edullista paikkaani heillä. Tavara liikkuu ja saa lopultakin kaappeihin tilaa. Kaikki on niin suhteellista tosin. Itsellä käsitys kirppikseltä on hyvä.
- Kekkeruusi
Eilen ko kirppiksen hyllypaikkojen täyttöaste oli pieni- lukuisia vapaita paikkoja. Minun lisäksi paikalla noin 5 muuta asiakasta kello 16 aikoihin. Ihme jos tuollaisella kävijämäärällä nettoaa edes paikkamaksun.
- Oudoksuttaa
Tämä kirpputorin omilla sivuilla alareunassa lukee tällähetkellä Mälikkälän kirppis Oy, onkohan kyseistä yritystä vielä edes perustettu, ei näyttäis löytyvän edes Kaupparekisteristä.
- Lumihiutale101
Itsekin asiat varmistin ennen paikan varaamista 2015. Yritys toimii Y-2614629-4, Teline & teltta Oy:n nimellä. Sieltä ainakin tilitykset tulevat. Eli Mälikkälän kirppis on pelkkä aputoiminimi. Kotisivuilla virheellisesti tuo Oy sivujen alla. Nyt lähti 3. kerta tavaraa taas myyntiin. Jotain lähti ekalla kerralla pitkäkyntisten matkaan, mutta suhteessa tavaramäärään puhutaan alle prosentin hävikistä. Hinta/laatu/sijainti mielestäni ihan ok :)
- keepuu
Lumihiutale101 kirjoitti:
Itsekin asiat varmistin ennen paikan varaamista 2015. Yritys toimii Y-2614629-4, Teline & teltta Oy:n nimellä. Sieltä ainakin tilitykset tulevat. Eli Mälikkälän kirppis on pelkkä aputoiminimi. Kotisivuilla virheellisesti tuo Oy sivujen alla. Nyt lähti 3. kerta tavaraa taas myyntiin. Jotain lähti ekalla kerralla pitkäkyntisten matkaan, mutta suhteessa tavaramäärään puhutaan alle prosentin hävikistä. Hinta/laatu/sijainti mielestäni ihan ok :)
Virheet yleensä korjataan, tässä tapauksessa sitä ei ole vielä ainakaan tehty, jos käyttää aputoiminimeä se myös yleensä rekisteröidään(ei ainakaan 4.4.2016 mennessä löytynyt) . Sijaintikaan ei ole kovin hyvä kun ostajat vähissä.
- Maijju_
Onneton paikka nykyään. Täyttöaste erittäin matala, käytävillä mausteita jne ja heidän fb-sivunsakin keskittyy vain hassutteluun meklarin toimesta.
- pettynytkävijä
Ei nyt vastannut odotuksia, aikamoista vanhaa romua puolesta välistä perälle päin. Yhtä sorttia tavaraa oli monella loosilla, ehkä kymmenellä, Tasaisen huonoa tavaraa.
Huutokaupassa ainostaan kunnon kamaa. "ihanat" facebook sivut ei vastaa ollenkaan sitä mitä on kun astuu sisälle kirputorille. Tuo vanhojen peltipurkkienkin pöytä mikä näkyy hienosti heidän face seinällä ei ole kirpputoripöytä vaan huutokauppapöytä. - kirppiskävijä
Hassisen kirpparilla löytää laatutavaraa. Samoin Mimminkirppikseltä.
Manhattanilla on liian rauhatonta. Toki hyvääkin löytyy.
Kippismaailmalla ei tahdo tavara vaihtua vaikka käy pitkänkin ajan perästä.
Länsikeskuksen kirppis on melkoinen rihkama/lastentavara kirppis.- roinarojut
Surkeita paikkoja kaikki nykyään,hintatasokin on parissa vuodessa noussut liikaa ja ne samat roinat tyrkyllä vuodesta toiseen monessa loosissa.
Hassinen saisi vaihtaa loosien pitäjiä tiuhempaan ja Manhattan on sentään niin iso että vaihtuvuutta on jonkin verran rojuissakin mutta alaspäin menee kaikki nuo paikat.
Nykyään ei jaksa noissa käydä enää kovinkaan usein kun ne samat roinat siellä on myynnissä 2 kk päästäkin.
- vilukilu
Minulla 4 viikon paikkavaraus ja viidessä päivässä paikan hinta tienattu takaisin.
Paljon on myyjät lisääntyneet ja väkeä käy ostoksilla.- vilukilu
Siis mälikkälän kirppiksellä myyntipaikkani.
- trttewrte
Pitääkö paikkansa että kyseinen kirppis lopettamassa?
- ddklfkskldfjjkf
Myydään Mälikkälän Herkkukurkku -purkki, käy myös 1988 Nissan Sunnyn takaäänenvaimentimeksi, ruostuu ainakin puhki yhtä nopeasti...
- Sari-62
-Miten myynti sujunut kirpputorilla?Onko kannattavaa ottaa hyllypaikka?
- siinäpäsitäoli
Hassinen, Mimmin kirppis parhaita, laatua löytyy, Länsikeskuksessa sekasta hyllyillä ja suurin osa rihkamaa ja lastenkamaa. Manhattaniltakin löytyy joskus, mutta niin levotonta, äitejä siellä itkevien lasten kanssa melkein aina kun käy. Ei lapsen itkussa sinänsä mitään pahaa ole mutta kun koko kirppis pitää kiertää itkevän lapsen kanssa niin jotain tarttis tehdä. Mennä joko syömään lapsen kansssa tai lapsi on väsynyt ja kaipaa lepoa. Mutta kun asetetaan tavaran ahnehtiminen ensisijaiseksi ja lapsi toiseksi.Kirppismaailmassa tavara ei vaihdu ollenkaan, eikä vaihdu Mälikkälän kirppiksellä, jossa kauheesti kaikkea romua joka kuuluisi ekotorille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2102793
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1252659En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.771743Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2331305Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va631288- 471098
- 991001
- 108841
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6823- 46823