Onnellinen mies 52v.

Nasire

Kiitos kaikille minun kasvattamiseeni osallistuneet..
Kiitos kaikille, jotka potkitte päähän ja kun huomasitte etten noussut potkitte lisää.
Kiitos 90 -luvun pankkikriisin kun korot pomppasi taivaisiin ja nuoripari oli ilman työtä. Keväällä otettu pankkilaina painoi jo syksyllä niskassa.
Kiitos kusipää työnantaja kun houkuttelit saksaan töihin ja jätit palkat maksamatta, annoit jätkille sen verran rahaa että ruuassa pysyivät.
Kiitos ex-muijalle kun tyhjensit tilin ja lähdit kun löysin saksasta työnantajan joka, maksoi kaikki niinkuin piti ja palkka suomeen.
Kiitos suomalaisen yhteiskunnan kun piditte poloista pystyssä yhteiskunnan varoilla ja sain opiskella uuteen ammattiin ja epäonnistua ja yrittää uudelleen. Kiitos kaakkois-suomeen rajusti iskenyt lama, ei ole 50 kymppisenä tarvinnu töihin mennä. Kiitos vireän kulttuuritoiminnan, olen löytänyt uuden suunnan elämääni.
Kiitos isälle kun hirtit itsesi ollessani kahdeksan. Kiitos syyllisyyden tunteelle, jota koin kun murrosiässä mietin miksi en juossut heti yläkertaan hälyttämään apua kun löysin isän, hän olisi ehkä selvinnyt (tuolloin sain tietää myös että on kaksi tapaa hirttäytyä, naps niskat poikki ja kuristumalla). Kiitos äidille kun en koskaan saanut tuntea sylin lämpöä. Kiitos äidille ja siskoille, kun ette keksineet mitään muuta keinoa selviytyä kanssani kuin hyökätä, ja minä en muuta kuin vetäytyä. Kiitos julkisen terveyden huollon, kun olette korjanneet jäseniäni ja luitani rahalla johon minullakin on varaa. Kiitos suomalaisen yhteiskunnan, kun olette antaneet minulle mahdollisuuden elää ihmisarvoista elämää ja saan asua kohtuuhintaisessa asunnosa, vaikka olenkin vailla työtä (en juo, enkä polta enää). Kiitos kalliin viinan, olen vieläkin hengissä. Kiitos internetin, olen saanut mahdollisuuden löytää kaikki ne mieltä askarruttavat asiat ja vastaukset kysymyksiin joita tuntuu olevan koko ajan enemmän, ja kiitos, olen viihtynyt myös hyvin. Kiitos että kaikki tieto on kaikkien saatavilla, sillä eikö olekin niin että, jos ihmiskunta saa kaikkien mahdollisten ihmisten resurssit käyttöön, niin silloin kehitys parempaan kiihtyy. Kiitos tämän ajan, elämme kaikilla aloilla kiinnostavia aikoja, lääketiede, energiantuotanto.... Kiitos kaikille, SILLÄ JOS TUOTA KAIKKEA EDELLÄ MAINITTUA EI OLISI TAPAHTUNUT EN ISTUISI tässä ehjänä, tasapainoisena, rauhallisena, varmana miehenä. Ja te jotka potkitte päähän, toivon että saisitte saman mielen tyyneyden ja rauhallisuuden joka minulla nyt on. Pelkään vaan ettei se ole monellekaan mahdollista.
suurkkiitooooos

2

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sotiik

      Kiitos kiittämästä,kiitos.
      Oli hienosti kirjoitettu.Mitä kivisemmät pellot,niin sen enempi huumoria tarttee.
      Ei ole lähtökohdat kaikilla samanmoiset.Kun voisi elämän lopusta kohti alkua elää,niin olisi nuorena ja vaikeana aikana edes ymmärrys.
      Hienoa kevättä sinulle tuntematon kiittelijä.

    • kansalainen-d

      Ohkainen sarkasmi näkyy minunkin tekstistä, puheista ja elämän otteesta yleensäkin. Isäni oli hyvin pettynyt pienestä pitäen kokonaisolemukseeni.
      Hän kohteli minua alentuvasti, sodan käynyt mies. Oli hyvä päästä kotonta pois. Myöhemmin kutenkin jäynäni häntä kohtaan suli kun äitikin oli jo edesmennyt.
      Huonolla itsetunnolla varustettuna tein vain ns. paskaduuneja, joita hyvillä kyynärpäätaktiikolla varustetut eivät huolineet. Minulle oli iso omanöyryytys, sairastua masennukseen.
      Aina saarnasin, ettei sisukas suomalainen mies sellaiseen voi menetää työkykyään. Jouduin eläkkeelle 48 v. Teen aina itseä jalkaan ampuvia päätöksiä.
      Fyysinen terveytenikin alkoi romahtamaan muutama vuosi työstä pois jäämisen jälkeen. Entinen urheiluvalmentaja teki minulle ohjelman jota noudattamalla en ole pudonnut ikan pärekoppatasolle.

      En ole onnellinen, mutta kurjemmassa kunnossa olen elämäni notkovaiheissa elänyt. Taas eräästä talvesta ja pimeäkaudesta ollaan selvitty. Ikäänkuin puoli vuotta olisi helpompaa aikaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      140
      1745
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1658
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1410
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      209
      1154
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      277
      1107
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1083
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      958
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      888
    Aihe