Veikko Ryynänen pyysi Jumalalta, että saisi kokea helvetin voidakseen evankelioida lähimmäisiään vakuuttavammin ja vaikka hän jo ehti peruakin anomuksensa, hän sai unessa kokea olevansa kadotettuna kadotuksessa, joskin ehkä sen lievimmällä puolella. Yhtäkaikki uni vastasi sitä Raamatun ilmoittamaa todellisuutta, että on olemassa synnin seuraus, joka on iankaikkinen ero Jumalan rakkaudesta ja hyvyydestä päättymättömässä tuskassa ja ahdistuksessa, jos ei usko Jeesukseen ole elämää ja sen määränpäätä saanut muuttaa.
https://www.youtube.com/watch?v=TWVBbZLZgXY
Uni Kadotuksesta
10
70
Vastaukset
- 374
Joillakin unilla on merkitystä.
Ei tosin kaikilla. Kadotus, eli lopullinen, pysyvä ero Jumalasta on iankaikkinen. Mutta, kadotukseen joutuva sielu EI OLE IANKAIKKINEN, ja kärsimys EI OLE IANKAIKKINEN.
On tärkeää ymmärtää, että on kysymyksessä IANKAIKKINE ERO Jumalasta ja sitten on siihen liittyvä MÄÄRÄLLINEN KÄRSIMYS, eli rangasitus, kunkin oman pahuuden mukaan.
Ihmissielu, eli minä, EI OLE iankaikkinen, ellei ihminen pääse Jumalan Ianklaikkiseen Kirkkauteen, tällöin sielu, joka on itse asiassa tuolloin jo henki.
Väärä "opetus" kadotuksesta ja sielun "kuolemattomuudesta", ja siihen liittyvästä "iankaikkisesta kärsimyksestä" on osaltaan myös syypää väärään opetukseen Kasteesta.
En kirjoittanut ylläolevaa jonkin kirkkokunnan opetuksen/käsityksen mukaan, vaan omakohtaisen Jumalalta saadun opetuksen ja todistuksen kautta.- asdfdfasdfasdfsd
SE ON NIMENOMAAN IANKAIKKINEN. Ilmoitus Jumalalta.
- Hyvämuistaa
Siinäpä se. Mielenmuutos ei ole enää kuoleman jälkeen mahdollista ja kuolemamme aikaa emme tiedä. Sydäri tai autokolari ja olemme nuorena nukkuneita.
- Luulevatolevansasuuria
Miksi ihmiset eivät ota tietoa vastaan?
Luulevatolevansasuuria kirjoitti:
Miksi ihmiset eivät ota tietoa vastaan?
Koska kaikki tieto ei ole vastaanottamisen arvoista.
- Vainiinn
Väärä valinta ja edessä ikuinen kadotus. Hammastenkiristelyä ja itkua, joten kandee harkita mitä todella haluaa ja mitä menettää jos uskoo Jumalan sanaa.
- Luulenma
Jumala kutsuu kaikkia läheisyyteensä ainakin 3 x.
- SGDG
Vainiinn kirjoitti:
Väärä valinta ja edessä ikuinen kadotus. Hammastenkiristelyä ja itkua, joten kandee harkita mitä todella haluaa ja mitä menettää jos uskoo Jumalan sanaa.
Onko niin.
- Miksieii
Luulevatolevansasuuria kirjoitti:
Miksi ihmiset eivät ota tietoa vastaan?
Miksi?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913158Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729601Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h949094Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k187734Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386714Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1476134Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri153114En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3911189Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71133YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl84980