Kreikka määrää Saksan maksamaan, entä Suomi.
Maksaako Saksa Lapin polttamisesta
exaseveli
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kreikka on ROISTO, Suomi ei.
Kreikan kusetus loppuu kohta. Lainahanat kiinni ja potku perseelle. Ottakoon rahansa ökyilijöiltään
Saksan pankki tarvitsee rahasi.
"Deutschen kohdalla papereissa tosiaan näkyy huolestuttava ongelma. Deutschen altistuminen johdannaisille 62,2 biljoonan euron edestä.
Suomeksi: Deutschella on tileissään riskiä jokseenkin 20 kertaa enemmän kuin on Saksan bkt. Enemmän kuin on euroalueen yhteenlaskettu bkt.
Mitäs tämä meille kuuluu? No... se päättäjien huippukokouksissa kasaan järkeilemä pankkiunioni siirtää Deutschen riskit kaikille euroalueen maille, niiden pankeille ja veronmaksajille; niille onnettomille, joilla on rahaa euroalueen pankeissa. Tallettaja maksaa koska bail-in.
Pankkiunioni ei estä kriisejä, se järjestää maksajat. Maksaja olet sinä. "
http://riikkasoyring.puheenvuoro.uusisuomi.fi/189514-tuleeko-pankkiunionille-kohta-kayttoa-deutsche-bank-valtava-riski-fed
Mitä ovat johdannaiset, niitä kerto
Niistä kertoo kiinalainen 200 miljadin dollarin investointirahaston johtaja Gao Xiqing.
Gao nauroi Euroopassakin kovassa kurssissa olleille johdannaisille ja kertoi, mitä ne ovat.
"Gaon käsitys johdannaisista on murskaava: ne ovat "hevonpaskaa", joiden tarkoituksena on ihmisten huijaaminen."
http://www.taloussanomat.fi/talouskriisi/2011/09/15/talouskriisi-nain-kiina-auttoi-amerikan-itsepetosta/201113057/294
Saksa on oikeastaan velkaa Kreikalle. Kreikan pitäisi saada satoja miljardeja Saksalta, eikä toisin päin. Saksalaiset ryöstivät sodan aikaan Kreikasta taideaarteet, kultaa ja omaisuutta mittaamattomat määrät.
Saksa on maksanut sotakorvauksensa. Taideaarteet on palautettu kun niiden alkuperä on tiedetty. Kreikkut ovat tuhansia vuosia eläneet toisten siivellä.
Paljonko Suomi on velkaa itsenäisyytensä säilyttämisestä Saksalle? Suuresta miehistöavusta ja materiaaliavusta?
Ei Venäjäkään ole maksanut ikinä kun on käynyt täällä satojen vuosien aikana tappamassa ja tuhoamassa, aiheuttanut mittaamattomat aineelliset ja ihmishenkien menetykset.
Suomessa oi melko rauhallista Venäjän vallan alla.
Oikeastaan Ruotsi kuritti paljon enemmän Suomalaista väestöä....katselkaa historiankirjoja?
Eiks toi lässytys "saksalaisten lapinpolttajista" jo vois loppua.
Suomalaiset joutuvat maksamaan venäläisille karjalan kannaksen polttamisesta.
Suomalaiset soveltivat "poltetun maan taktiikkaa" kannaksella siinä missä saksalaiset lapissa.
Sitä paitsi saksalaiset kokivat suomalaisten pettäneen heidät, koska lupasivat rauhallisen vetäytymisen Norjaan.
Venäläiset painostivat kuitenkin suomalaista kenraalikuntaa nopeuttamaan saksalaisten vetäytymistä miehityksen uhalla, ja vasta silloin suomalaiset pistivät saksalaisiin vauhtia.
Lukekaa sotahistoriaa, että tiedätte itsekkin mitä paskaa kirjoitatte palstalle.
Tosin, trollaaminen on eriasia molopäillä.
"eiks toi lässytys "saksalaisten lapinpolttajista" jo vois loppua"
Kirjoitat vähän, mutta asiaa....
Juurikin näin , asiasta on kirjoitettu ja levitetty vuosikymmeniä pelkkää propagandaa . Sitä saksalaisten ammusjunan sytyttämistä Rovaniemen asemalla ei ole pystytty aukottomasti todistamaan , suomalaisten sytyttämä vai ei ? Talvisodassa poltettiin kaikki rajanpinnalle jääneet ladot ja talot ihan suomalaisten toimesta , ei jätetty viholliselle suojapaikkoja jos olisivat päässeet etenemään . Saksa EI ole velkaa suomelle .
Mitähän se Kreikka vielä keksii? Täysiä huijareita ovat.
Saksalaiset polttivat Lapin venläisten miehityksen pelossa. "Poltetun maan taktiikka".
Sinänsä ihan aiheellinen pelko tuolloin. Eikä ole hävinnyt minnekään.
Alakurttiia varustetaan parhaillaan.