Soinilla on kova into päästä Audin takapenkille ja on valmis myymään vaikka perseensäkin sen takia. Nyt tämä pelle ilmoittaa että kelpuuttaisi samaan hallitukseen myös Rkp:n ja Vihreät!
http://www.satakunnankansa.fi/Kotimaa/1194966726261/artikkeli/soini kelpuuttaisi hallituskumppaniksi myos rkp n ja vihreat.html
http://www.satakunnankansa.fi/Kotimaa/1194966726261/artikkeli/soini kelpuuttaisi hallituskumppaniksi myos rkp n ja vihreat.html
Vastaukset 14
Vanhimmat
No totta kai kelpuuttaisi. Soinilla on nyt todennäköisesti viimeinen tilaisuus päästä ministeriksi eli kyllä se hallitukseen pääseminen on nyt Soinille kaikki kaikessa.
No onko etukäteen järkevää sulkea joku puolue pois, sehän se vasta olisi typerää. Ensin katsotaan mitä asioita tulee hallitusohjelmaan mukaan. Sitten tehdään päätös keiden kanssa hallitus muodostetaan. Ei tunteella vaan järellä. Että silleen.
Olihan Soinin mielestä viimeksikin "järkevää" esittää kynnyskysymys hallitukseen menolle, ja lahjoittaa persujen äänet ja hallituspaikat kaikkein mamu-myönteisimmille puolueille, eli vihreille ja vasemmistoliitolle.
Perussuomalaiset ei halua vihreiden kanssa samaan hallitukseen.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini kertoi asiasta Ylen TV1:n Ykkösaamussa lauantaina.
Myöskään vihreät ei halua perussuomalaisten kanssa samaan hallitukseen.
Soini kuitenkin kelpuuttaisi samaan hallituseen Sdp:n, keskustan ja kokoomuksen.
http://www.iltasanomat.fi/vaalit2011/art-1288373719587.html
Perussuomalaisilla on vain yksi este hallitusvastuulle, sanoo puolueen puheenjohtaja Timo Soini Turun Sanomissa.
Soinin mukaan tuo este on nykyisen tukipakettipolitiikan jatkaminen.
– Tästä en anna periksi. Kaikesta muusta voidaan neuvotella, Soini sanoo lehdelle.
Soini kertoo Turun Sanomissa, että mieluisin hallituskumppani olisi keskusta. Vaikeinta perussuomalaisilla olisi mahtua samaan hallitukseen RKP:n ja vihreiden kanssa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1418691964151.html
Sitä ei Soinilta kysellä keitä hallitukseen tulee, kun Sipilä päättää.
Jospa pidetään ne vaalit ensin ja sitten muodostetaan hallitus perustuslain mukaisessa järjestyksessä ? Että silleen.
Vaalit on jo käytännöllisesti katsoen pidetty ja Sipilä, suurimman voittajapuolueen puhenjohtaja, on valittu pääministeriksi. Ei pulinat pois, kansa on puhunut, kuten sanoisi Johannes-vainaa. Että tälleen.
Ainakin mikäli etelän valtamedioilta kysytään. The Force has a strong influence on the weak-minded...
tehokkaasti estänyt pakkoruotsin poistamisen.
Soini on kyllä niin paisunut, että mahtuuko se enää sinne Audin takapenkille?!
Onpa kumma, että nyt kelpaisi vaikka kuka. Aiemmin lyttäsi milloin minkin syyn vuoksi halltuspallia. Lusmuilua lusmuilun perään. Monelta meni luottamus kun Soini pakoili vastuunottamista.
Veikkaan että Soinilla ei ole mitään halua ministeriksi, siinähän voisi työt lisääntyä. Soini keskittyy vain puhumiseen että miten pitäisi tehdä.
Soini myisi vaikka isoäitinsä hallitukseen päästäkseen. Selkärangaton mies.
Itseasiassa mainitsi,että Vihreiden sekä Rkp,n kanssa vähiten haluaa hallituskumppaniksi.
Oli tänään Iltalehdessä.Hyvin käännetty aloitus taas.