Ehdokkailta? Onko älyllistä elämää avaruudessa

"Vaalikoneessa ehdokkaille esitettiin väite ”Uskon Maan ulkopuoliseen älylliseen elämään”.

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/uskotko-alylliseen-elamaan-avaruudessa-nain-ehdokkaat-vastasivat/4897770

Kriittisimmin maan ulkopuoliseen älyyn suhtautuivat kristillisdemokraatit, joista 23 prosenttia oli samaa meiltä tai jokseenkin samaa mieltä väitteen kanssa. Eri mieltä tai jokseenkin eri mieltä oli 49 prosenttia.

– Yhtäkään havaintoa ei ole. Me olemme yksin ja se on myös Jumalan sanan kanta tähän asiaan, kristillisdemokraattien ehdokas Uudenmaan vaalipiiristä toteaa.

Kun katsoo tähtitaivaalle, niin ei vain usko vaan pitää todennäköisenä Maan ulkopuolista älyllistä elämää, pohti perussuomalaisten ehdokas Uudeltamaalta.

– On olemassa kaksi mahdollisuutta: joko olemme yksin maailmankaikkeudessa, taikka sitten emme. Kumpikin vaihtoehto on yhtä karmaiseva, siteerasi Lapin vaalipiirissä ehdolla oleva vihreä tieteiskirjailija Arthur C. Clarkea.
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Piraattipuolue ja Itsenäisyyspuolue vaikuttavat tuon perusteella olevan niitä järkimiesten ja -naisten puolueita joissa on luettu kirjoja ja otettu muutenkin asioista selvää. Kokoomus ja luonnollisesti kristilliset sitten näitä raamattua tavanneita mänttejä, ei yllätä yhtään.

Äänestä
  • Keskeisen raja-arvolauseen soveltaminen Draken kaavaan tuotti hiljattain jonkun italialaisen laskelmissa Linnunradan älyllisten sivilisaatioiden määräksi lähes 4600 kpl. Keskihajonta tosin oli yli 11 000, joten älyllisten sivilisaatioiden määrä (meidät mukaanlukien) olisi Draken premisseillä 1 - 15785 kpl yhdellä keskihajonnalla.

    En ole tarkistanut, onko tuossa mukana jo tuhoutuneet sivilisaatiot, vai parhaillaan potkivat, ja mikä on minimivaatimus älyllisyyden kriteerien täyttämiselle (esim. kehittynyt työkalujen käyttö vai ehkä kykenevyys aurinkokuntien väliseen radioaaltoviestintään), mutta jos mukana ei ole jo tuhoutuneita, arvelen käytetyn turhan optimistisia aikoja sivilisaatioiden selviytymiselle, ennen kuin ne tuhoavat itsensä.

    Anyway, keskimääräinen väli älyllisille sivilisaatioille olisi em. mukaan siis lähes 29 000 valovuotta, jos jakauma olisi tasainen, mutta koska se tuskin on, keskimääräinen älyllisten sivilisaatioiden välimatka olisi 2670 valovuotta (käytetyillä premisseillä).

    Reilut pari vuotta sitten olimme tutkineet potentiaaliset radioaaltolähetykset 500 valovuoden säteellä, nyt jo vaikkapa 700 valovuoden tjsp, ja jonkin verran kaukaisempia kohteita sieltä täältä - ja huomioiden tuon em. olettamani liiallisen optimismin selviytymiselle, vihut lienevät vielä kauempana kohtalaisella todennäköisyydellä (huomioiden myös, että alkeellisempaa älyllistä elämää ei löydy radioaaltoja skannaamalla).

    Galaksien lukumäärästä johtuen älyllisen elämän olemassaolo meidän lisäksemme lienee lähes varmaa. Älyllistä elämää siis löytynee jopa meidän galaksistamme, mutta löytyykö älykästä?

    Äänestä

  • Jaahas, suomenkielisen wikipedian teksti on aiheesta lyhyt ja epämääräinen, muttei silti täysin luokaton:
    "Erään kohtuullisen optimistisen laskelman mukaan Linnunradassa olisi tällä hetkellä noin 250 teknistä sivilisaatiota, jotka elävät 10000 vuotta. Sivilisaatioiden väli olisi noin 2500 valovuotta[2]."

    Tuossa viitteenä on Tähtitieteen perusteet. Karttunen et al 2002, neljäs laitos. Viides laitos on vuodelta 2010, joten lienee muutaman vuoden vanhempi, eikä siis mukana em. Macconen raja-arvolausekesovellusta, mutta keskimääräinen väli on suunnilleen sama!

    Italian Makkonen siis lienee käyttänyt ainakin suunnilleen samaa, melko optimistista 10 000 vuoden premissiä keskimääräiseksi korkeateknologisen sivilisaation selviytymisajaksi. Pannaan tuhat vuotta (ihmiskunnalle vähemmän), niin välimatka kasvaa hieman yli kaksinkertaiseksi, eli keskim. n. 6000 valovuoteen päässä laskettuna (jos Makkkosen premissit samat kuin Karttusen opuksessa käytetyn lähteen).

    Huom, tässä käytän teknologisen sivilisaation määrittelyssä tähtienvälisiin radiolähetyksiin kykenevää koska
    1) muuten on varsin epämääräistä määritellä teknologisen sivilisaation alkuhetki esim. omassamme
    2) on varsin mahdotonta määritellä aika, joka satunnaisella älyllisellä sivilisaatiolla kuluu alkeellisesta teknologiasta radioviestinnän aikakauteen. Em. syistä joudun olettamaan vastaavaa määrittelyä käytetyn muissakin laskelmissa

    Äänestä

Kait tuolla taivaalla jonkin laisia heppuja elää.

Äänestä

Ei vaan ole näkynyt sitä älyllistä elämää.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Fermin_paradoksi

Masentava tuo syy numero 5. Ehkä sietä mielummin uskoo että sitä elämää ei ollutkaan, kuin että kaikki sivilisaatiot tuhoutuvat vääjäämättä.

Äänestä
  • Ei o näkynyt, eikä NÄY!
    Meinaan jos siellä ON nimenomaan ÄLYLLISTÄ elämää, niin takuulla ne myös tietää mitä me täällä touhutaan, ja jos MINÄ olisin HE, niin muo ei vois VÄHEMPÄÄ kiinnostaa tutustua YHTÄÄN LÄHEMMIN tällaseen porukkaan mitä tältä pallolta löytyy! :/

    Äänestä

  • Wikipedian listasta puuttuu mm. simulaation mahdollisuus (simulaation mahdollinen tekijä(t) on voinut haluta muita älyllisiä sivilisaatioita joko enemmän, vähemmän tai ei yhtään). Toivottavasti enemmän, sota alieneita vastaan olisi hienompi päätös kuin se, mikä meillä on edessä. (btw, Enderin olisi pitänyt eliminoida ihmiskunnan uhka noin vaarallista sivilisaationsa elvyttämiseen kykenevää vihua vastaan lopullisesti silloin kun siihen oli tilaisuus - ja muutenkin. Typerät mormonit)

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Fermin_paradoksi
    "Mahdollisia syitä ja vaikuttavia tekijöitä, miksi toisia sivilisaatioita ei ole havaittu

    On arvioitu, että lähin sivilisaatio olisi hyvin kaukana. Sen lähettämät radiosignaalit heikkenisivät nopeasti. Heikkoa radiosignaalia on vaikea havaita tuhansien taajuuksien joukosta. Toisaalta ei tiedetä, käyttävätkö muut sivilisaatiot viestintään juuri radioaluetta, jota Maassa kuunnellaan (ks. SETI).
    Ehkä sivilisaatiot yleensä eivät ole kiinnostuneita kommunikoinnista.
    Ehkä "pilviset taivaat" ovat yleisiä, jolloin älyllinen elämä ei koskaan edes tajuaisi elävänsä avaruudessa eikä siten olettaisi muita sivilisaatioita olevan olemassa.
    He ovat jo täällä. Nykytietämyksen mukaan sivilisaatiot eivät voi matkata valoa nopeammin. Kuitenkin on spekuloitu, että hitaastikin matkustamalla Linnunradan voisi asuttaa melko nopeasti. Esimerkiksi jos Maasta lähetettäisiin asutusalus aina miljoonan vuoden välein, ja aina uusilta asutetuilta planeetoilta myös (samalla kun entisiltäkin koko ajan lähetettäisiin aluksia aina miljoonan vuoden välein), niin koko Linnunrata olisi asutettu alle 40 miljoonassa vuodessa.
    Sivilisaatioiden harvinaisuus voi johtua niiden lyhyestä eliniästä: sivilisaatioita uhkaavat esim. ydinaseet, taudit ja luonnonkatastrofit, vaikkapa asteroiditörmäykset. Nykyihminen on ollut maapallolla noin 200 000 vuotta ja kuunnellut avaruutta 30 vuotta; ehkä muita ei ole lähiympäristössä juuri samaan aikaan.
    Älyllisen elämän kehittyminen voi olla hyvin harvinainen prosessi maailmankaikkeudessa ja saattaa vaatia monta sattumaa (ns. Harvinainen Maa -olettamus). Maan tyyppinen planeetta galaktisella ja tähden elokehällä olisi harvinaisuus. Maan pyörimistä vakauttaa Kuu, jonka syntyminen lienee kohtalaisen harvinaista. Maata asteroiditörmäyksiltä suojelevat isot kaasuplaneetat oikealla etäisyydellä saattavat olla harvinaisia.
    Saatamme olla ensimmäisiä Linnunradassa tai koko maailmankaikkeudessa.
    Koska ihmiset eivät kykene kommunikoimaan edes oman planeettansa eliöiden kanssa, emme ehkä tajua, että olemme jo saaneet viestin.
    Elämä vieraalla planeetalla ei välttämättä ole havaittavissa eri planeetalla kehittyneen elämänmuodon aistien, tai näiden aistien pohjalta kehitetyn teknologian avulla.
    Vieraat sivilisaatiot naamioituvat kehittyneillä metamateriaaleilla. Syinä voi olla kehittyvän älyllisen elämän mielenterveyden suojeleminen, energian kierrättäminen aurinkokunnassa tai jopa galaksissa."

    Äänestä

Kyse on todellakin uskon asiasta.

Meit lähinnä oleva auringon kaltainen tähti on noin neljän valovuoden päässä. Valo kulkee auringosta maahan noin kahdeksassa minuutissa, joten matkaa tuonne lähinaapuriinkin on.

Pelkästään omassa kotigalaksissamme on satoja miljardeja auringon kaltaisia tähtiä, joilla voi olla maan kaltaisia kiertolaisia. Ja galakseja on satoja miljardeja. Todennäköisyys on vahvasti sillä puolella, että kehittynyttä elämää on muuallakin.

Äänestä
  • Todennäköisyys Maan ulkopuoliseen älylliseen elämään on suurempi kuin todennäköisyys älyllisestä elämästä Maassa.

    Äänestä

  • Niimpä, miksi olisimme ainoita tallaajia täällä galksissa.

    Äänestä

Miten älyllistä elämää voi olla avaruudessa kun ei sitä ole maapallollakaan?

Äänestä
  • Sano muuta. Ja kaikkein vähiten sitä on Arkadianmäellä.

    Äänestä

SUUR-Kiitos Sinulle ! Tämä oli hyvä ja ISO kysymys siirtää tiedoksi tänne "Maailman Menoa"
-palstalle.

Tässä asiassa, jos missä, selviä ehdokkaan koulunkäynnin taso, lukeneisuus, tieto "maailman menosta" ja yleensä ymmärrys siitä, mitä maailmalla tarkoitetaan, sanalla sanoen avarakatseisuus ja kyky katsoa avaruuteen.
Kristitylle ja raamatunlukijalle/-uskovalle maailma ei suinkaan ole galaksi, saati alkuräjähdyksen jälkeen syntynyt universumi .... ja mahdollisesti olemassa olevista multiversumeista puhumattakkaan.

Vaan maailma on ollut Israel, Bylonia ja Egypti, ja pitkin hampain on hyväksytty Välimeren rantojen olemassaolo. Mutta taivaankansi oli vain pallo, missä oli reikiä, mistä paratiisin taivaallinen valo pilkotti. Ja on kai edelleen?

Pakanat selvittivät ..... muuten vasta 1920 luvulla, mitä yötaivaalla näkyvät "sumupilvet" oikeasti ovat! Ja jo 1500 -luvulta lähtien raamattuunsa vetoavat uskovaiset ovat jatkuvasti olleet väärässä ts. tieteen kanssa ristiriidassa.

Nuo liitetyssä kuvassa olevassa naapuringalaksissa näkyvät kaikki pisteet (auringot) ovat edes vaikka joka sadas muodostaneet itsenä ympärille planeettakunnan niin elämää suorastaan vilisee galakseissa ja koko universumissa.

http://www.spacetelescope.org/images/heic1502a/zoomable/

P.S. Me tuskin tarvitaan eduskuntaan niitä vanhoja jääriä ja väärinuskovia!

Äänestä
  • Hieno kuva. Ja Andromedan galaksi on vain yksi sadoista miljardeista tähtijoukoista.

    Äänestä

  • Siinäpä se. Ja itsekäs ihminen luulottelee olevansa yksin kaiken keskellä!

    JOS ja kun uskontotieteet ovat olleet väärässä tähän asti jokaisessa tieteellisesä ja matemaattisessa asiassa ; piin arvo noin kolme (3), olisi jumalan ihme , jos NE olisivat oikeassa tässä "älyllistä elämää" asiassa! .... siis edes jossain....

    Asian selvittämien saatta kestää .... loputtomiin .... älyttömän pitkien välimatkojen sekä maapallon puuttuvien energiavarojen vuoksi.

    Aika itsekästä "uskoa" että Koko Systeemi olisi syntynyt/"luotu" vain ihmisen iloksi!

    Äänestä

  • Aika paljon turhaa työtä luoja on tehnyt, kuten Hietanenkin totesi Tuntemattomassa.

    Äänestä

  • Ja tähre on ihan turhia.

    Äänestä

Piraattipuolueessa näyttää olevan noita sysimustia ja tympeitä kristillisvihamielisiä ateisteja, jotka hirttäytyvät järjettömään evoluutiomyyttiin. On uskomatonta, kuinka noin terveen järjen kanssa ristiriidassa oleva korttitaloteoria on saatu pumpattua nykyihmisen tajuntaan - kaikki viittaa nerokkaaseen suunnitteluun.
Itse itsensä luova luomakunta on pähkähullu jo ajatuksenakin, mutta ihmiselle saadaan syötettyä mitä sontaa hyvänsä kunhan se kuorrutetaan tieteellä!
Se, että Luoja loi kaikkeuden ihmistä varten on osoitus siitä ,että ihnmisen elämällä on TODELLINEN MERKITYS.
Jumalan kieltäminen ja ihmisen nostaminen itsensä herraksi on todellista itsekkyyttä!! Nöyryys Jumalan suuruutta kohtaan on ihmisyyden ydin.

Äänestä

  • Minkälaisen ja historian mukaan kronologisen jumalan arvelet olevat todellisen noin oman "terveen järkesi" arvioimana?
    Vilkaise tuota linkistä muita vaihtoehtoja:

    https://www.youtube.com/watch?v=6pQpc_PJ_4o

    Vaikka tämä näillä kulmilla vallitseva kristinusko on ollut väärässä liki aina ja erehtynyt "joka kerta", niin kannattaako tuohon enää uskoa?.... ja miksi?

    Pitäisi olla paremmat näytöt kuin profeetat, jeesus ja apostolien teot. Ja kai Se on sitten jumalan johdatus, jos jumalan sanasta on arvottu monta kirjaa pois?

    "Herätkää, herätkää, maailmanloppu on tullut!"

    http://www.hs.fi/tiede/a1426566226466?ref=hs-art-suositellut

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kait_siellä_joku_on kirjoitti:

"Vaalikoneessa ehdokkaille esitettiin väite ”Uskon Maan ulkopuoliseen älylliseen elämään”.

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/uskotko-alylliseen-elamaan-avaruudessa-nain-ehdokkaat-vastasivat/4897770

Kriittisimmin maan ulkopuoliseen älyyn suhtautuivat kristillisdemokraatit, joista 23 prosenttia oli samaa meiltä tai jokseenkin samaa mieltä väitteen kanssa. Eri mieltä tai jokseenkin eri mieltä oli 49 prosenttia.

– Yhtäkään havaintoa ei ole. Me olemme yksin ja se on myös Jumalan sanan kanta tähän asiaan, kristillisdemokraattien ehdokas Uudenmaan vaalipiiristä toteaa.

Kun katsoo tähtitaivaalle, niin ei vain usko vaan pitää todennäköisenä Maan ulkopuolista älyllistä elämää, pohti perussuomalaisten ehdokas Uudeltamaalta.

– On olemassa kaksi mahdollisuutta: joko olemme yksin maailmankaikkeudessa, taikka sitten emme. Kumpikin vaihtoehto on yhtä karmaiseva, siteerasi Lapin vaalipiirissä ehdolla oleva vihreä tieteiskirjailija Arthur C. Clarkea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu