Miksi ihmeessä nykyaikana edelleen opetetaan lapsille näitä Joona pelastui valaan vatsasta juttuja ihan totena?
Keisarilla ei ole selvästikään vaatteita tässä kohtaa, mutta kovasti väitämme vaatteita silti olevan.
Vanhatestamentti tulisi vähintään rinnastaa Kalevalaan, sepitettyjä tarinoita ja satuja. Ei mitään hajua että olisi näin tapahtunut ja mahdottomat asiat eivät todellakaan ole tapahtuneet.
Uskonnollisuuden opettamienn ei kuulu koulun tehtäviin. Onneksi päiväkodilta se velvollisuus loppui nyt tänään hyväksytyn lain ansiosta.
Joona oli valaan vatsassa
9
278
Vastaukset
- eipeilivaan_
Joona - Jeesus onnistui onanoimaan namusetää aavikolla.
Kyse on tulkinnasta ja piilostetusta viestistä. Kuten noissa paavin piireissä jo julkisestikin kerrotaan tapahtumista, on Joonan tarinan ydin: Anna pappisetien paneskella, niin saat ikuisen elämän. Osa varmaan saikin jotain ikuista, kuten kupan tms.- Haista_paskaa
Kakka pissa kakka pissa kakka pissa kakka pissa kakka pissa kakka pissa
- ilo333
70 vuotta sitten kun kansa kärsi suurin osa kansasta rukoili ja kirkot oli täynnä jumalaa pelkääviä ihmisiä. Nyt on kansa yltäkylläisyydessään unohtanut kaiken, mutta ei enää kauan kun taas meitä muistutetaan. Jumalaa voisi verrata vaikka työnantajaasi, jos työnantajasi antaisi sinulle 100 000 bonusta ja ilmoittaisi vuotta myöhemmin että ei enää voi antaa palkkaa sinulle niin selänhän sinä kääntäisit. Niin Suomikin teki jumalalle kun luuli ettei enää häntä tarvitse.
- free-witch
Ihminenhän ei siis mahdu valaan kurkusta edes kulkemaan...
- miksiihmeessänykyaikana
Koska vainajat eivät vaikene.
- Kissanpaskaa
Kakka pissa
- Hevosen_paska
Kkkkkkkkkkkkkkkqaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkaqaqqqqaaaaaaaaaaaaaa piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisssssssssssssssssssssssssssaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa kkkkkkkkkkkkkkkkaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
G
G
G
G
K
A
K
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
Aa
A
A
A
A
A
A
Q
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A - Anonyymi
Maikelille kävi miltei Joonat, muttei ihan joutunut mahaan asti, vaan valaskala sylkäsi miehen takaisin.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008049304.html
"...hän oli ollut perjantaiaamuna sukeltamassa noin 14 metrin syvyydessä, kun ”yhtäkkiä kaikki meni pimeäksi”. Packard luuli aluksi joutuneensa hain hyökkäyksen kohteeksi, mutta hän ei kuitenkaan tuntenut hain hampaita, eikä kipua.
”Sitten tajusin, että olen valaan suussa, ja se yrittää nielaista minut”
Mies arvioi olleensa valaan suussa noin puolen minuutin ajan.
Lopulta valas nousi ylös ja sylkäisi Packardin ulos." - Anonyymi
Ei ollut valas, vaan kala. Tarpeeksi kun googletat,niin löydät useitakin vaihtoehtoja millaisesta kalasta voisi olla kysymys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741