Syrjäytetty

durak1

Kerran kun menet luottotietosi menettämään, niin se oli sitten siinä.

Itseltäni meni 20 kymppisenä, kymmeneen vuoteen ei asuntoa ei työtä.

Yritystä ei voi perustaa, kun ei saa pankkilainaa.

Muuten kyllä mukava maa Suomi...rikkaille.

9

262

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muut_veivät

      Ja ne luottotiedot menivät siksi, että...?

      • Hakka

        Ja mitä sillä on väliä? Tämä on iso yhteiskunnallinen ongelma. Kyseisiä ihmisiä on satoja tuhansia. Sen sijaan, että syytetään yhtä yksilöä, pitäisi miettiä, että miten saadaan luottotietonsa menettäneet takaisin yhteiskuntaan tuottamaan verorahoja. Se ei ainekaan tapahdu sillä, että heidät totaalisesti syrjäytetään yhteiskunnasta... Satoja tuhansia ihmisiä asunnottomana talvipakkasella, sitähän te moralisoijat haluatte?


    • Realistisesti_ajatellen

      Itse aiheutit luottotietojesi menettämisen ja kaikki sen seuraukset. (Menetit luottotietosi 200-vuotiaana? Öö?)

      Ei yhteiskunnan pidä sallia vastuutonta velalla elämistä.

      Suuri osa näistä luottotietonsa menettäneistä kuuluisi itseasiassa rikosrekisteriin petoksistaan. Laskulle ostaminen tai lainan ottaminen tietäen ettei kykene tai ettei aio maksaa velkojaan on rikos. Näitä rikollisia on Suomessa todella paljon ja heitä ei toistaiseksi saateta teoistaan vastuuseen. Se on ehdottomasti väärin.

      Itse olen rehellinen sossupummi. Olen elänyt ilman tulojakin monia monia vuosia. Nyt elän toimeentulotuen perusosalla ja minulla ei ole koskaan ollut mitään ongelmaa pitää luottotietoni kunnossa.

      • toistaiseksiselvinnyt

        Ihmisille sattuu ja tapahtuu mutta jonkin virheen takia ei pitäisi menettää koko elämää.

        Tuohonkin on saatava jokin kohtuus, niinkuin moneen muuhunkin asiaan.


    • äiteei

      Itseltäni meni 20 kymppisenä----------Monella äiti maksaa ne puuttuvat tonnit, ja taas ollaan kunniallisia kansalaisia.

    • hdfhdgfh

      Sama vika. Parikymppisenä meni. Oma vika tietysti. En kiellä. Parikymppisenä eli noin kymmenen vuotta sitten ei juuri rahasta tai tulevaisuuden rakentamisesta tajunnut. Ei saanut töitä, joten tuntui et ihan sama. Työttömyydestä masennus, masennuksesta välinpitämättömyys, välinpitämättömyydestä luottotietojen menetys. Olen nyt töissä. Makselen uo:lle velkoja. Ainoa asia mistä olen katkera ja mikä tuntuu kohtuuttomalta on velkojen noin 6 kertaisena takaisin maksaminen vaikka esim 2-3 kertaisena olisi kohtuus. Luottotiedottomana meni nuoruus surkeudessa eläen. Vituttaa, että esim raiskaajakin pääsee helpommalla. Vaikken itse kiven sisään joutunut niin eräänlainen vankeus tämä on ollut, joka on estänyt normaalin ihmisen elämän.

      • 6p1

        Maksamattomat saatavat ovat velkojille todella iso rasite jolla heille on alkuperäistä saatavaa moninkertaisesti suuremmat taloudelliset seuraamukset.

        Esim yrittäjänkin on maksettava velkansa ja toimintansa kustannukset. Jos jätät yrittäjän saatavat vuosiksi maksamatta niin se voi jopa kaataa koko yrityksen.

        Yrittäjä on todella isossa pulassa jos merkittävä osa hänen saatavistaan joutuu ulosottoon. Merkittävä osa voi olla hyvinkin pieni. Millä hän voisi pyörittää yritystään kun ei saa omia rahojaan?

        Maksamattoman laskun vaikutukset kertautuvat velkojalle jo parissa viikossa ja tilanne vain pahenee mitä kauemmin hän joutuu rahojaan odottamaan.

        Viivästyskorot eivät vastaa maksamattomasta velasta velkojalle aiheutuineita kustannuksia, ne ovat paljon todellisia kustannuksia pienemmät.

        Tässä mielessä korot ovat velalliselle kohtuulliset..

        Yksi velkaantunut kuluttaja voi olla jättimäinen rasite kymmenille yrittäjille. Ei aivan pieni ongelma.


    • työmiess

      jatkojytky huuhtoo saastat maasta!

    • Anonyymi

      Louttotiedot menevät usein juuri siitä välinpitämättömyydestä eli
      ei viitsitä edes yrittää hoitaa niitä asioita tai sopia niistä jotakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      78
      4341
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      182
      3464
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      134
      3356
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      222
      2599
    5. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      20
      2245
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2138
    7. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2046
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      29
      1984
    9. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1933
    10. Tidjan Ba paljastaa kihlatusta, Kolmiodraaman Heidistä - Mielipahaa tästä syystä Farmilla

      Tidjân Ba on mukana uudella Farmi Suomi -kaudella. Ban kihlattu on Kolmiodraama-realitystä tuttu Heidi Kytö. Ba ja Kyt
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1885
    Aihe