"PTK – poikien ja tyttöjen keskus on seurakuntien lapsi- ja nuorisotyön palvelujärjestö, jonka erityisenä kohderyhmänä on 7 - 14-vuotiaat tytöt ja pojat sekä heidän ohjaajansa."
Sai nyt 395 000 valtion nuorisojärjestötukea, vaikka todellisuusdessa se ei ole mikään nuorisojärjestö, vaan kirkon lapsityötä tekevä sisälähetysjärjestö.
http://www.minedu.fi/export/sites/default/OPM/Nuoriso/nuorisotyon_avustukset/nuorisojaerjestoet/myoennetyt/nuorisojarjestot2015.pdf
Kirkon lapsityölle kohtuuttomasti
8
92
Vastaukset 8
On tuossa toisaalta myös Protu, 113 700 euroa. Ja taas toisaalta, Suomen Kristillinen Ylioppilasliitto, Suomen Vapaakirkon Nuoret, Ortodoksisten Nuorten Liitto ONL ja muutakin.
Ja vertailuna esim. poliittisista Kokoomuksen Nuorten Liitto, Kommunistinen Nuorisoliitto ja tukku siltä väliltä. Muista aatteista sopivana parina Aseistakieltäytyjäliitto ja Varusmiesliitto.- Huhhahheijaaa
Protu ei ole samalla lailla katsomuksellisesti sitoutunut kuin mainitsemasi uskonnolliset nuorisojärjestöt
Eipä niin. Tätä voi pitää valitettavana... Mutta nykyisellään se näyttää pyörivän aika mukavasti.
Joka tapauksessa voidaan esittää peruskysymys valtion uskonnollisesta sitoutumattomuudesta. Tulisiko sen tarkoittaa, että tukea ei myönnetä uskonnollisille järjestöille, vai että myönnetään samoin perustein tausta-aatteesta riippumatta? Molempia kantoja voi puolustaa.
(Siis olettaen että Suomen valtio olisi uskonnollisesti sitoutumaton. Ei se ole, mutta sitä kohti mennään.)
- Humanisti-vapari
Sinänsä parempi tuki näin haettuna kuin "automaattinen" valtiontuki.
Kirkon lobbaama työryhnmähän esitti, että yhteisöveron jako-osuuden korvaava (nyt päätetty 114 miljoonan) valtiontuki (vuodesta 2016) olisi kohteena sisältänyt myös kirkon lapsi- ja nuorisotyön.
Se kohde jäi kuitenkin pois hallituksen esityksestä, mm. Vapaa-ajattelijain vaatimuksesta, koska sellainen kirkon toiminta on tosiaan kirkon uskonnollista työtä eikä mitään katsomuksellisesti neutraalia lapsi- ja nuoriostyötä.
Kuntien ja sekulaarien järjestöjen tekemä nuorisotyö on sen sijaan uskonnollisesti tunnustuksetonta. - Reddington
Tuleeko jollekulle muullekin pahoja assosisaatioita siitä että kirkko haluaa ottaa kohteekseen 7 vuotiaat pojat...
- Jappervokki
Eipä juuri. Kirkolla tuskin on muuta arveluttavaa mielessään kuin sitouttaa jäseniään pienestä pitäen pysymään jäseninä ja tulevina verotulolähteinä. Järjestön tavoitteissa tai toimintatavoissa ei liene mitään lainvastaista tai tuomittavaa muuten kuin uskontokriittisten näkökulmasta. Työntekijätkin varmasti seulotaan tarkasti ja heidän toimiaan valvotaan.
- Reddington
Jappervokki kirjoitti:
Eipä juuri. Kirkolla tuskin on muuta arveluttavaa mielessään kuin sitouttaa jäseniään pienestä pitäen pysymään jäseninä ja tulevina verotulolähteinä. Järjestön tavoitteissa tai toimintatavoissa ei liene mitään lainvastaista tai tuomittavaa muuten kuin uskontokriittisten näkökulmasta. Työntekijätkin varmasti seulotaan tarkasti ja heidän toimiaan valvotaan.
Niin. Seulotaan varmasti ihan samalla tavalla kuin ennenkin. Sehän on toiminut niin hyvin...
- Huhhahheijaaa
Kirkon lapsityön kohtuuttominta tukea antavat kunnat, jotka sallivat pappien tulla lasten tykö kunnallisissa päiväkodeissa. Papit tulevat toteuttamaan omaa "uskontokasvatustaan", omia satu- ja rukoilutushetkiään, mutta sellainen on nyt risitiriidassa varhaiskasvatuslain kanssa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471492Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.59860Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30647- 87627
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14585- 43573
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56564- 7532
- 44521
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70510Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu23507- 61505
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?46492- 37476
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14471Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13462Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132429- 42408
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45399Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?
Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla97386