Pyhäjärvessä, Tahmelan rannassa on harvinainen jääaalto, jollaista ei ole koskaan ennen nähty. Siitä kirjoitti Iltasanomat tänään:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1426249832023.html
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1426249832023.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joo. Pirusti oli porukkaa paikalla.
Joo. Eräs emäntä antoi pikku Janne-Pirkkojen hakkaa kepillä muodostelmaa rikki samalla, kun jää paukkui ja lahosi. Ei kovin turvallista ja muutenkin, onko niitä pakko rikkoa kun kerrankin on jotain pällisteltävää?26
"monta sataa metriä"
Pitäisi riittää joka äpärälle
ja kaalikeitoo sullekin?
Kävelylenkillä näin toki muodostelman, jota en osannut pitää mitenkään ihmeellisenä, kauniina kylläkin. Ihmettelin sen sijaan niitä aikuisia, jotka veivät pienet lapsensa ja koiransa heikoille jäille! Erilaisia jäämuodostelmia olen nähnyt ennenkin mökkirannoilla - Suomen luonto osaa ihastuttaa.
"Ihmettelin sen sijaan niitä aikuisia, jotka veivät pienet lapsensa ja koiransa heikoille jäille!"
Alkuperäisessä jutussa se Jalkanen sanoi että paikalla on vettä vain parikymmentä senttimetriä. Tuskin valehteli. Kyllähän siinä muksu mulia voi.