Jos nyt käy niin, että Kokoomus uppoaa oppositiosuohon, mitä tekee Kokoomus puolueena? Tuleeko vaatimuksia järjestää ylimääräinen puoluekokous puheenjohtajan vaihtamiseksi? Ketkä voisivat olla varteenotettavia ehdokkaita?
Veikkauksia kehiin!
Veikkauksia kehiin!
Vastaukset 54
Vanhimmat
Voin sanoa Kokoomuksen kenttäväen suuren enemmistön puolesta, että juuri nyt emme ole kiinnostuneet käymään tuollaista keskustelua. Se on ajan ja energian haaskausta. Teemme anakrasti vaalityötä ja yritämme saavuttaa Kokoomukselle vähintään vaaleissa toisen sijan mahdollisimman suurella erolla muihin puolueisin, aivan erityisesti demareihin. Jos Kokoomus saa vaaleissa kohtuullisen hyvän tuloksen ja pystyy säilyttämään hallitusasemansa, niin en usko minkään uhkaavan Stubbin asemaa puheenjohtajana. Jos Kokoomus romahtaa vaaleissa, niin sitten tilanne on toinen. Mutta tämä tiedetään vasta sitten, kun vaalit on käyty. Ainakin siihen asti me kokoomuslaiset puhallamme yhteen hiileen.
Sinäkin VesaKaitera julistat kokoomuslaisuuttasi, vaikka nautit oman puolueesi parjaamista tulonsiirrosta. Ilman SAK:TA ja sosdemeita tilanteesi olisi toisenlainen. Kokoomus olisi jo aikoja sitten poistanut iäkkäiltä tuon edun. Tyypillistä kokoomuslaisuutta nauttia itse hyvästä edusta välittämättä tulevaisuuden vastaavassa tilanteessa olevista, kun ikäihminen ei enää saa töitä, kunhan vain itse saa porskutella, hällä väliä muista.
Huomaatko kirjoitti: "Sinäkin VesaKaitera julistat kokoomuslaisuuttasi, vaikka nautit oman puolueesi parjaamista tulonsiirrosta. Ilman SAK:TA ja sosdemeita tilanteesi olisi toisenlainen."
Ei Kokoomus tulonsiirtoja parjaa, vaan sitä, että niitä on kasvatettu selvästi yli Suomen talouden kantokyvyn. Olemme useita viime vuosia eläneet raskaasti ylivelkaantuen, eikä tämmöinen meno yksinkertaisesti vetele pitkässä juoksussa. Vielä nyt saamme lisävelkaa hyvin helposti ja alhaisella korolla, mutta jos velkaantumisemme annetaan jatkua nykyistä vauhtia, niin ei kestä kauaakaan, kun ulkomaiset potentiaaliset velanantajat rupeavat vetämään henkseleitä Suomen luottokelpoisuuden yli. Tämä asia tulee ratkaista nopeasti. On typerää sulkea silmät todellisuudelta.
Huomaatko: "Kokoomus olisi jo aikoja sitten poistanut iäkkäiltä tuon edun. Tyypillistä kokoomuslaisuutta nauttia itse hyvästä edusta välittämättä tulevaisuuden vastaavassa tilanteessa olevista, kun ikäihminen ei enää saa töitä, kunhan vain itse saa porskutella, hällä väliä muista."
EK on vaatinut eläkeputken poistamista jo vuosia. Sen painostuksesta Kokoomuskin on omaksunut tuon linjan, ja uskonkin, että muutaman vuoden sisällä eläkeputki todellakin on historiaa. Tuota poistoahan ehdottivat myös Borg ja Vartiainen raportissaan. En koe olevani rikoliinen tai moraaliton, kun käytän hyväkseni lain minulle tarjoaman mahdollisuuden saada ilmaista rahaa. Olen elänyt perheeni kanssa sangen vaatimatonta elämää jo kymmeniä vuosia (ei tupakkaa, ei alkoholia, eikä omaa autoa) ja olen sen vuoksi saanut kerättyä soman pesämunan. Kun siihen on tullut lisäksi äidiltäni saama perintö, niin perheeni taloudellinen tilanne olisi vakaa, vaikken saisi minkäänlaisia etuuksia muualta. En ole varsinaisesti rikas, mutta pärjäilen.
Mitä tulee ansiosidonnaiseen etuuteen, niin sen maksimipituutta ja määrää ovat arvostelleet useat ekonomistit. Hiljattain raporttinsa jättänyt työryhmä, jossa jäseninä olivat mm. Juhana Vartiainen ja Elina Lepomäki, olisi valmis puolittamaan sen. Samaa esitti Ben Zyskowiczkin omassa leikkauslistassaan. Myös Alexander Stubb olisi lyhentämässä sen maksimipituutta. Mielestäni tässä haukutaan nyt hieman väärää puuta. En kiistä, etteikö ansiosidonnainen etuus saattaisi passivoida työtöntä työnhakijaa, mutta mielestäni tuon passivoitumisen merkitystä on nimenomaan Kokoomuksessa ja työnantajien keskuudessa liioiteltu rankasti. Maksimiajan puolittaimnen olisi minusta liioiteltua, pientä lyhentämistä en vastusta. Lisäksi etuus voisi alentua sitä mukaa, kun sen saamisen alkamisesta olisi kulunut aikaa.
Ei voi kuin ihmetellä järkesi juoksua. Tee miehen työ, kieltäydy ottamasta enää yhtään euroa ansiosidonnaista yms korvausta ja heti.
Minulla on oikeus olla eläkeputkessa, ja käytän tuota oikeutta hyväkseni. Mitä tulee aiempaan työurani, niin olen kuitenkin muuttanut työ- tai kurssipaikan perässä rlämäni aikana jo kahdeksan kertaa, joten eiköhän tuo liene riittävä todiste siitä, ettei minua voida pitää työtä vieroksuvana henkilönä. 62-vuotiaana vain ei voi olettaa, että työnantajat pitäisivät hirveän kuranttina työnhakijana, ainakaan tällä IT-alalla.
Eikä etenkään vanhoja besserwissereitä ja nuorempien halveksijoita oikein tykätä työpaikoilla.
Mutta miksi kannatat puoluetta, joka haluaa poistaa eläkeputket, lyhentää ansiosidonnaista ja vielä porrastaa sitä? Mitä kuvittelet esim irtisanottujen Tiedon työntekijöiden ajattelevan sinusta, irtisanotusta kollegasta joka leikkii porvaria ja haluaa potkia heitä munille.
Minä lähden siitä, että Suomessa tulee harjoittaa sellaista politiikkaa, joka mahdollistaa yrittämisen nykyistä helpommin ja joka antaa yrittäjille nykyistä paremman sosiaaliturvan. Kynnystä yrittämiseen on saatava laskettua - ja tuntuvasti.Suomessa on moneen muuhun läntiseen teollisuusmaahan nähden kovin vähän PK-yrittäjiä. Jos tätä tilannetta ei saada voimakkain ottein parannettua, niin viennin vahvakaan kasvu ei välttämättä alenna työttömyyttä kovin paljon eikä järin nopeasti. Myös työteon ja erilaisten etuuksien yhdistämisen pitäisi olla paljon helpompaa kuin mitä nykyisin.
Perustulon toteuttaminen olisi hyvä, ja etuina on juuri olisivat se, että työnteko kannattaa siinä mallissa aina ja että sosiaalitukien viidakko olisi nykyistä paljon yksinkertaisempi. Ihmisten olisi tuolloin suhteessa helpompi hakea niitä etuisuuksia, jotka heille kuuluvat kuin nykyisessä sekavassa ja tilkkutäkkimäisessä mallissa.
Minurt irtisanottiin urani aikana sangen monta kertaa, useimmiten tuotannollisten syiden vuoksi. Muutin työpaikan tai kurssipaikan perässä kaikkiaan kahdeksan kertaa. Suosittelen niillekin työntekijöille, joita ollaan juuri irtisanomassa, työnakua suhteellsen laajalta aluelta. Työnhakuhan tehdään ainakin ykstyiselä puolella etupäässä sähköisesti, ja hakemuksen tekeminen on helpoa ja nopeaa. Mutta perushakemuspohjan kannattaa satsata ainakin päivä, niin että se on informoiva, omaperäinen ja iskevä. Sinun täytyy jotenkin erottua kymmenien tai jopa satojen muiden hakijoiden joukosta.
Työpaikailmoitus kannatta lukea läpi hyvin huolellisesti, ja katsoa myös netistä kaikki mahdollinen tieto, mitä siellä on tuosta yrityksestä. Sen jälkeen Sinun kannattaa yrittää luoda profiili sille työntekijälle, jota tuo yritys hakee. Muokkaa hakemustasi sen mukaan, että se vastaisi tuota profiilia mahdollisimman hyvin. Kiteytä, äläkä missään nimessä rönsyile. Suhtaudu itseesi positiivisesti, mutta älä käytä ylisanoja, älä ainakaan amerikkalaiseen tapaan. Täysin samaniasten hakemuksien lähettäminen useisiin eri yrityksiin ei ole järkevää, räätälöinti on välttämätöntä. Jos havaitset, ettet itse kykene vääntäytymän avoimeen työpaikkaan luomasi pofiilin mukaiseksi, niin tuohon yritykseen ei kannata hakea. Tyhjän saa pyytämättäkin. Työnhaku on taito, jonka kyllä oppii, kun sitä ahkerasti harjoittelee. Hyvä työntekijä ei automaattisesti ole hyvä työnhaklija.
Jos pääset työpaikkahaastatteluun, niin yritä pysytellä sen luomasi profiilin puitteissa. Älä valhtele, mutta editoi luovasti totuutta, että vaikuttaisit sellaiselta, jonkalaista yritys hakee. Yritykset eivät palkkaa pätevimpiä, vaan riittävän pätevien joukosta oman tilanteeseensa sopivimmat.
Jollet muutaman kuukauden sisällä onnistu löytämään haluamaasi työtä, niin laajenna hakuskaalaasi, mene opiskelemaan tai rupea yrittäjäksi. Et saa jäädä kovin moneksi kuukaudeksi vain tuleen makaamaan, koska pitkä aukko työhistoriassasi sammuttaa tehokkaasti työnantajan kiinnostuksen Sinuun. Työnantaja rupeaa ajattelemaan, että miksi muut työnantajat eivät halua palkata Sinua. Mikä Sinussa on vikana? Oletko viinamäen mies tai muiden päihteiden käyttäjä, onko mielenterveytesi horjuva vai oletko ollut vankiassa? Nämä ovat huonoja asioita, ja ehkä kaikkein huonoin on se, jos työantaja arvioi, että Sinulta puuttuu asennetta. Osaaminen on toki tärkeää, samoin sosiaaliset taidot, mutta ykkösprioriteetti on ASENNE. Sinun pitää onnistua vakuuttamaan palkkaamistasi harkitsevan siitä, että Sinulta löytyy riittävästi tuota asennetta. Sitten kaikki on mahdollista, myös tuon uuden työpaikan saaminen.
Minä en vain leiki porvaria, vaan myös olen sitä. Olen ollut koko elämäni. Taloudellinen tilanteenikin on senverran hyvä, etten välttämättä tarvitse yhteiskunnan avustuksia lainkaan (ei ne pienet tulot, vaan ne mikroskooppiset menot). Mutta kun minulla on oikeus saada etuuksia, niin minä otan ne vastaan. Saan näin lapsilleni lisää pesämunaa.
On sinun onnesi, että jäit työttömäksi 58 vuotiaana. Mikähän olisi tilanteesi, jos olisit ollut silloin vaikka 53 vuotias. Olisitko perustanut sen yrityksen, töitähän et olisi kuitenkaan enää saanut. Olisiko yritys vielä todennäköisesti pystyssä?
Miksei sinun, kaikkien alojen asiantuntijan, näkemykset purreet edes puoluetovereihin viime kunnallisvaaleissa. Onko sinua pidetty aina hieman omituisena?
Minulla ei ole vaaleissa joukkokannatusta, ei ole koskaan ollut. Lisäksi olen muuttanut työn perässä varsin tiheästi, ja se on estänyt kunnollisen tukiverkoston luomisen. Ilman minkänlaista verkostoa on vaikea tulla valituksi yhtään mihinkään, ainakin suurissa kaupungeissa, joissa lähinnä olen asunut.
Vaaleissa ihmiset äänestävät joko tuttuaan tai sitten sellaista henkilöä, jota he arvostavat eniten. Vaikka ehdokkaalla olisi hyvinkin paljon virtuaalisia kakkos- ja kolmossijoja, niin ne eivät auta, vain annetut äänet lasketaan. Ja ne menevät kaikki vain sille ykköselle, eivät muille äänestäjien kenties arvostamille
Lisäksi tässä on ollut se juttu, että olin jo alkujaan tiennyt jääväni rannalle, joten ollessani ehdokkaana vuonna 2000 Vantaalla ja 2012 Jyväkylässä en ollut pannut rahaa palamaan vaalimainontaan, vaan turvauduin ainoastaan jalkatyöhöni. Tämä tietenkin heijastui kielteisesti äänimäärääni. Minulla ei ollut näkyvyyttä vaaleissa.
Sinulla_on_oikeu kirjoitti: "On sinun onnesi, että jäit työttömäksi 58 vuotiaana. Mikähän olisi tilanteesi, jos olisit ollut silloin vaikka 53 vuotias. Olisitko perustanut sen yrityksen, töitähän et olisi kuitenkaan enää saanut. Olisiko yritys vielä todennäköisesti pystyssä?"
Onnella ei ole ollut työurani kanssa kovinkaan paöjon tekemistä. Minut oli irtisanottu useasti sen jälkeen, kun olin jo täyttänyt 50 vuotta ja siis IT-alan perspektiivistä jo hautaan kaatuva vanhus. Mutta toistuvasti sain uuden työpaikan, koska tein ahkerasti töitä sen saamiseksi ja koska olen viime vuosikymmeninä ollut erittäin hyvä työnhakija. En välttämättä hyvä työntekijä, en ainakaan hiin hyvä, että voisin sillä kehuskella, mutta aivan erinomainen työnhakija. Olin harjoitellut sitä paljon, ja minä olen aina ollut hyvä kynästäni, enkä hassumpi sosiaalisilta taidoiltani. Tämän vuoksi pystyin vempuloimaan itseni työhaastatteluihin, ja niissä minä olen ollut hyvä (pitkän harjoittelun tulosta).Tällä tavoin annoin itselleni toistuvasti mahdollisuuksia olla onnekas, ja saada uusi työpaikka..
Viimeisimmästä työpaikastani sain potkut 60-vuotiaana. Viimeisten työvuosieni aikana olin kehittänyt itselleni kihdin, sokeritaudin, korkean verenpaineen ja kaihin. Joudun ottamaan päivittäin puoltatusinaa lääkettä ja ne väsyttävät minua. En oikein jaksaisi panaa 7.5-tuntisia päiviä, en ainakaan jatkuvalla syötöllä. Ei voi sanoa, että olisin sairastanut työuupumusta, mutta kovin hyvin potkua ei enää löytynyt. Siksi oli paras siirtyä jäähdyttelypuolelle, vaikka olen jokusen hakemuksen edelleen lähettänyt, mutta enemmän harrastuksesta kuin tosimielllä.
Jos en olisi eläkeputkessa, niin sinnittelisin peruspäivärahalla. Koska kuitenkin sekä vanhempani että minä ja perheeni olemme kaikki eläneet aina hyvin sääteliäästi, niin se on luonut kohtuullisen taloudellisen puskurin. Tulisin kyllä toimeen ilman minkäänlaisia etuuksiakin, mutten silti tunne tarvetta luopua niistä.
Ikävä kuulla, että sairaudet eivät ole jättäneet sinuakaan rauhaan. Minäkin sairastuin kihtiin kolme neljä vuotta sitten mutta jättämällä oluen täysin kokonaan pois, ei tautia ole enää uusiutunut vaikka en syö mitään kihtilääkettä. Samoin vältän pikkukaloja ja äyriäisiä, tosin syön silloin tällöin katkarapuherkkuja.
Kaitare se jaksaa puolustella kokoomuksen politiikkaa, Kokoomus ajaa heikennyksiä työttömyysturvaan ja haluaa poistaa eläkeputken, itse on tähän päässyt ja kannattaa puoluetta joka haluaa ne poistaa. Stubbit ja Vartiaiset elävät omassa maailmassaan, hyvätuloisia ja työnteko no jaa..
Kaitareelle, voi onhan se kovaa, kun et tahtonut jaksaa 7,5 tunnin istumatyötä, minä aloitin työnteon 15 vuotiaana, fyysisiä raskaita töitä, työhistoriaa yhteensä reilusti yli 40 vuotta ja jouduin tekemään 12 tunnin raskaita työpäiviä, fyysisiä rajoitteita rupesi tulemaan ja minut irtisanottiin, nyt työttömänä ikää 59 vuotta ja en ole vielä lisäpäivillä ja Kokoomus yrittää viedä ne pois, pitäähän rahaa mättää heille jota sitä on ennestään, minulla pieni ansiosidonnainen ja sairauksia ja Kokoomuksen mielestä se minun 1400 euroa/kk brutto on liikaa, onhan se kun Vartiainen tienaa istumalla 8500/kk ja ottaa päiväunet työaikanaan ja Suomen isotuloisin eläkekokoomuslainen saa 70 tuhatta/kk, heitä pitää auttaa ja ottaa köyhiltä pois.
Kokoomuksen politiikka on törkeää ja leikkausten kohdistaminen työttömiin ja eläkeläisiin raukkamaista.
Sinulla_on_oikeus kirjoitti: "Minäkin sairastuin kihtiin kolme neljä vuotta sitten mutta jättämällä oluen täysin kokonaan pois, ei tautia ole enää uusiutunut vaikka en syö mitään kihtilääkettä. Samoin vältän pikkukaloja ja äyriäisiä, tosin syön silloin tällöin katkarapuherkkuja."
Oma tilanteeni on kuitenkin parempi kuin mikä isälläni oli hieman ennen kuin hän kuoli. Hänelläkin oli kihti, mikä vaatii runsasta juomista. Mutta hänellä oli myös paha sydämen vajaatoiminta, mikä vaati liian nesteen poistamista. Tuo ristiriitatilanne vaikutti hänen poismenoonsa.
Oma kihtini on keskivaiikea, eikä ruokavalio riittäisi ilman lääkeiden käyttöä. Ne väsyttävät, mutta vielä enemmän minua väsyttävät sokeritautilääkkeet ja verenpainelääkkeet.
VesaKaitera sairautesi ovat elintasosairauksia, nimenomaan diabetes ja verenpainetauti, kihtikin. Kertoo siitä, että et hoida kuntoasi ja syö terveellisesti. Etkä ole ilmeisesti koskaan sitä välittänyt tehdä. Olet vain istunut ja paasannut hölynpölyä. Olisi jo aika tehdä kuntoremontti eli liikkua, kuntoilla ja syödä oikein. Tulee yhteiskunnalle kalliiksi sinun kaltaisesi lusmuilijat. Kokoomus on leikkaamassa sairausetuja. Sinullahan olisi rahaa käyttää yksityisiä palveluita, mutta et varmasti niin tee, vaan käytät edullista julkista terveydenhoitopalvelua, jonka on aikaan saanut puolue, jota mollaat täällä jatkuvasti.
Luulisi sinun iässäsi tajuavan jo että raha on väline, ei koko elämän keskipiste. Itse terveyttä ei voi rahalla ostaa. Kokoomus edustaa isoa rahaa ja sen keräämistä tietyille ryhmille. Mitä iloa siitä on, jos raha seisoo jossakin osakkeissa,materiassa? Elämä on kuitenkin vain tietyn mittainen pyrähdys. Kun täältä tulee lähtö, mitään mukaasi et saa.
Kokoomuslaiset eivät ajattele muita, vain oma napa tärkein, köyhiltä voidaan ottaa tuet tai pienetää niitä, meitä on monia kymmeniä vuosia töitä tehneitä ja osin sairaitakin ja kokoomus haluaa ottaa meiltä mm ansiosidonnaisen turvan pois ja heikentää myös eläkkeitä.
Miten näiden rikkaiden etuihin ei kosketa, mksi eläkekattoa ei säädetä, ehei, kokoomus suosii vain varakkaita, sama se miten käy ikääntyneen työttömän, siitä ei Stub, Lepomäki , Vartiainen välitä kun itsellä pullea lompakko.
Huomaatko kirjoitti: "VesaKaitera sairautesi ovat elintasosairauksia, nimenomaan diabetes ja verenpainetauti, kihtikin. Kertoo siitä, että et hoida kuntoasi ja syö terveellisesti. Etkä ole ilmeisesti koskaan sitä välittänyt tehdä. Olet vain istunut ja paasannut hölynpölyä. Olisi jo aika tehdä kuntoremontti eli liikkua, kuntoilla ja syödä oikein."
En varmaan ole syönyt terveellisesti. Mutta kuntoani olen kyllä hoitanut. Tein eilen kolmen vartin juoksulenkin ja olen lähdössä toiselle samanlaiselle heti, kun olen kirjoittanut tämän viestin loppuun. Missä olen paasannut hölynpölyä?
Huomaatko: "Tulee yhteiskunnalle kalliiksi sinun kaltaisesi lusmuilijat."
Pidän väitettäsi erittäin kohtuuttomana. Olen kutienkin lähettänyt elämäni aikana 1100 työpaikkahakemusta ja muuttanut työpaikan perässä kahdeksan kertaa. Pahimmillaan perheeni asui Vantaalla ja minä olin töissä Rovaniemellä. Lusmuilija ei tekisi noin.
Huomaatko: "Kokoomus on leikkaamassa sairausetuja. Sinullahan olisi rahaa käyttää yksityisiä palveluita, mutta et varmasti niin tee, vaan käytät edullista julkista terveydenhoitopalvelua, jonka on aikaan saanut puolue, jota mollaat täällä jatkuvasti."
Kansanterveyslain valmistelussa keskeinen henkilö oli silloinen kokoomuslainen sosiaaliministeri, asia, jonka monet pyrkivät aktiivisesti unohtamaan. Parasta kun et yrittäisi omia kaikkia positiivisia uudistuksia demareiden piikkiin.
Etuudet on jatkossa jäädytettävä usean vuoden ajaksi, muuta vaihtoehtoa ei käytännössä ole. Kuitenkin toimeentulotuki ja yleensä kaikkein surkeimmassa asemassa olevien tukeminen on eri asia. Heidän tukiaan voidaan korottaa, mutta korostan, että kyse on vain siitä huonoimmin toimeentulevasta neljännesmiljoonasta ihmisestä, ei kaikista pienituloisista. Valtion menot on tasapainotettava tuloihin nähden.
Huomaatko: "Luulisi sinun iässäsi tajuavan jo että raha on väline, ei koko elämän keskipiste. Itse terveyttä ei voi rahalla ostaa."
Rahaa pitää olla nin paljon, ettei sitä tarvise koko ajan ajatella. Politiikan tehtävänä on luoda parhaat mahdollisuudet sille, että ihmisillä olisi hyvä elämä ja että he voisivat toteuttaa itseään, eikä ketään jätettäisi heitteille. Politikassa raha on keskiössä, koska ilman rahaa mitään pysyvää on vaikea saada aikaan. Tarvitaa idealismia, mutta tarvitaan myös konkretiaa, eikä ilman rahaa sitä konkretiaa saada aikaan.
Huomaatko: "Kokoomus edustaa isoa rahaa ja sen keräämistä tietyille ryhmille."
Voisitko perustella tuon väitteesi?
Huomaatko: "Mitä iloa siitä on, jos raha seisoo jossakin osakkeissa,materiassa? Elämä on kuitenkin vain tietyn mittainen pyrähdys. Kun täältä tulee lähtö, mitään mukaasi et saa."
Keskustelin eilen erään kokoomuslaisen yrittäjäkansanedustajaehdokkaan kanssa. Hänen toinen yrityksenä oli mnnyt konkurssiin kolme viikkoa sitten. Samalla katosi kymmenen työpaikkaa. Hänen mukaansa homma kaatui siihen, ettei hän saanut pankista lainaa, joka oli täysin välttämätön toiminnan jatkamiselle. Pikässä juoksussa tuo yritys olisi ollut kannattava, kyse oli vain lyhyestä ylienokaudesta. Mutta kun pankki sanoi ei, niin se oli siinä. Hän oli katkera siitä, ettei valtiolta oikein kunnolla heru tukea juuri tuollaisissa kapeikossa, vaikka uusille yrityksille ollaan antamassa monenlaisia tukia.
"Eikö nykyisten työpaikkojen säilyttäminen ole yhtä tärkeää kuin uusien luominen, ja vanhat työpaikat voitaisiin useassa tapauksesa pelastaa murto-osalla siitä hinnasta, mitä uusein pysyvien työpaikkojen luominen vaatii." Näin hän kertoi.
Eli vaikka olisi työvoimaa ja hyvä bisneidea, niin raha on aivan välttämätön, jotta toimintaa voitaisiin pyörittää. Nyt EKP on antamassa massiivisen ryypyn talouden nostamiseksi pystyyn EU:n alueella. Setelirahoitus käsittää ainakin 1100 miljardia euroa. Kun korot ovat hyvin alhaalla, niin on toive, että merkittävä osa tuosta valtaisasta rahamäärästä menisi tuotannollisiin investointeihin. Se auttaisi kovasti Suomen vientiä, joka nojaa juuri investointihyödykkeisiin. Vientimme hyötyy myös siitä, että euron arvo on laskenut voimakkaasti US-dollariin nähden. Tosin tämä hyöty tulee vain sille viennille, joka suuntautuu euroalueen ulkopuolelle.
Yksi Suomen ongelmista on olut se, ettei Suomea pidetä kovin kannattavana paikkana uusien investointien suhteen. Kokoomus on yritänyt satsata tuon ongeman ratkaisemiseen selvästi demareita enemmän. Aivan ilman tuloksia emme ole jääneet, Äänekosken suuri uusi investointi on tästä todisteena. Sitä tuskin olisi tulossa ilman yhteisöveron alennusta, jota valtiovarainminieri Antti Rinne on pitänyt virheenä.
Käytössäni oleva pääoma riittää omaan ja vaimoni vaatimattomaan kulutukseen koko loppuelämäkseni. Mutta tarkoituksenani on jättää jonkinlaista pesämunaa lapsilleni ja toivon mukaan myös lapsenlapsilleni. En aio elää vain itselleni. Se olisi maailmanlopun taktiikkaa.
VesaKaitera kirjoitat, että "politiikan tehtävänä on luoda parhaat mahdollisuudet sille, että ihmisillä olisi hyvä elämä ja että he voisivat toteuttaa itseään, eikä ketään jätettäisi heitteille". Olet näköjään sokea edustamasi puolueen todellisille pyrkimyksille, sillä kokoomus ei todellakaan halua kaikille hyvää, vaan hyvää vain rikkaille ja isoille yrityksille
Keski- ja pienituloisille se toivoo hampaiden kiristystä ja kurjistamista. Ei tarvitse muuta kuin lukea kokoomuslaisten tavoitteet ja leikkauslista, mikä on suora julistus kurjistuspolitiikasta.Tuloerojen kasvattaminen lisää eriarvoisuutta. Lisää verohelpotuksia rikkaille vain kasvattaa rikkaitten ylimääräistä possuamista. Mielestäni kaikkein heikoimmassa asemassa olevia pitäisi auttaa muutenkin kuin suomalla heille pieni armopala, sillä se ei auta heitä. On väärin leimata ihmiset toivottomaksi tapauksiksi, kuten kokoomus tekee. Ihminen tarvitsee muutakin kuin leipää.
Tuot esiin kokoomuslaisen sosiaaliterveysministerin kansanterveyslain valmistelussa. Tietysti, jos oikein etsimällä etsii kokoomuksen edustajia jonkin hyvän edistäjänä voi joku löytyä, mutta se on harvinaista. Yleensähän jos joku kokoomuslainen politiikko rupeaa vähänkin pehmeämmäksi, hänet sysätään syrjään.
90-luvun aikana silloinen kokooomuslainen valtionvarainministeri syyti kyllä pankkitukea pankeille, mutta ei velvoittanut niitä auttamaan terveellä pohjalla olevia yrityksiä. Niinpä pankit kaatoivat elinkelpoisia yrityksiä. Olipa tämä samainen kokoomuslainen valtiovarainministeri kaatamassa ja onnistuikin siinä väärän aatesuunnan edustamia isojakin hyviä yrityksiä. Ei välittänyt työttömien kasvusta, ei ihmisten säästöistä. Tokaisi vain " rehtiin" tapaansa. "Kerranhan se vain kirpaisee".
Olet varmaan sinäkin VesaKaitera kuullut mainoksen, joka kehottaa ostamaan kotimaisia tuotteita ja palveluita. Ikäväkseni olen havainnut, että juuri vähän varakkaammaat melkein vierastavat kotimaisuutta. Usein hinta menee ostopäätöksessä kotimaisuuden edelle. Kokoomuksen Elina Lepomäkikin suorastaan tuhahti jossakin kannanotossaan suositukselle suosia suomalaista ja ostaa kotimaista. Ikävä, että kun on kansainvälistä tuntumaa asioihin, omaa tuollaisen suhtautumistavan suomalaisiin tuotteisiin.
Hyvä asia, että olet alkanut lenkkeillä. Kuntosalikin tekisi sinulle hyvää, siinä saat kyllä rahoillesi vastinetta.Terveys on erinomainen sijoituskohde. Ja terveellinen ruoka on ihan ehdoton ykkösjuttu.
Huomaatko kirjoitti: ”Olet näköjään sokea edustamasi puolueen todellisille pyrkimyksille, sillä kokoomus ei todellakaan halua kaikille hyvää, vaan hyvää vain rikkaille ja isoille yrityksille ”
Täyttä roskaa. Uskon kyllä, että sen 43:n vuoden aikana, jonka oln Kokoomuksesa toiminut, olen saanut varsin kattavan kuvan siitä, mihin Kokoomus pyrkii ja miksi. En usko kaipaavani muiden puolueiden aktiivien luentoja Kokoomuksesta, en ainakaan tuollaisia lonkalta heittoja. Jospa siis perustelisit kunnolla sen, miksi Sinusta Kokoomus haluaisi hyvää vain rikkaille ja isoille yrityksille.
Huomaatko: ”Keski- ja pienituloisille se toivoo hampaiden kiristystä ja kurjistamista. Ei tarvitse muuta kuin lukea kokoomuslaisten tavoitteet ja leikkauslista, mikä on suora julistus kurjistuspolitiikasta.Tuloerojen kasvattaminen lisää eriarvoisuutta.”
Kokoomuksella ei tietenkään ole mitään suunitelma hyökätä keskituloisia vastaan, miksi olis?. Tuo laaja keskiluokka on Kokoomuksen kannatuksen kivijalka ja tuo porukka tuottaa kuitenkin valtaosan Suomen BKT:sta. Pienituloisten kanssa on otetava huomioon se, että heidän selviytymisensä saatta olla hyvinkin pienestä rahasta kiinni. Leikkauksia ei siis voida ulottaa aivan alas asti. Laajat menolaikkaukset ovat nyt aivan välttämättömiä ja on suurta sokeutta kiistää tämä kuten demarit näyttävät tekevän. Keskusta on onneksi muutamaa piirua demareita realistisempi, vaikka on oppositiopuolue. Tästä realismista on annettava puheenjohtaja Sipilälle rehellinen tunnustus. Hän ei selvästikään ole populisti.
Huomaatko: ”Lisää verohelpotuksia rikkaille vain kasvattaa rikkaitten ylimääräistä possuamista. Mielestäni kaikkein heikoimmassa asemassa olevia pitäisi auttaa muutenkin kuin suomalla heille pieni armopala, sillä se ei auta heitä. On väärin leimata ihmiset toivottomaksi tapauksiksi, kuten kokoomus tekee. Ihminen tarvitsee muutakin kuin leipää.”
Rikkaita on täsä yhteiskunnassa varsin vähän, eikä vihamielisyyden lietsominen heitä kohtaan ole järin järkevää. Kokoomus ei ole leimaamassa ketään suoraan toivottomaksi tapaukseksi, mutta osa huonoon tilanteeseen joutuneista on menettänyt uskon itseensä ja se on hyvin huono juttu. Jollei työnhakija usko itseensä, niin kuka työnantaja nyt sellaisen palkkaisi? Jäykkiä työmarkkinoita pitäisi joustavoittaa niin, että nekin, jotka eivät kykene tekemään kovin tuottavaa työtä, pystyisivät saamaan edes jonkinlaisen tuetun työpaikan. Ihmisen itseluottamukselle olisi hyväksi, jos hän ei eläisi pelkästään avustusten varassa, vaan ainakin osa hänen tuloistaan olisi palkkaa tehdystä työstä. Silloin hän kokisi olevansa yhteiskunnan aktiivinen osa, eikä vain marginaalissa..
Huomaatko: ”90-luvun aikana silloinen kokooomuslainen valtionvarainministeri syyti kyllä pankkitukea pankeille, mutta ei velvoittanut niitä auttamaan terveellä pohjalla olevia yrityksiä. Niinpä pankit kaatoivat elinkelpoisia yrityksiä. Olipa tämä samainen kokoomuslainen valtiovarainministeri kaatamassa ja onnistuikin siinä väärän aatesuunnan edustamia isojakin hyviä yrityksiä. Ei välittänyt työttömien kasvusta, ei ihmisten säästöistä. Tokaisi vain " rehtiin" tapaansa. "Kerranhan se vain kirpaisee".”
Ahon porvarihallitus oli valmis tukemaan pankkeja. Piikki oli auki. Mutta EU-asia hiersi hallitusta kovasti, koska Keskustan väki vastusti Suonen EU-jäsenyyttä kun taas pääministeri Aho ja Kokoomus tuota jäsenyyttä kannattivat. Paavo Väyrynen oli Ulf Sunsqvistin kanssa puuhaamassa uutta hallitusta, joka olisi rakentunut kolmen suuren puolueen varaan (Kokoomukselle olisi kerrottu tästä vasta hallitusneuvottelujen loppusuoralla). Sanalla sanoen Ahon hallitus oli varsin pitkän aikaa aivan vähällä kaatua.
SDP ei ollut missään vaiheesa hyväksynyt pankkien tukemista. Pankkien kannalta oli olemassa vaara, että Ahon hallitus kaatuisi ja SDP nousisi valtaan, joko vaalien kautta tai ilman. SDP:n hallittessa valtion piikki pankeille menisi todennäköisesti oitis kiinni. Niinpä pankit ottivat varman päälle, ja kaatoivat potentiaalisesti elinkelpoisiakin yrityksiä, koska realisoimalla tilanteen ne pystyivät kuittaamaan tappionsa valtion piikkiin. Puolen vuoden päästä se ei välttämättä olisi enää onnistunut, ja siksi pankit eivät halunneet joustaa. Niiden omalta kannalta tuo oli järkevää, mutta kokonaisuuden kannalta tuhoisaa, koska tuossa souvissa meni paljon sinänsä elinkelpoisiakin yrityksiä ja tuhansia työpaikkoja.
Jos SDP olisi ottanut tuossa asissa toisen linjan, niin tältä olisi vältytty, mutta SDP:kin katsoi vain omia kyhyen tähtäyksen etuja eikä kokonaisuutta. Äänestäjät palkitsivat SDP:n ”ryhdikkkään” populismin viidentoista paikan vaalivoitolla. Jos äänestäjien olisi valittava ruman totuuden ja kauniin valheen välillä, he pakkaavat valitsemaan kauniin valheen. Niin he tekivät vuoden 1995 vaaleissakin.
Vesa Kaitera kirjoitit, että sdp vastusti pankkitukea 90-luvulla. Se on ymmärrettävää kun muistaa millä tavalla silloinen kokoomuslainen valtiovarainministeri sitä hulvasi pankeille. Kyllähän tuolla valtiovarainministerillä oli otsaa kaataa pankki, mikä oli eri aatetaustaa kuin hän kuten myös valtavan firman, joka oli todella elinkelpoinen, mutta ei valtiovarainministerin mieleinen. Tuulesta taisit temmata tuon väitteen, että pankit kaatoivat yrityksiä sdp.n pankkitukiestelyn vuoksi. Kyllä pankit olisivat voineet tukea yrityksiä, jos olisivat halunneet ja jos tuen antaja olisi sitä velvoittanut.
90-luvun porvarihallitus oli katastrofi. Koko Suomi oli mennä sen käsissä konkurssiin. Toista vastaavaa ei kukaan halua enää kokea. Kaikki puolueet tekevät virheitä, mutta hyvin harvoin olen kuullut missään kokoomuksessa olevan tavallisen ihmisen puolella. Se on tahtokysymys ei muuta. Kokoomuksen tyly leikkauslista on hyvä osoitus siitä, mikä kokoomuksen tahto on.
Kokoomus edustaa vapaata markkinataloutta, jossa ei ole mitään rajoituksia . Vapaa kilpailu, kilpailluttaminen, ulkoistaminen, yksityistäminen ovat Kokoomuksen mielisanoja, jotka se yhdistää positiiviseksi sanaksi "muutos". Kilpailu luo raakaa valtataistelua, peliä, jossa heikot sortuvat. Tarvitaan sääntelyä, joka suojaa ihmistä. Rajoja tarvitaan kaikessa, niin taloudessa, työelämässä kuten kasvatuksessakin.
Yksityistäminen, ulkoistaminen harvoin tuottaa säästöjä. Tietyt tahot vain pyrkivät hyötymään, rikastumaan muiden kustannuksella. Joku rikastuu, suuri osa köyhtyy ja sen lisäksi kärsii. Tässä kovassa ajassa jos missä ihminen tarvitsee sääntelyä. Jotkut näkevät sdp:n toiminnan jarruna. Miten autoilijan kävisi, jos autossa ei olisi ohjausta ja jarruja? Jonnekin se päätyisi, mihin sen ei pitäisi.
Ei kokoomuslainen pitäisi olla vain nimen ja oman egon vuoksi. Sinä kyllä valitettavasti kuulostat siltä, väitteesi ja perustelusi kokoomuksen puolesta ovat kovin köykäisiä.
No kentällä ei todellakaan olla tyytyväisiä tähän puheenjohtaja tilanteeseen. Stubbin kaudella on pilattu se vähäkin uskottavuus, mitä meillä vielä Jyrki Kataisen lähtiessä oli jäljellä. Sisäpiirissä käy kuhina, vaikka Vesa tuossa muuta koettaa väittää, kun ulospäin pitäisi näyttää yksimielisiltä, mutta mitä sitä selvää asiaa kiistämään. Näillä näkymin vaalivankkurit vievät suoraan oppositioon ja minusta se on hyvä tunnustaa jo ajoissa.
Tätä samaa tarkoitin jo silloin vaaliristeilyllä, kun sanoin toimittajille: Eiköhän mennä nakkikioskille. Nää vaalit on jo hävitty.
Itse uskon kyllä Vesa Kaiteraa selvästi enemmän kuin nimimerkkiä Tampereensuunnalta. Mielestäni on aivan selvää, että vaikka joku yksilö kokoomuksen sisällä olisikin nimenomaan Stubbiin tyytymätön, niin tuo tuskin on koko puolueen henkinen tila. Puolueväki valitsi varsin suurella enemmisöllä Alexander Stubbin kokoomuksen puheenjohtajaksi, ja on aivan selvää, ettei kokoomuslaisilla ole muuta mahdollisuutta kuin käydä vaalit Stubbin komennossa. On turhaa ja suorastaan vahingollista ampua palloa omaan maaliin siihen tapaan kuin ylläoleva nimimerkki on tekemässä. Kokoomus ei taatusti hyödy tuommoisesta defaitismista.
Tampereensuunnalta kirjoitti: "No kentällä ei todellakaan olla tyytyväisiä tähän puheenjohtaja tilanteeseen."
Roskaa. Minullakin on sangen hyvä kontaktipinta Kokoomuksen kenttään, eikä siellä vallitse lainkaan sellaista Stubbin vastaista mielialaa kuin mitä väität. Tämä ei tarjoita sitä, että Kokoomuksen alhaalla laahaavaan kannatukseen oltaisiin tyytyväisiä, ei toki, mutta suhteellisen vähän tuosta kannatuksen laskusta voidan panna Stubbin piikkiin.
Tampereensuunnalta: "Stubbin kaudella on pilattu se vähäkin uskottavuus, mitä meillä vielä Jyrki Kataisen lähtiessä oli jäljellä."
SDP:n tiukka catenaccio-puolustus on vaikeuttanut Kokoomuksen toimia. Eräät kokomuslaiset toimijat eivät viime syksynä miettineet, mitä tuli sanotuksi ja miten. Mediakaan ei liiemmälti ole sen paremmin Stubbia kuin Kokoomusta silkkihansikkain kohdellut.
Tampereensuunnalta:"Sisäpiirissä käy kuhina, vaikka Vesa tuossa muuta koettaa väittää, kun ulospäin pitäisi näyttää yksimielisiltä, mutta mitä sitä selvää asiaa kiistämään."
Kyllä minä vaan kiistän sen. Jos Kokoomus romahtaa vaaaleissa ja joutuu opositioon, niin sitten kyllä käy kuhina, mutta sen on sitten sen ajan murhe se. On turha levittää tappiomielialaa. Nämä ovat kuitenkin kahdennettoista eduskuntavaalit, joissa olen ollut tukimiehenä mukana, ja tiedän tasantarkaan, että loppuun saakka pitää yrittää kaikin voimin.
Tampereensuunnalta: " Näillä näkymin vaalivankkurit vievät suoraan oppositioon ja minusta se on hyvä tunnustaa jo ajoissa."
Mielestäni tuo on tympeää defaitismia, josta kannatta pysyä kaukana. Sinun asenteesi on minusta hyvin epäkokoomuslainen. Jos nimittäin Kokoomuksen aktiivit menettävät uskonsa itseensä ja puolueeseensa, niin kuinka sellainen puolue voisi saavuttaa surren joukkokannatuksen? On aivan turha manata mitään itseään toteuttavaa ennustusta, vaan tehdä vaalityötä ahkerasti ja päämäärätietoisesti. Olen ollut nyt mukana kolmessa demarien vaalitulaisuudessa (tietnekin myös monessa Kokoomuksen tilaisuudessa) ja voin suoraan sanoa, että demarien tilanne on heikompi kuin mitä meidän.
Tampereensuunnalta: "Tätä samaa tarkoitin jo silloin vaaliristeilyllä, kun sanoin toimittajille: Eiköhän mennä nakkikioskille. Nää vaalit on jo hävitty."
Olen toista mieltä. Mielipidetutkimukset ovat ennustamassa Kokoomukselle selvää tappiota, mutta on aivan turhaa taittua henkisesti muutamasta huonosta gallupista. Tulevaisuus on sellainen, miksi me sen teemme. Voit mennä nakkkioskille, jos haluat, mutta me muut kyllä jatkamme vaalitaistelua. Joskus menee hyvin, ja joskus sitten huonommin. Mutta loppuun saakka pitää yrittää.
Nimierkki Tampereensuunnalta edustaa niin tappiomielteistä ajattelua, että on hieman vaikea uskoa, että tuollainen henkilö olisi ainakaan kovin pitkään ollut kokoomuksen toiminnassa mukana. Kokoomuslaisillehan on tyypillistä vankka luottmaus itseensä ja toimiinsa. Minusta tuntuu, että hän on joko ns. hyvä sään äänestäjä, joka vain puolivahingodssa on sattunut mukaan kokoomuksen vaaliristeilylle tai sitten sellainen kenties pitkäaikainenkin aktiivi, joka ei ole pääsyt yli Stubbin valinnan aiheuttamsta traumasta. Olen seurannut tätä palstaa senverran pikään, että tiedän Kaiterankin vastustaneen viime kesänä sangen pontevasti Stubbin valintaa, mutta tuon valinnan jälkeen hän on suhtautunut Stubbiin hyvin myötäsukaisesti. Uskon, että hänen laillaan ajattelee Riskikon ja Vapaavuoren tukijoiden valtaosa. Stubbille on haluttu antaa aito mahdollisuus vakiinnuttaa asemansa. Ja tuon ratkaisee lopulta kansa ensi kuun vaaleissa.
No halutaanko me olla täysin rehellisiä? Jos halutaan, niin silloin pitää vaan reilusti tunnustaa, että ei ole mennyt valinnat ja hallitusvastuut puolueelta ihan putkeen. Miksi sitä alkaa selvässä asiassa saivartelemaan ja selittämään mustan valkeekeaksi? Olin risteilyllä, mutta en minä siellä sinua nähnyt. Jos olisit ollut mukana, niin varmasti tietäisit ne vaisut tunnelmat. Ei ollut meno entisenlaista. Siksi reilumpaa on sanoa asiat jo nyt suoraan niinkuin ne on ja tulin sanoneeksi jo laivallakin. Nää vaalit on hävitty. Kyllä sinun Vesa täytyy olla todella puusilmäinen jollet sitä huomaa.
Tampereensuunnalta kirjoitti: "No halutaanko me olla täysin rehellisiä?"
Haluamme ennen kaikkea saavuttaa mahdollisimman hyvän vaalituksen. En kannata valehtelua vaalien alla enkä muulloinkaan, mutta kaikkea mitä tietää ei tarvitse sanoa eikä kirjoittaa.
Tampereensuunnalta: "Jos halutaan, niin silloin pitää vaan reilusti tunnustaa, että ei ole mennyt valinnat ja hallitusvastuut puolueelta ihan putkeen."
Kokoomuksen puoluekokouksella on täysin oikeus valita Kokoomuksen johtoon kenet se haluaa. En tue ikinä kritisoimaan kentän tekemiä valintoja, sillä en pidä sellaista rakentavana asenteena. Mitä tulee Kokoomuksen hallitustaipaleeseen tällä vaalikaudella, niin olen jo usein kirjoittanut, ettemme pystyneet täyttämään vaalilaupauksiamme ja että Kokoomuksen äänestäjät ovat varmaan oman puolueensa toimiin tyytymättömiä. Mutta kun ruvetaan erittelemään, mitä virheitä Kokoomus on tehnyt, niin kovin montaa ei tule mieleen. Ja jos kysytään, miten Kokoomus olisi voinut toimia toisin, niin taas tulee vastuksien kanssa ongelmia. Meidän perusongelmamme on se, ettemme ole saaneet riittävästi asioita läpi hallituksessa ja eduskunnassa, ja se, miksemme ole tässä onnistuneet, on ollut usean tekijän summa, joista osaan emme ole voineet lainkaan vaikuttaa.
Tampereeensuunnalta: "Miksi sitä alkaa selvässä asiassa saivartelemaan ja selittämään mustan valkeekeaksi?"
Nyt vaalitaistelu on kiihkeimillään. On aivan turha tehdä siinä omia maaleja. Kyllä Kokomusta haukkuvat aivan kylliksi kilpailevien puolueiden edustajat, niin ettei meidän kokoomuslaisten tarvitse sitä itse tehdä.
Tampereensuunalta: "Olin risteilyllä, mutta en minä siellä sinua nähnyt."
Mistä tiedät, ettet nähnyt? Tunnetko minut ulkonöltä? Nyt arvastit kyllä oikein. En ollut risteilyllä, en ole ollut niillä koskaan aiemminkaan. En oikein harrasta risteilyjä. Mutta kyllähän toki arvasin, ettei noin synkkien gallupnumeroiden jöleen tunnelma voi aivan kattoon nousta. Muutama tuttuni oli siellä, ja sain heiltä kyllä infoa asiasta.
Tampereensuunnalta:"Jos olisit ollut mukana, niin varmasti tietäisit ne vaisut tunnelmat. Ei ollut meno entisenlaista."
Eih'n se mitenkään muunlaista voinutkaan olla. Ei Kokoomuksen kannatus ole ollut näin alhalla kuin juuri ennen Kataisen ensimmäistä valintaa puheenjohtajaksi. Ja sitten porukalla ihmeltellään, että miten kummassa näin on voinut käydä.
Tampereensuunnalta: "Siksi reilumpaa on sanoa asiat jo nyt suoraan niinkuin ne on ja tulin sanoneeksi jo laivallakin. Nää vaalit on hävitty. Kyllä sinun Vesa täytyy olla todella puusilmäinen jollet sitä huomaa."
Homman nimi on kuitenkin se, että nyt käydään vaalitaistelua ja sitä käydään kaikella sillä tarmolla, kokemuksella ja osaamisella, mitä suinkin löytyy. Suosittelen, etä jatkat nakkikioskifolifointiasi vasta vaalien jälkeen. Se, millaisena Sinä pidät minua, ei minua kovin kunnoisesti kiinnosta. Lähden siitä, että palloa yritetään saada vastustajan maaliin eikä omaan.
Oli tuo Vesa Kaitera puusilmäien tai ei, niin ainkin hänellä on järki päässä ja hän tietää, ettei juuri vaalien alla ole varaa mnkäänlaiseen rivien rakoiluun. Se heikentää uskottavuutta. Ei nyt ole kyse pelkästään siitä, häviääkö kokoomus vai ei vaan paljolti siitä kuinka paljon kokoomus häviää. Jos se häviää kolme paikkaa, niin se voi hyvinkin jatkaa hallituksessa. Jos se taas häviää 12 paikka, niin se joutuu vamasti oppositioon. Tässä on suuri ero.
Näin täältä pohjoisesta katsoen en voi yhtyä nimimerkkiin Tampereensuunnalta. Olemmehan me täällä Oulussa toki harmissamme kokoomuksen alhaisista kannatusluvuista, mutta on aivan älytöntä ruveta juuri vaalien alla syyllistämään puheenjohtajaa tästä asiasta. Meidän täytyy kaikkien vain toimia tosi aktiivisesti saavuttaaksemme nin hyvän tuloksen, että voisimme jatkaa hallituspuolueena. Mediasta suuri osa on jo virittäytynyt punamultatunnelmiin, ja sillä saattaa olla meidän kannaltamme positiivinen vaikutus. Altavastaajana voi olla normaalia helpompaa saada omat tukijat liikkeelle, ja nämä tulevat vaalit voivat olla eritäinkin laimeat, jolloin mobilisaatioasteella on suuri merkitys. Ei anneta periksi. Kokoomus ei ole luovuttajien puolue.
Ja minullako ei muka järkeä ole kun sanon rehellisti missä mennään? Kun parempaan ei olle kyetty, niin se pitää reilusti tunnustaa. Johtajan on vastatava myös puolueessa ja kun ei ole tullut tulosta, niin jokaisen pitäisi se tietää, mitä siitä silloin seuraa jos samojen annetaan jatkaa. Eikö se olis teidänkin paljon helpompaa sanoa suoraan, että nyt jo tässä vaiheessa on vähän "orpo" olo. Kaikkihan sen tietää, tai ainakin arvaa millaisia asioita kentällä pienissä piireissä tuumitaan ja mihin vaalien jälkeen valmistaudutaan.
Hyvä nimimerkki Tampereensuunnalta, olet joko jokin toisen puolueen provokaattori tai sitten aivan harvinaisen yksinkertainen kaveri. Uskoisit nyt ihan kltisti, kun puoluekonkari Kaitera sinua valistaa, ettei kannata levittää tappiomielialaa. Minäkään en ole varsinainen stubbilainen, vaan olisin äänestänyt Vapaavuorta kuten ainakin puolet meistä varsinaissuomalaisista, jos olisin kesällä ollut puoluekokousedustaja. Mutta kenttä päätti toisin ja se siitä. Voin vakuuttaa sinulle, ettei meillä Turussa olla haudottu pienessä tai suuremmassakaan piiririssä kuinka Stubbista päästäisiin siisteimmin eroon. Alex on pj ja sillä sipuli. Nyt pitää keskittyä olennaiseen ja se on mahdollisimman hyvän vaalituloksen saaminen. Oma sisäinen pyykinpesu voidaan hoitaa vaalien jälkeen, jos se ylipäänsä on tarpeen.
Tampereensuunnalta kirjoitti: "Ja minullako ei muka järkeä ole kun sanon rehellisti missä mennään? Kun parempaan ei olle kyetty, niin se pitää reilusti tunnustaa. Johtajan on vastatava myös puolueessa ja kun ei ole tullut tulosta, niin jokaisen pitäisi se tietää, mitä siitä silloin seuraa jos samojen annetaan jatkaa. Eikö se olis teidänkin paljon helpompaa sanoa suoraan, että nyt jo tässä vaiheessa on vähän "orpo" olo. Kaikkihan sen tietää, tai ainakin arvaa millaisia asioita kentällä pienissä piireissä tuumitaan ja mihin vaalien jälkeen valmistaudutaan"
Homman nimi on kyllä nyt se, että on keskitityttävä maksimaaliseen vaalitulokseen. Jos et kykene suhtautumaan asiaan rakentavasti, niin suosittelen, että siirryt johonkin muuhun puolueisiin. Emme kaipaa hajottajia, usko ihan huviksesi..Jos Kokoomus kärsii murskatappion, niin silloin sana on kyllä vapaa, mutta vasta silloin. Se murskatappio ei ole sunkaan varmaa, eikä välttämättä edes todennäköistä, vaikka mielipidetukimukset juuri nyt ovat meidän kannaltamme synkkiä. Älä siis auta kilpailijoitamme.
Rehellisesti sanottuna, rupean vetämään sellaisen johtopäätöksen, että tässä on kyseessä provokaattori. Ei noin tyhmiä ihmisiä voi olla. Vai voiko? Mitä ihmettä hän voittaa jankkamalla samaa asiaa?
Se oppositioon vievä tappio on tulossa ja jokainen sen tietää. Meistä Lahdessa olleista sen aavisti varmaan melkein jokainen todellinen puolueenkonkari, mutta ethän sinä Vesa koskaan ole uskaltanut silittää johtoa vastakarvaan, vaikka konkariksi itsesi luetkin. Kyllä nää vaalit hävittiin jo kesällä Lahdessa, joten eiköhän lähdetä vaan ihan sovinnolla sinne nakkikioskille hakemaan uusia kunnon eväitä. Ei näitä vaaleja enää "keppanan" ja kekseliäitten tyttösten ideoilla voiteta. Se oli Lahdessa se.
Hyvä Tamepreensuunnalta, olisi varmaan kaikille parasta, että lähdet käpyttelmään pois Kokoomuksesta (jos nyt ylipäänäs koskana olet ollutkana Kokomuksessa). Emme kaipaa luovuttajia. Pidän filosofointiasi täysin käsittämättömänä. Lulisi nyt jokaisen jonkinlaisella poliittisella järjellä varustetun yksilön tajuavan, ettei tuommoinen oman pesän likaaminen juuri vaalien alla kertakaikkiaan käy. Se on selvästi puolueen vastaista toimintaa. Tässä vaiheessa minun on pakko ruveta uskomaan, ettet Sinä ole aito kokoomuslainen missään vaiheessa ollutkaan. Tuossa meuhkaamisessasi ei ole järjen hiventäkään. Emme me voi noin vain pääministerin tukemisesta luopua. Se heikentäisi oleellisesti uskottavuuttamme. Täsä vaihessa meillä on vain yksi valttikortti, ja se sattuu nyt olemana Alexander Stubb, näin se vain on.
Minäkin rupean täsäs epäilemään, että Tampereensuunnalta nimimerkki voisi olla ns. false flag. Kokoomuksen on yksinkertaisesti pakko tukea nykyistä puheenjohtajaa. Mitään tominnallista vaihtoehtoa ei nyt ole käytettävissä. On täysin järjetöntä ruveta kaavailemaan ylimääräistä puoluekokousta tai jotakin vastaavaa ennen kuin vaalitulos on selvä. Sen jälkeen kaikki on tietenkin mahdollista. Oma käsitykseni on se, että jos Kokoomus kärsii kovin pahan tappion, niin Stubb lähtee kyllä pj:n paikalta ihan vapaaehtosiesti, ei häntä tarvitse savustaa ulos. Mutta vaaleihin asti jokaisen kokoomukseen myönteisesti isuhtautuvan on toimittava yhteisen tavoitteen hyväksi. Komppan tässä Kaiteraa täydestä sydämestäni..
En oikein usko sitä, etteikö Vesa Kaitera uskaltaisi halutessaan silittää kokoomuksnekin johtoa vastakarvaan. Käsitääkseni hän on tehnyt sen useikin kirjoituksillaan pakkoruotsia vastaan. Mutta hän kritisoi aina puolueensa johtoa vain yksittäisesta asiasta,ei koskaan tuon johdon linjasta an sich. Kun hän kerran pitää itseään kokoomuksen propagndistina, niin on täysin luonnollista, että hän lähtökohtaiesti silittä puolueensa johtoa muötäkarvaan.
On täysin mahdollista, että kokoomus kärsii pahan tappion ja joutuu sen seurauksena opposiotioon, Mutte ise ole sunkaan varmaa, enkä näe järin tarkoituksenmkaisena, että kokoomuslaiset kilvan esittäisivät mitä synkeimpiä tuelvaisuuden ennusteita eduskuntavaaleista. Kyllä se tulevaisuus siltä sitten aikanaan vastaan tulee.
Jokaisen puolueen keskeinen tavoite on olla uskottava poliittinen vaihtoehto. Jos monet kokomuslaiset rupeaisivat avoimesti epäilemään Stubbin kykjä ja mahdollisuuksia, niin tämä heikentäisi sekä kokoomuksen että Stubbin uskottavuutta. Kokoomuslaisten lienee sangen turhaa aivan vaalien alla mennä itkemään, että voi voi, kun me töppäsimmekään silloin kesällä siellä Lahdessa tämän pj-vaalin kanssa. Vaikka niin ajateltaisiinkin kokoomuksessa yleisesti (siihen en kylläkään usko), niin olisi emämunaus sanoa sitä julkisesti.
Kokoomuksella ei tähän lähtöön ole muuta puheenjohtajaa ja pääministeriä kuin Stubb. Sehän on ihan selvää. Silloin pitää tehdä välttämättömyydestä hyve ja tukea tuota ainoaa vaihtoehtoa. Jos vaaleissa tulee rankka pieti, niin Stubb lähtee hyvinkin aivan vapaaehtoisesti pj:n paikalta. On sis täysin turhaa valmistautua Stubbin syjäyttämiseen, koska tuosta asiasta tuskin tulee riitaa. Joko Stubb jatkaa hyvän vaalituloksen avittamana puheenjohtajana tai hän poistuu EU-parlamenttiin. Eiköhän tämä kuvio liene aika selvä?
Tampereensuunnalta puhuu asioita, jotka ovat minulle tuttuja. Kuka niistä ei tiedä? Kuka niitä ei näe? Pitäisikö marssia lippujen perässä kritiikittömästi ylistäen? Prosenttiluvut kertova asian. Kovin moni oikeistolaisesti ajatellut on pettynyt. En ole koskaan ollut alueen hallituksen jäsen, en liioin puoluekokousedustaja. Hyvin pitkän ajan kuluessa olen puhunut kokoomuslaisten asioiden puolesta. False flag en ole. Leimakirvestä ei olisi pitänyt nostaa Tampereensuunnalta -nimimerkinkään kohdalla. On vain niin, että nyt minun kaltaiseni jäärät tekevät erillisen harkinnan mukaan. Joko ollaan äänestämättä, äänestetään meille tärkeitä asioita selkeästi ajavia puolueita tai palataan kokoomuksen äänestäjiksi, jos nähdään oikeat merkit viimeisten viikkojen kuluessa.
Nääsvilleisti kirjoitti: "Tampereensuunnalta puhuu asioita, jotka ovat minulle tuttuja. Kuka niistä ei tiedä? Kuka niitä ei näe?"
En usko, että mitenkään palvelee Kokoomuksen asiaa, jos suurehko poppoo käyttää huomattavan osan aikaansa juuri vaalien alla pohdiskellen, että pitäisikö Stubb panna vaihtoon ja jos niin tulisi tehdä, niin kuka kannattaisi valita hänen tilalleen Kokoomuksen puheenjohtajaksi. Tämänrtyyppinen keskustelu palvelee vain Kokoomuksen kilpailijoiden asiaa, ei meidän omaa asiaamme. Olen erittäinkin hyvin tietoinen siitä, että Alexander Stubbin poliittinen linja ja esiintymistyyli jakaa suomalaisia varsin jyrkästi: osa arvostaa häntä suuresti ja osaa Stubb ärsyttää. Niitä, jotka suhtautuvat Alexiin neutraalisti, on sangen vähän. Kokoomuksen sisällä Stubbilla on suuri kannatus, mutteivät kaikki kokoomuslaisetkaan ole häneen tyytyväisiä. Toki minä tämän tiedän.
Mutta se ei nyt tässä tilanteessa ole kovin oleellista. Keskeistä on se, että Stubb on sekä puheenjohtajamme että pääministeri, ja Kokoomuksen etu vaatii sitä, että nekin kokoomuslaiset, jotka suhtautuvat häneen pitkin hämpain, eivät rupea keinuttamaan venettä. Media ja kilpailijat lyövät Alexia aivan kylliksi, ei meidän kokoomuslaisten tarvitse liittyä siihen kuoroon..
Nääsvilleisti: "Pitäisikö marssia lippujen perässä kritiikittömästi ylistäen?"
Kyllä. Vaalien alla rivit on koottava yhteen. Se antaa ulospäin hyvän kuvan. Jos Kokoomuksen sisällä erilaiset kuppikunnat rupeavat haastamaan puolueen johdon kuka mistäkin syystä, niin hajanaisen puolueen imago tulee hintoihinsa vaaleissa.
Nääsvilleisti: "Prosenttiluvut kertova asian. Kovin moni oikeistolaisesti ajatellut on pettynyt."
En pidä itseäni kovin oikeistolaisena. Olen pikemminkin Kokoomuksen vasemmistosiiven miehiä, mutta kyllä minäkin olen pettynyt. Sekä Kataisen että Stubbin hallitukset eivät ole saaneet suurissa asioissa kylliksi tuloksia aikaiseksi. Monia pieniä asioita on kyllä pystytty hoitamaan niin, etä kun Stubb puhuu 90%:n onnistumisasteesta, niin hän saataa teknisesti ottaen olla oikeassa. Mutta kun jyvittetään nuo suuret asiat (valtiontalouden huono tila, korkea työttömyys, kuntauudistuksen karilleajo ja SoTen hyytyminen) merkityksensä mukaisesti, niin prosenttiosuus painunee 60%:iin.
Mutta kaikkea saamattomuutta ei voi perustellusti panna Kokoomuksen piikkiin. Viennin takkuilulle ja sile, ettei Suomi ole investoijan kannalta mikään varsinainen unelmamaa, olemme voineet melko vähän. Kuntauudistus kaatui yleiseen muutosvastarintaan ja demareiden kantin pettämiseen. SoTen toteutuksen taas esti vanhentunut poliittinen valmistelusysteemi.
Jo Kataisen hallituksen alkuvaiheissa voitiin havaita, ettei yhteistä näkemystä talouden tilasta ja sen vaatimista toimista oikein pystytty saavuttamaan. Ideologiset vastakkainasettelut Kokoomuksen ja SDP:n välillä ovat korostuneet erityisesti Antti Rinteen tultua SDP:n puheenjohtajaksi ja valtiovarainministeriksi.
Monet ovat äimistelleet, kuinka Lipponen kykeni johtamaan sateenkaarikoalitiota varsin mallikkaasti, mutta Kataisella ja Stubbilla on ollut vaikeuksia. Nämä äimistelijät unohtavat, että Lipposen hallituksissa kokoomuslainen valtiovarainministeri oli useimmissa talousasioissa yhtä puuta pääministerin kanssa. Tuommoista auvoa ei oikein näissä viimeisimmissä hallituksissa ole ollut, poikkeuksena oli Urpilaisen viimeinen vuosi valtiovarainministerinä. Tuolloin yhteistyö pääministeri Kataisen kanssa toimi hyvin. Ositttain sen vuoksi SDP:n kenttäväki antoikin sitten Urpilaiselle kenkää. Se katsoi, että hän oli kokoomuslaistunut liiaksi.
Nääsvilleisti: "False flag en ole. Leimakirvestä ei olisi pitänyt nostaa Tampereensuunnalta -nimimerkinkään kohdalla."
Tässä vaiheessa arvioin, että kirjoitat totuuden mukaisesti. Sen sijaan nimimerkistä Tampereensuunnalta en ole varma. En näe hänen kirjoittelussaan mitään positiivista funktiota ainakaan Kokoomuksen kannalta. Sen sijaan hän saattaisi hyvinkin olla jonkin toisen puolueen provokaattori, joka on vain heittämässä koepalloa. Varma en voi olla, mutta tämä on kyllä yksi mahdollisuus.
Nääsvilleisti: "On vain niin, että nyt minun kaltaiseni jäärät tekevät erillisen harkinnan mukaan. Joko ollaan äänestämättä, äänestetään meille tärkeitä asioita selkeästi ajavia puolueita tai palataan kokoomuksen äänestäjiksi, jos nähdään oikeat merkit viimeisten viikkojen kuluessa."
Kokoomuksen äänestäjistä noin viidennes eli reilut 100000 henkeä on parhaillaan miettimässä juuri tuota asiaa. Tähän ryhmään Kokoomuksne tulee keskittää vaaliponnistelunsa. Sen hyvä mobilisaatio meitä äänestäviksi tuottaisi varsin hyvän vaalituloksen, ei toki voittoa, siihen tarvittaisiin paljon muutakin, mutta vain pienen tappion.Se saattaisi riittä Kokoomuksen hallitusaseman jatkumiseen.
Alesanter , ystävien eksken Alex Stubb
Kakon paremminvointivaltio on nyt nähty. Itse pääarkktehti säikähti fantastista paremminvointia ja pakeni rysseliin.
Stubbelo hölmöyttään jäi suomeen, ja saa syyt kakon vaalitappiosta tyhmyyttään itselleen.
Niskalenkkijykä on pöytäkirjataiteiluilla aloittanut huijaamisen ja ihmisten kusettamisen. Suomen asiaa se ei ole ajatellut pätkääkään, vaan valjasti mm 2007 vaalien alla ja varsinkin vaalien jälkeen koko suomen kansantalouden tekemään töitä jykän rysselin paikan eteen.
Niskalenkkijykä vastuunpakoilijana ja suomentuhoajana nro 1.
Meillä on liuta loistavia naisia, laittakaamme heidät uudistamaan puoluettamme.
* Lepomäki
* Koski
* Gran
*Kauma
*Toivakka sekä hän joka jäi rannalle EU-vaaleissa, nimeä en muista.
Kokoomuksen säännöissä 8 §:ssä sanotaan ylimääräisestä puoluekokouksesta:
”Ylimääräinen puoluekokous pidetään, milloin puoluekokous itse tai puoluevaltuusto niin päättää tai milloin vähintään neljä (4) sääntöjen 4 §:n kohdissa 2 ja 3 mainittua puolueen varsinaista jäsentä [obs! tarkoitetaan puolueen valtakunnallisia jäsenjärjestöjä sekä piirijärjestöjä] taikka yksi kymmenesosa (1/10) koko jäsenmäärästä sitä kirjallisesti erityisesti ilmoitetun asian käsittelyä varten puoluehallitukselta pyytää. Piirijärjestön osalta päätös on tehtävä piirikokouksessa ja puolueen valtakunnallisen liiton osalta liittohallituksessa.
Ylimääräinen puoluekokous on pidettävä viimeistään kahden (2) kuukauden kuluessa siitä, kun kokousta on asianmukaisesti pyydetty.”
Kertokaa nyt VesaKaiterat ym ”ylätason vaikuttajat ja viisaat” kenttäväellenne, että kyllä vaihto onnistuu, kunhan tahtoa kentältä löytyy. On Kokoomuskin tässä mielessä demokraattinen järjestö, vaikka ei sitä heti uskoisikaan.
Kyse on kuitenkin lopulta siitä, ettei ole minkäänlaista järkeä ruveta pesemään puolueen sisäistä likapyykkiä julkisesti kesken vaalitaitelun. On aivna idioottimaista pelata kilpailijoiden pussiin vihjaamalla tai jopa suoraan kirjoittamalla, ettei Kokoomuksen kenttä muka tukisi puheenjohtajaansa. Varmasti tukee. Tästä ei ole mitään epäilystä. Sitten jos Kokoomus kärsii hyvin raskaan vaalitappion, niin sitten tilanne tietenkin muuttuu. Mutta se on sen ajan murhe se. Nyt pitää keskittyä oleelliseen, ja se on Kokoomuksen mahdollimman hyvän vaalituloksen varmistaminen. Mitään sellaista, joka heikentäisi tuota tulosta, ei saa tehdä. Eikö tämä nyt ole suhteellisen selvää tekstiä?
Olen täysn samaa mieltä Kaiteran kanssa. En ole mikään Stubbin faniklubn jäsen, mutta kyllä minä senverran ymmärrän, ettei puheenjohtajan ja virassa olevan pääministerin aseman avoin arvostelu taatusi paranna kokoomuksen vaalitulosta, jonka kuitenkin pitäisi ola se keskeinen päämäärä. Te Stubbin teilaajat, odottakaa nyt kumminkin ensin se vaalitulos, ennen kuin rupeatte tekemään kovin ripeita johtopäätöksiä.
Kysymys on, että Stubb on tehnyt järkyttäviä virheitä. RKP on vienyt ja Kokoomus on ollut apupuolue. Herrat Wahlroos ja Lilius ovat taluttaneet Stubbia. Järkyttäviä ministerivalintoja.
Kokoomuksen naiset suututtivat ainoan kyvyn Vapaavuoren Eurooppaan.
Tulossa on järkyttävin vaalitappio. Floppikeppi ja hänen ei niinkään hyvä dream teaminsa upotti Kokoomuksen. Kepu, PS ja SDP muodostavat hallituksen. Stupido lähtee suurlähettilääksi Tukholmaan. Saapahan briljeerata muumi ruotsillaa
Stubb on todellakin tehnyt virheitä jo ministerivalinnoistaan alkaen. Suurin virhe on kuitenkin se, että mies alkoi heti valintansa jälkeen ylimielisen pellemeiningin ja loi itsestään kansan silmissä täydellisen sketsihahmon. Se pellen leima ei miehestä itsestään hevillä lähde ja mikä pahinta. Se sama leima on jo ikävä kyllä tarttunut myös hyvään puolueeseen. Lahden puoluekokouksen ylioptimistiset siipeilevät keltanokat ja lähinnä pääkaupunkiseudun ylimieliset opportunistit saivat pilatuksi hyvän puolueen. Kyllä me suunilleen kaikki vanhan polven konkarit jo silloin varoiteltiin, mihin tämä tie saattaa johtaa. Meidän ajatusten sanottiin olevan vanhanaikaista ajattelua ja että kaikkien pitää olla yhdessä rintamassa. Rintamassa ollaan oltu ja laulukuoro odottaa. Asiat on menneet just niin pieleen, mitä me niiden kesäkuussa ennustettiin menevän.
Tampereensuunnalta kirjoitti: "Lahden puoluekokouksen ylioptimistiset siipeilevät keltanokat ja lähinnä pääkaupunkiseudun ylimieliset opportunistit saivat pilatuksi hyvän puolueen."
Alexander Stubbilla oli hyvin vahva kannatus Lahden puoluekokouksessa. Kukaan naisesta syntynyt ei olisi voinut häntä juuri tuolloin voittaa. On aivan turha jäkättää selvästä asiasta. Kokoomuksen kenttä halusi puheenjohtajakseen Stubbin, vaikka suuri osa puolueen establishmentistä halusi Vapaavuoren.
Tampereensuunnalta: "Kyllä me suunilleen kaikki vanhan polven konkarit jo silloin varoiteltiin, mihin tämä tie saattaa johtaa. Meidän ajatusten sanottiin olevan vanhanaikaista ajattelua ja että kaikkien pitää olla yhdessä rintamassa. Rintamassa ollaan oltu ja laulukuoro odottaa. Asiat on menneet just niin pieleen, mitä me niiden kesäkuussa ennustettiin menevän."
Sinä et ainakaan viime päivinä ole ollut tuossa rintamassa. Sinun pitäisi tajuta, että Stubbille on annettava aito mahdolliuus näyttää osaamisensa. Kyllä häntä arvostelvat media ja kilpailevat puolueet aivan kylliksi ilman, että omasta porukastakin rupeaa joku puukottamaan häntä selkään. Olen pitänyt Sinua kilpailevan puolueen provokaattorina, mutten ole varma asiasta. Kokoomuksen asiaa Sinä et kuitenkaan aja. Oma ehdokkaasi hävisi tuon viime kesäisen puheenjohtajäänestyksen ja niin muuten hävisi minunkin. Mutta minä olen ottanut tuon puoluekokouksen ratkaisun nöyrästi vastaan, koska en katso voivani asettua Kokoomuksen kenttäväen yläpuolelle. Siihen minulla ei ole minkäänlaisia eväitä. Eikä ole kyllä Sinullakaan. Älä siis vatvo turhia asioita, vaan odota se vaalitulos ensin. Sitten voit haukkua Stubbin aivan pystyyn, mikäli Kokomuksen tulos on hyvin huono, mutta vasta sitten. Siihen saakka Sinulta odotetaan korrektia käytöstä ja Kokoomuksen sisäisen etiketin kunnioittamista.
Mitä mieltä olet Vesa siitä, että jos vaihdetaankin puolueen puheenjohtajaksi nainen.
Joku heistä: Räty, Laasonen, Lepomäki.
Muutamat kaverit totesivat Lahdessa toiselle kierrokselle lähdettäettäessä, että meillä ois tässä tarjolla nyt osaava rautarouva ja fröökynä. No toinen valittiin. En sano kumpi, ettei Vesalla nouse verenpaine.
Miestenmiesv kirjoitti: "Mitä mieltä olet Vesa siitä, että jos vaihdetaankin puolueen puheenjohtajaksi nainen.
Joku heistä: Räty, Laasonen, Lepomäki."
Sellaiseen keskusteluun, jossa oltaisiin puuhaamassa nykyisen puheenjohtajan syrjäyttämistä, en halua osallistua. Se olisi ajanhukkaa, ja se antaisi kovin negatiivisen kuvan Kokoomuksesta puolueena. Nyt pitää keskittyä ensi kuun vaaleihin ja mahdollisimman hyvään tulokseen niissä.
Mutta jos otamme usean vuoden aikaikkunan, niin mielestäni Kokoomuksen olisi jo aika valita nainen puheenjohtajaksi. Kun me kerran sen teemme, niin sen jälkeen tuo asia ei ole enää riippakivenä perässämme.
Lepomäkeä kunnioitan kovasti, mutta hän sijoittuu kuitenkin poliittisessa kentäsäs varsin oikealle, mikä ei ole etu. Hän tarvitsee lisää hioutumista, hän on vielä raakile. Mutta luovutta ja uskoa omiin kykyihin on roppakaupalla. Wikipediasta lainaan seuraavan:
"Lepomäki valmistui diplomi-insinööriksi Teknillisestä korkeakoulusta vuonna 2004 ja kauppatieteiden maisteriksi Helsingin kauppakorkeakoulusta vuonna 2005. Hän on työskennellyt muun muassa Martti Tiurin eduskunta-avustajana 2001–2003, Nordeassa 2003–2007 ja investointipankkiirina Royal Bank of Scotlandissa 2007–2012. Nykyisin hän toimii myös bisnesenkelinä osakkaana useissa kasvuyrityksissä, Transfluentin hallituksen puheenjohtajana sekä ajatuspaja Liberan hallituksessa kansanedustajan työn ohessa."
On tärkeää, että Kokoomuksella on nousemassa tällainen kyky. Mutta jos hänen kasvonsa olisivat samalla Kokoomuksen kasvot, niin se vaikuttaisi kielteisesti Kokoomuksen kannatukseen. Kyllä tähän puolueeseen pitää mahtua paljon muitakin kuin lepomäkeläisiä. Elina on myös vastustanyt työehtosopimuksien yleissitovuutta. Tuota järjestelmää voidaan kyllä kritisoida, muttei sitä voida noin vain poistaa kuten Keskusta oli esittämässä vuoden 1998 työreformissaan. Se on työntekijöille suuri saavutettu etu, ja jos siihen kajotaan, niin se pitää kompensoida työntekijöille.
Laura Räty on lääkärinä tullut tutuksi SoTe-projektin kanssa. Hän ei ole profiililtaan aivan terävä kuin Lepomäki ja siksi hän saattaisi saada Lepomäkeä helpommin laajaa tukea Kokoomuksen sisällä. Rädyn syksyinen möläytys alle 2200 euroa kuussa saavien pienestä määrästä oli selvä arviointivirhe, muttei häntä pidä ristiinnauluta tuosta yhdestä lausumasta. Poiittiset luottamustehtävänsä Räty on hoitanut oikein hyvin. Wikipedia mainitsee hänestä:
"Räty on ottanut kantaa pienituloisten verotukseen ja sosiaaliturvaan. Hänen mukaansa verotuksen ja tulonsiirtojen yhteisvaikutuksesta pienituloisilla veroprosentti voi olla jopa 90."
Rädyllä on siis oma sosiaalinen ulottuvuutensa, josta media on visusti vaiennut. Laurakin tarvitsee vielä useita vuosia aikaa asemansa vakiinnuttamiseen Kokoomuksen sisällä.
Sanni Grahn-Laasosella näyttäisi juuri nyt olevan näistä kolmesta suhteessa eniten nostetta. Hänen valittiin Kokoomuksen varapuheenjohtajaksi kaikkein suurimmalla äänimäärällä. Sannin valinta ministeriksi ei ollut Kokoomuksen kentän aktiiveille likikään niin suuri yllätys kuin suurelle yleisölle. Wikipedia tietää kertoa Sannista:
"Grahn-Laasonen on kritisoinut valtion harjoittamaa liiallista sääntelyä. Elokuussa 2013 hän julkaisi kokoomuksen kansanedustaja Lasse Männistön kanssa pamfletin, jossa listattiin 46 turhaa lakia tai sääntöä.Helsingin Sanomat kuitenkin uutisoi, että Grahn-Laasonen ja Männistö olivat itse äänestäneet eduskuntaryhmänsä mukana joidenkin sellaisten lakien puolesta, joita moittivat turhiksi. Syksyllä 2014 Grahn-Laasonen alkoi johtaa puolueiden välistä sääntelynpurkutyöryhmää."
Helsingin Sanomille voisi todeta, että kansanedustaja joutuu melko usein äänestämään vastoin omaa mielipidetään, koska oma puolue on ottanut toisenlaisen kannan, eikä aisan yli saisi hyppiä. Grahn-Laasosen asettama Tarastin työryhmä luovutti hiljattain ympäristöministerille mietintönsä turhan sääntelyn vähentämiseksi. Sanni on ottanut tämän oikein sydämenasiakseen, ja ansaitsee siitä tunnustuksen. Oman käsitykseni mukaan Sanni on tästä naiskolmikosta vahvimmillaan tulevaksi Kokoomuksen puheenjohtajaksi, mutta ei juuri nyt. Hän on kovin nuori, liian nuori Kokoomuksen vanhalle kaartile. Jos uuden puheenjohtajna-valinta pösähtäisi eteen viimeistään vuoden 2016 kesällä, nin tällöin Paula Risikko olisi naisista vahvimmilla.
Riskosta puheenollen tapasin hänet puouekokouksessa usein, ja on sanottava, etten ole ikinä nähnyt poliitikkoa, joka olisi ollut niin onnellinen hävitttyään juuri selvästi tärkeän vaalin. Hänelle pääsy toiselle kierrokselle oli jo suuri voitto, eikä Stubbille kumminkaan kukaan olisi mahtanut mitään. Tämän hän avoimesti totesikin heti toisen kierroksen tulosten selviämisen jälkeen.
Erimielisyys näyttää menevän leimakirveen heilutteluksi. Tämän hetken totuudessa on joka tapauksessa olemassa sekin piirre, jonka Tampereensuunnalta on tuonut esille. Prosenttien lasku todistaa sen. Laumasta lähteneet - varmasti joukossa myös maksavia jäseniä - joko jättävät äänestämättä tai äänestävät puoluetta, joka puhuu heille läheisten asioiden puolesta. Kuka tätä ei ymmärrä? Sitäkö ei saa nähdä? Tätäkö ei saisi sanoa? Kritiikitön lippujen perässä marssiminen ei miellytä minua. Minulla ei ole koskaan ollut hallituspaikoja eikä puoluekokousedustuksia. Kokoomuksen ajamien asioiden puolesta olen puhunut sen sijaan paljonkin. En ole false flag. Mutta minun kaltaiseni tekevät nyt harkintansa mukaan.
Eihän poliittinen puolue tee poliittista itsemurhaa juuri ennen vaaleja, ei edes Kokoomus. Mutta kysymys onkin vaalien jälkeisestä elämästä.
Jos Kokoomus kärsii kunnon tappion, minkälainen on puolueen asema hallitusneuvotteluissa, hallituksessa tai oppositiossa? Jos neuvotteluissa vaalituloksen perusteella syntyy porvarihallitus, mikä olisi Stubbin asema ja uskottavuus hallituksessa hallituskumppaneiden silmissä? Jos maahan tuleekin jonkinasteinen punamultahallitus, onko Stubb uskottava oppositiojohtaja vaalitappion myötä kokoomuslaisten silmissä?
Olen aika varma, että Kansakoulukujalla on jo pohdittu näitä asetelmia. Jos ei ole, niin se vasta hölmöä onkin.
Kansakoulunkujalla voidaan ola hyvinkin pohdittu noita asetelmia, mutta on täysin tarpeetonta ja ajan haaskausta Kokoomuksen kenttäväen käyttää siihen juuri nyt aikaa. Täytyy keskittyä oleelliseen ja se on mahdollisimman hyvä vaalitulos. Stubbin aseman kyseenalaistaminen juuri nyt olisi paha laukaus omaan jalkaan. Täytyy olla aikamoinen masokisti, jollei tätä ymmärrä.
Stubb on täydellinen mies oppositiolle.