Onko kukaan laskenut sitä rahan määrää, joka on kehitysapuun laitettu vuosikymmenien aikana ja eri maiden taholta? Montako biljoonaa on Afrikan maihin syydetty?! Ja sama tahti tuntuu jatkuvan. Huvittavinta tässä on se, että sama kurjuus jatkuu. Luulis tuolla rahamäärällä saadun aikaan vaikka mitä hyvää. Kuka vetää välistä???
Vuosikymmenien kehitysapu
7
197
Vastaukset
- tähänontultu
Somalinaisen vilpittömät terveiset rasisminvastaisella viikolla!
Jokainen vuosi yli miljardi! Sekä lisäksi lähes toinen mokoma muuhun hyysäämiseen!
Paljon on rahaa kadonnut1 Jälkeä jättämättä!No alkaa olla jo 70 vuotta maksettu kehitysapua Afrikkaan ja muihin kehtitysmaihin.
Mitähän niillä noin 100 miljardilla olisi saatu aikaan Suomessa ? Että silleen.- maamiina
70- vuodessa on saatu paljon nälkäisiä suita lisää terveydenhoidon parannuttua. Lisää siirtolaisia suomeen ja eurooppaan lappaa jatkuvana virtana.
- Viisaampi
Kyllä siitä on minulle tullut mahdottoman hyvä mieli. Kehitysaputyöntekijänä olen päässyt useasti avustuskohteisiin kuukausia kestäville lomamatkoille, täyshoidolla. Aivan ilmaiseksi. Jotain jos olevinaan puuhastelee rapulapäivinään kohteessa, matkan ajalta maksetaan vielä ulkomaan päivärahat. Eivätkä ole pikkurahoja ne, kun vertaa korimaan päivärahoihin.
- Roffeli
Suomalaiset nyt ovat vain tyhmempiä kuin afrikkalaiset. Miljardi vuodessa älykkäämmille on pikkurahaa.
Siksi on tärkeää että yhden blogistin mukaan (http://professorinajatuksia.blogspot.fi/2015/07/hs-olemme-tyhmia-verrattuna.html) maahanmuuton myötä suomalaisten keskimääräinen älykkyys tulee nousemaan tulevaisuudessa. Kun vain otamme maahamme riittävästi afrikkalaisia ja naitamme tyttäremme heille, saamme huippuluokan älykköjä lastenlapsiksemme.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1925142Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,364533Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699113171Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2633092Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1593012- 542568
- 271939
- 561903
- 841886
- 231825