Kyllä se vaan se työvoimapula

jaksaa odotuttaa
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei hätää, dem, lupasi viimeksi satatuh, uutta työpaikkaa, kepu pani toisen satkun lisää, kumpikaan ei kertonut mistä noihin rahat otetaan,
mutta eihän tyhjät lupaukset mitään maksa.

Ai niin,kai niitä 9euron palkkoja maksetaan, joillekin

Äänestä

Kuulemma helpottaa kun otetaan 1,2 miljoonaa sompanssia lisää.

Äänestä
  • Ihänää kylttyyjistä väjinää!

    Äänestä

:D
Hyvä kommentti !
Työvoimapula , hehheh.
No se on varmaa, että jos nousukausi olisi jo nyt, niin vois siinä jollekin duunia olla.
Mutta joo, sellaisesta on kuulunut, kun työvoimapula.
Taitaa olla rahapula nykyinen puheenaihe politiikassa. Siinä on sosialisoitu rahnoo somaliaankin kehitysapuna yms. Kävipä siellä haloskakin kurvaamassa usein ja muistan vaan lennon hinnan joka minusta oli melko suuri 600 000 euroa yhdeltä keikalta.
Ikinä en äänestä SDP:tä. Harmi kun se Kari Rajamäki on sdp heppu. Sentään torppasi fiksusti sen lekurien hoitojutun näiltä "rikastuttajilta".

Äänestä

Työttömyys kasvaa kymmenillä tuhansilla joka vuosi, mutta samaan aikaan Suomeen pitäisi saada tuhansia ulkomaisia työntekijöitä lisää. Erityisesti elinkeinoelämää näyttää murehduttavan se, riittääkö harmaantuvassa maassa työvoima.

Asiassa näyttää olevan ristiriita, sillä laaja työttömyys on tällä hetkellä jopa 450 000 ihmistä, jos tilastoihin otetaan mukaan työnhakijat ja erilaisissa työvoimahallinnon palveluissa olevat.

Elinkeinoelämän valtuuskunnan Evan viime viikolla julkistaman Tulevaisuuden tekijät -raportin mukaan Suomeen tarvitaan jatkossa kaksinkertainen määrä maahanmuuttajia nykyiseen verrattuna. Se tarkoittaisi 34 000 uutta tulijaa vuosittain.

Raportin kirjoittajia, tutkija Pekka Myrskylää ja Tilastokeskuksen yliaktuaaria Topias Pyykköstä huolestuttaa Suomen huoltosuhde. Vuodesta 1987 lähtien Suomen väestö on kasvanut 512 000 hengellä, mutta työssä oleva väestö on lisääntynyt vain 2 100 hengellä.

Tämä tarkoittaa, että yhä harvempien työpanoksella huolehditaan yhä useampien toimeentulosta.

Vierastyövoiman lisääminen Suomen nykytilanteessa jakaa paitsi kansalaisia, myös asiantuntijoita. Siksi turhan varmoja johtopäätöksiä ei 9-sivuisesta Eva-raportista kannata tehdä.

Joidenkin muistissa voi olla, kuinka vaatimuksia vierastyövoiman tuntuvasta lisäämisestä esitettiin myös juuri ennen syksyllä 2008 alkanutta finanssikriisiä. Todellisuus kääntyi päinvastaiseksi. Tulikin työvoimapulan sijasta pitkittynyt pula työstä.

http://mediaseuranta.blogspot.fi/2015/02/pohjalainen-liioiteltua-puhetta.html

---

Onneksi eduskunnassa on fiksuja ihmisiä, joten tuo kirjoitus taitaakin olla valetta..

Äänestä

työvoimapula koko eurooppaan. sitten se sopat tykittää,me ei enää olla pulassakaan ykkösiä.

Äänestä

"Tiedon yt-neuvottelut päättyivät – Suomessa vähennetään 435 työpaikkaa"

http://www.hs.fi/talous/a1426477228282

Irtisanottavia ei taida lohduttaa pääministeri Stubbin kommentti, kuinka ansiosidonnaisten korvauksia maksupäiviä pitää vähentää, sillä "tällöin saadaan työttömät nopeammin takaisin työelämään".

Äänestä

Joo , kun yksikin duunimesta (josta saa oikeaa palkkaa) ilmoitetaan haettavaksi , on siellä kymmeniä , jopa satoja hakijoita , sen vuoksi monet käyttävät rekrytointitoimistoja etteivät huku hakemustulvaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


itseään kirjoitti:

jaksaa odotuttaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu