Liikenne- ja viestintäministeriössä kirjoitetaan kokeilulakia, joka mullistaisi Suomen henkilöliikennemarkkinoita.
Liikenne- ja viestintäministeriössä (LVM) on valmisteilla kokeilulaki, joka toteutuessaan mullistaisi henkilöliikennemarkkinoita. Kokeilulaki purkaisi joukkoliikennelain, taksiliikennelain ja tavaraliikennettä ohjaavien lakien rajoituksia.
Kokeilualueella luotaisiin esimerkiksi nykyisen taksien määrää rajoittavan järjestelmän rinnalle kaista, jonka kautta voisi saada määräaikaisia taksilupia. Myös tavara- ja henkilökuljetusten yhdistämien tulisi mahdollisiksi.
"Ajatuksena on se, että liikennepuolella voisi soveltaa telemarkkinoilta ajatuksellisesti tuttua mallia, jossa ihmiset hankkivat operaattorilta tarpeisiinsa sopivan puhelimen, liittymät ja palvelut. Se toimii sujuvasti. Liikennepuolella voitaisiin toteuttaa matkapaketteja", kertoo LVM:n hallitusneuvos
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/suomeen-halutaan-omat-uberit/6DnUfVx4
Liikenne- ja viestintäministeriössä (LVM) on valmisteilla kokeilulaki, joka toteutuessaan mullistaisi henkilöliikennemarkkinoita. Kokeilulaki purkaisi joukkoliikennelain, taksiliikennelain ja tavaraliikennettä ohjaavien lakien rajoituksia.
Kokeilualueella luotaisiin esimerkiksi nykyisen taksien määrää rajoittavan järjestelmän rinnalle kaista, jonka kautta voisi saada määräaikaisia taksilupia. Myös tavara- ja henkilökuljetusten yhdistämien tulisi mahdollisiksi.
"Ajatuksena on se, että liikennepuolella voisi soveltaa telemarkkinoilta ajatuksellisesti tuttua mallia, jossa ihmiset hankkivat operaattorilta tarpeisiinsa sopivan puhelimen, liittymät ja palvelut. Se toimii sujuvasti. Liikennepuolella voitaisiin toteuttaa matkapaketteja", kertoo LVM:n hallitusneuvos
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/suomeen-halutaan-omat-uberit/6DnUfVx4
Vastaukset 13
Vanhimmat
Virkamiehet valmistelee tällaista joo. Pitää kuitenkin muistaa, että seuraava eduskunta käsittelee lain (jos käsittelee) ja keskustelee aiheesta ja hyväksyy (jos hyväksyy) lain. On muistettava, että kokeiluun liittyy ehkä kolme maakuntaa ja laki olisi tullessaan voimassa 3 vuotta. Kepu on tulossa hallitusvastuuseen, mikäli gallupeihin on katsominen, eikä kepu tunnetusti haluaa vapauttaa takseja kokonaan. Milloin laki astuu voimaan (jos astuu), sitä ei tiedä kukaan. On totta, että taksit elävät nyt suurien mullistusten aikaa ja kaikkien alalla olevien ei nyt kannattaisi kovasti bisnestään laajentaa, eikä ottaa suuria velkoja. Jotakinhan alalle olisi tehtävä, tulot ovat jo puoliintuneet muutaman vuoden aikana, eikä tästä ainakan huonommaksi voi enää mennä. Tai sitten päästää ala täysin villiksi, jolloin vapautus ei palvelisi ketään. No, nuoremmat hoitakoon homman parhain päin, itseäni ei liikuta, tapahtukoon mitä vain, olen jo poistunut alalta täysin palvelleena.
Eduskuntavaalien jälkeen liikenneministeri on 100% varmasti aivan toisesta puolueesta kuin kokoomuksesta, eli sen ministeriölläkin on silloin aivan muita murheita kuin jo olemassa olevien ja erinomaisesti ja luotettavasti toimivan taksin nujertaminen. Ainoastaan säästöjen takia yhteiskunnan maksavien kyytien kilpailuttaminen tulee ajankohtaiseksi. Olisihan se nyt aivan ääliömäistä ottaa tähän kokoomuksen rakentamaan talouskatastrofiin käyttöön vielä jokin aivan uusi ja tuntematon kuljetusmalli, jota ei edes missäänpäin maailmaa ole uskallettu kokeilla. Kokoomus pilasi Suomessa kaiken mahdollisen 8:ssa vuodessa pyrkiessään olemaan ylivertaisen fantastisen mahtavan sensaatiomaisen upea uudistaja. No nyt meillä on niiden jäljiltä sitten miljardi tolkulla uutta velkaa ja vanhus- ja sairaanhoito päin persettä, mutta edes luotettava taksi toimii.
On siinä muitakin tekijöitä, kuin nykyisen järjestelmän toimivuus ja luotettavuus.
Muu kumipyöräliikenne on jo kilpailtu tappiin saakka ja heidän etujärjestöjä ketuttaa suunnattomasti se, että taksiliikenteen hinnat ja kalustomäärä on säädeltyä.
Saahan sitä höpöttää. Ei tule toteutumaan.
Tuttavani sukulainen ajaa Uber -kuskina. Hän oli kuullut tuosta työnantajaltaan (Uber), että tällainen uudistus on todellakin vireillä LVM:ssä. Nuo meneillään olevat uudistukset ovat ilmeisesti se syy, jonka vuoksi viranomaiset eivät suostu puuttumaan lainkaan Uberin toimintaan.
Oletan että tuolla jossain virkamiesportaassa on jo tietoa Uberin täysin sallivista pykälämuutoksista, jonka vuoksi enää "tässä vaiheessa" ei haluta vastustaa, kun se ehkä vuoden tai kahden päästä on jo kuitenkin täysin luvallista.
Tai onhan se itseasiassa nytkin jo luvallista, koska ensimmäistäkään rikettä ei ole todettu kymmenistä ilmoituksista huolimatta.
Hieno homma älypuhelin kouraan ja neliovinen auto alle, niin on homma hoituu tilauksesta ja moni muukin kuljetus jos on kapasiteettiä
Taksiala järkevöityy, kun markkinoita avataan. Autoilijoiden ei tarvitse ruokkia kalliita keskuksia, kuten Htd ja Lähitaksi, vaan voi edullisemmalla summalla rekisteröityä sovellukseen palveluntarjoajaksi.
Pääkaupunkiseudulla tämä tyhjänä seilaaminen loppuu, kun kyydin voi ottaa sieltä mistä tahansa ja lentokenttätoiminta muuttuu tulojärjestysperusteiseksi.
Ansiot ei tästä tipu sen paremmin kuljettajalla, kuin autoilijallakaan, vaikka hinnat hieman laskisivatkin, kun tuottava ajo lisääntyy.
Autoilijoiden ei tarvitse ruokkia kalliita keskuksia, kuten Htd ja Lähitaksi, vaan voi edullisemmalla summalla rekisteröityä sovellukseen palveluntarjoajaksi.
Mitä sää höpötät ???
Ei käsitä.
Tilausvälitysjärjestelmät tulevat muuttumaan uberin ja taxifyn kaltaisiksi älypuhelinsovelluksiksi. Perinteiset keskukset lakkaavat, tai muuttuvat radikaalisti, jos/kun luvat vapautetaan.
Liikenne ministeriöstä on jo ajat sitten tullut tiedote, että nuo uberit ym. älyttömät älypuhelin sovellus toimijat tarvitsevat taksiluvan. Eli Suomessa ilman taksilupaa on tilausliikenne henkilöautolla kielletty ja linja-autolla toimijat tarvitsevat sen vaatimat koulutukset ja luvat. Vain mistään mitään tietämättömät ääliöt jatkavat lässytystään tätä tietoa vastaan. Totuus on luettavissa viestintä -ja liikenneministeriön tiedotteet sivuilta.
Tämä kuullostaa ihan järkevältä !
Ensin tuli kelataxi, ajot jakoon. Nyt tämä suurimpien taajamien pelastus,ajot jakoon. Tulee sinnekkin kilpailutusta,riittää varmaan autot kaupungeissa.
Hyvä juttu !
Suomessa vain taksiluvalla. Tosi hyvä juttu !
Suomessa on maailman paras taksi. Tutkitusti maailman paras. Maailman paras halutaan romuttaa maailman huonoimmaksi? No, Suomi on jo monessa maailman huonoin, tämä lisää meriitteihin.