Sipilä on saanut mannaa RKP:ltä ja sitten on maksujen aika kun Sipilä on pääministeri ja hän palauttaa yo-kirjoituksiin pakkoruotsin. Mitä ilmeisemmin maamme vaipuu vieläkin syvempään allikkoon mitä se on nyt tämän hallituksen aikana ollut. Saattaapa olla ettei keskusta olekkaan enää suurinpuolue kun vaalit tulee ja suurimmaksi nouseekin persut? Sipilä on näyttänyt nyt kyntensä eikä se näytä hyvältä kun hän on lähtenyt RKP:n aisankannattajaksi.
Sipilä menee RKP:n pyynnöstä pakkoruotsitus opinnoille ja sitten hän osallistuu RKP:n tenttiin jossa tämä änkyttäjä yrittää tapailla ruotsia änkyttämällä sanoja josta ei kukaan ymmärä mitään, ää, öö, höö, va, va, va, ?
Sipilä menee RKP:n pyynnöstä pakkoruotsitus opinnoille ja sitten hän osallistuu RKP:n tenttiin jossa tämä änkyttäjä yrittää tapailla ruotsia änkyttämällä sanoja josta ei kukaan ymmärä mitään, ää, öö, höö, va, va, va, ?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sipilä on myös huomannut että RKP on Suomen mahtavin puolue. RKP pystyy määräämään pääministeristä enemmän kuin Keskusta tai Kokoomus yhteensä. Vain Persut voivat taittaa RKPn ylivallan, koska Persut eivät ole lähteneet pakkoruotsin puolustamiseen ja siten ovat joutuneet menestymään omin avuin ilman RKPn säätiöiden lahjuksia.
Siksi myös Persut ovat tuoneet eniten uutta näkemystä politiikkaan. He eivät ole vanhojen instituutioiden vankeja ja voivat oikeasti tuoda uusia ratkaisuja politiikkaan.
Pakkoruotsi ei ole ongema kuin muutamalle prosetille opiskelijoista
joten mitä vasten joku jättää itsään sivistämättä kun sitä ilmaisesi
saa.
75% vastustaa pakkoruotsia. Se on enemmistö kansasta.
Kielien osaaminen on rikkaus, mutta turhan kielen opiskeleminen on rasite.
Pitää puhua opiskelemisesta eikä osaamisesta. Sveko tahot yrittävät kääntää keskustelun kielen osaamiseen kun on kyse kielen opiskelemisesta. Opiskelu on satsaus joka vie voimavaroja jotka toivottavasti saadaan takaisin hyötynä kun käytetään hyödyllistä kieltä. Pakkoruotsin kohdalla tuo hyöty jää saamatta ja satsaus siis takaisin saamatta.
Miksi et erota osaamista opiskelemisesta?
Miksi puhut kielten osaamisesta kun pitää puhua opiskelemisesta? Itse et huomaa että on eri asia osata kieliä tai opiskella kieliä. Tietysti kielien osaaminen olisi hienoa mutta siihen pääsee opiskelemalla. Turhan kielen opiskelu vie aikaa ja haittaa sivistyskielen opiskelua.
Kepu vie keskarin takaisin Alkoon jos Sipilästä tulee pääministeri.
Pakkoruotsi on alusta etuilulle ja suomalaisen identiteetin alistamiselle. Tässä ovat selkeät syyt vastustaa pakkoruotsia. Kuka puolustaa pakkoruotsia ei ole tarpeeksi tietoinen pakkoruotsin mustasta verkostosta.
US blogi
Johanna Fredriksson
Tietopläjäys ruotsin kielestä Suomessa.
Älä hämmästy suomenkielinen siitä kuinka alistetussa asemassa olet. Sen aseman olet ansainnut koska et parempaa halua. Kunnioitus pitää ottaa eikä vellipöksyjä kunnioita kukaan.
http://huusianna.puheenvuoro.uusisuomi.fi/kayttaja/huusianna
Ahvenanmaa esittää sitä ruotsalaista suvaitsevaisuutta ja siellä syrjitään laillisilla argumenteilla. Itsehallito perustuu täysin syrjintään ja rasismiin jota kiihkoruotsalaiset esittelevät ulkomaisille valtuuskunnille.
Vaalikoneessa on iso liuta valehtelevia ehdokkaita. Luota vain ehdokkaaseen joka on äänestänyt pakkoruotsia vastaan, eikä vain tehnyt katteetonta vaalilupausta vaalikoneeseen.
Tarkista vaaliehdokkaan kanta pakkoruotsiin vaaleissa 2015
Hakukone kertoo ehdokkaan kannan pakkoruotsiin HS haukkoneessa ja kansalaisaloitteen kannatuksen eduskunnan äänestyksessä maaliskuussa 2015.
Vihreä kommentti ehdokkaan alla kertoo että ehdokas on jo äänestänyt pakkoruotsia vastaan eikä vain antanut vaalilupauksia pakkoruotsinvastaisuudestaan. Kansalaisaloitteen kannatuksesta voit arvioida varmemmin ehdokkaat jotka ovat jo tehneet jotain pakkoruotsia vastaan, kuin katsomalla HS vaalikoneesta.
http://vapaakielivalinta.fi/eduskuntavaalit-2015.php?
Jotta voi olla varma poliitikon pakkoruotsin vastaisuudesta kannattaa äänestää vain niitä jotka ovat osoittaneet tehneensä jotain pakkoruotsia vastaan, eikä vain tehneet vaalilupauksen vaalikoneeseen. Jos poliitikko on äänestänyt jo pakkoruotsia vastaan häntä voidaan pitää luotettavana pakkoruotsin vastustajana joka äänestää pakkoruotsia vastaan. Tällaiset poliitikot ovat merkattuna vihreällä tekstillä listauksessa.
Pidän vaalikoneeseen merkattuja mielipiteitä epäluotettavina ennusteina joilla ehdokas haluaa kosiskella tiettyjä ihmisryhmiä. Vaalikone on täynnä ehdokkaita jotka väittävät olevansa pakkoruotsia vastaan mutta eivät kuitenkaan tukeneet kielialoitetta eduskunnan äänestyksessä.
Sipilä on tilannut kepun lestadioisiin tupailtoihin suihinottokoneen!! Mahtaako kone kestää juntturoiden käytössä?