Yksityisten ihmisten seuranta tulee lisääntymään, mutta onko siinä sinällään mitään pahaa?
Jos tulevaisuudessa pystytään paikantamaan ja löytämään ihminen entistä paremmin onpa kyseessä sitten metsään eksynyt henkilö tai vaikkapa vakavammasta rikoksesta epäilty, joka pitää löytää tai jos tulevaisuudessa ihmiseen asennettu järjestelmä kykenee tarkkailemaan henkilön elintoimintoja ja niiden vaarantuessa järjestelmä hälyyttää automaattisesti apua paikalle, niin onko se pahasta?
Kaikki nämähän lisäävät ihmisten turvallisuuden tunnetta.
Samoin jos pystytään helpottamaan ihmisten asiointia kaupoissa ja henkilöllisyys pystytään tarvittaessa varmistamaan ilman erillisiä henkilötodistuksia, kuten nyt, niin sehän helpottaa elämää ja kuuluu tuohon jo alkaneeseen kehitykseen, jossa teknologia korvaa turhiksi käyviä papereita.
Ilmestyskirja kertoo 13 luvussa pedon alaisuuteen kuuluvan kaikkien kansojen, joten mitään sellaista petoa ei tällä hetkellä ole lähimainkaan olemassa, sillä kansat jatkavat yhä kinasteluita ja sotimisiaan keskenään kuten ennenkin ja Paavalin 1 tess 5 luvussa mainitsema ennustus siitä kuinka kansat lopun aikaan, ennen Herran tulemusta, puhuvat "nyt on rauha ei hätää mitään" on perin kaukana kun nykyistä maailman menoa lukuisine konflikteineen katsoo.
Jokin mikrosiru ei mielestäni itsessään ole nyt mikään pedon merkki. Nyt ja tulevaisuudessakin mikrosirut on luotu ihmistä itseään varten helpottamaan heidän arkista elämäänsä, ei petoa varten, etenkään kun sellaista ei ihmisen muodossa ole vallassa.
Se, että voisiko tietotekniikkaan perustuva hallinnollinen järjestelmä tulla ensin valmiiksi ja vasta sitten antikristus ottaisi luodun järjestelmän palvelemaan omaa valtakuntaansa ja itseään on hyvinkin todennäköistä ( omaa Raamatun tulkintaa tuo ) ja sitten se mitä nyt luodaan on osa tätä kehitystä. Nyt sen käyttötarkoitus on kuitenkin vain vilpitön halu helpottaa ja luoda turvallisemmaksi ihmisten arkista elämää.
Kaiketi mikrosirusta tai mikä se alati kehittyvässä tulevaisuudessa onkaan, voisi myös luopua, kun sen käyttötarkoitus muuttuu ihmisen palvelemisesta pedon palvelemiseksi.
Se rajan vetäminen on toki vaikeaa ja eksyminen hyvinkin mahollista.
Tuore linkki aiheeseen liittyen seurakuntalaisesta:
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/tiede/5622/teologi_ihmisten_lisaantyneeseen_seurantaan_on_syyta_suhtautua_kriittisesti
Seurantayhteiskunta
3
133
Vastaukset
- KävelevätSuomeen
Antista en tiedä, mutta ''isäaurinkoinen'' on 50 km Suomen rajalta, Ala-Kurtissa määrännyt hälytyksen joukoilleen.
- yksvaan1
Yleensähän tämä menee "hajoita ja hallitse" periaatteella. Ensiksi hirvee härdelli ja sitten joku supertähti tekee ihanan rauhan ja kaikki on sopusoinnussa, jopa niin että rajatkin hävitetään ja käteisestä luovutaan. Merkit on kyllä pahaenteiset. Ei ehkä vielä, kun näitä vanhoja ikäluokkia on jäljellä, mutta tulevaisuudessa kun nämä arvot/arvottomuus pääsee valloilleen.
- Viimeinensukupolvi
Ei pysy maailma entisellään, ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1223714Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292423Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442068Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.701021Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5939- 45881
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61835En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30830- 42744
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies95740