Seurantayhteiskunta

Yksityisten ihmisten seuranta tulee lisääntymään, mutta onko siinä sinällään mitään pahaa?

Jos tulevaisuudessa pystytään paikantamaan ja löytämään ihminen entistä paremmin onpa kyseessä sitten metsään eksynyt henkilö tai vaikkapa vakavammasta rikoksesta epäilty, joka pitää löytää tai jos tulevaisuudessa ihmiseen asennettu järjestelmä kykenee tarkkailemaan henkilön elintoimintoja ja niiden vaarantuessa järjestelmä hälyyttää automaattisesti apua paikalle, niin onko se pahasta?
Kaikki nämähän lisäävät ihmisten turvallisuuden tunnetta.

Samoin jos pystytään helpottamaan ihmisten asiointia kaupoissa ja henkilöllisyys pystytään tarvittaessa varmistamaan ilman erillisiä henkilötodistuksia, kuten nyt, niin sehän helpottaa elämää ja kuuluu tuohon jo alkaneeseen kehitykseen, jossa teknologia korvaa turhiksi käyviä papereita.

Ilmestyskirja kertoo 13 luvussa pedon alaisuuteen kuuluvan kaikkien kansojen, joten mitään sellaista petoa ei tällä hetkellä ole lähimainkaan olemassa, sillä kansat jatkavat yhä kinasteluita ja sotimisiaan keskenään kuten ennenkin ja Paavalin 1 tess 5 luvussa mainitsema ennustus siitä kuinka kansat lopun aikaan, ennen Herran tulemusta, puhuvat "nyt on rauha ei hätää mitään" on perin kaukana kun nykyistä maailman menoa lukuisine konflikteineen katsoo.

Jokin mikrosiru ei mielestäni itsessään ole nyt mikään pedon merkki. Nyt ja tulevaisuudessakin mikrosirut on luotu ihmistä itseään varten helpottamaan heidän arkista elämäänsä, ei petoa varten, etenkään kun sellaista ei ihmisen muodossa ole vallassa.

Se, että voisiko tietotekniikkaan perustuva hallinnollinen järjestelmä tulla ensin valmiiksi ja vasta sitten antikristus ottaisi luodun järjestelmän palvelemaan omaa valtakuntaansa ja itseään on hyvinkin todennäköistä ( omaa Raamatun tulkintaa tuo ) ja sitten se mitä nyt luodaan on osa tätä kehitystä. Nyt sen käyttötarkoitus on kuitenkin vain vilpitön halu helpottaa ja luoda turvallisemmaksi ihmisten arkista elämää.

Kaiketi mikrosirusta tai mikä se alati kehittyvässä tulevaisuudessa onkaan, voisi myös luopua, kun sen käyttötarkoitus muuttuu ihmisen palvelemisesta pedon palvelemiseksi.

Se rajan vetäminen on toki vaikeaa ja eksyminen hyvinkin mahollista.

Tuore linkki aiheeseen liittyen seurakuntalaisesta:

http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/tiede/5622/teologi_ihmisten_lisaantyneeseen_seurantaan_on_syyta_suhtautua_kriittisesti

3

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KävelevätSuomeen

      Antista en tiedä, mutta ''isäaurinkoinen'' on 50 km Suomen rajalta, Ala-Kurtissa määrännyt hälytyksen joukoilleen.

    • yksvaan1

      Yleensähän tämä menee "hajoita ja hallitse" periaatteella. Ensiksi hirvee härdelli ja sitten joku supertähti tekee ihanan rauhan ja kaikki on sopusoinnussa, jopa niin että rajatkin hävitetään ja käteisestä luovutaan. Merkit on kyllä pahaenteiset. Ei ehkä vielä, kun näitä vanhoja ikäluokkia on jäljellä, mutta tulevaisuudessa kun nämä arvot/arvottomuus pääsee valloilleen.

      • Viimeinensukupolvi

        Ei pysy maailma entisellään, ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      126
      2622
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      54
      2019
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      134
      1760
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      19
      1638
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      116
      1562
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1288
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1018
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1015
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      48
      972
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      907
    Aihe