Seurantayhteiskunta

Yksityisten ihmisten seuranta tulee lisääntymään, mutta onko siinä sinällään mitään pahaa?

Jos tulevaisuudessa pystytään paikantamaan ja löytämään ihminen entistä paremmin onpa kyseessä sitten metsään eksynyt henkilö tai vaikkapa vakavammasta rikoksesta epäilty, joka pitää löytää tai jos tulevaisuudessa ihmiseen asennettu järjestelmä kykenee tarkkailemaan henkilön elintoimintoja ja niiden vaarantuessa järjestelmä hälyyttää automaattisesti apua paikalle, niin onko se pahasta?
Kaikki nämähän lisäävät ihmisten turvallisuuden tunnetta.

Samoin jos pystytään helpottamaan ihmisten asiointia kaupoissa ja henkilöllisyys pystytään tarvittaessa varmistamaan ilman erillisiä henkilötodistuksia, kuten nyt, niin sehän helpottaa elämää ja kuuluu tuohon jo alkaneeseen kehitykseen, jossa teknologia korvaa turhiksi käyviä papereita.

Ilmestyskirja kertoo 13 luvussa pedon alaisuuteen kuuluvan kaikkien kansojen, joten mitään sellaista petoa ei tällä hetkellä ole lähimainkaan olemassa, sillä kansat jatkavat yhä kinasteluita ja sotimisiaan keskenään kuten ennenkin ja Paavalin 1 tess 5 luvussa mainitsema ennustus siitä kuinka kansat lopun aikaan, ennen Herran tulemusta, puhuvat "nyt on rauha ei hätää mitään" on perin kaukana kun nykyistä maailman menoa lukuisine konflikteineen katsoo.

Jokin mikrosiru ei mielestäni itsessään ole nyt mikään pedon merkki. Nyt ja tulevaisuudessakin mikrosirut on luotu ihmistä itseään varten helpottamaan heidän arkista elämäänsä, ei petoa varten, etenkään kun sellaista ei ihmisen muodossa ole vallassa.

Se, että voisiko tietotekniikkaan perustuva hallinnollinen järjestelmä tulla ensin valmiiksi ja vasta sitten antikristus ottaisi luodun järjestelmän palvelemaan omaa valtakuntaansa ja itseään on hyvinkin todennäköistä ( omaa Raamatun tulkintaa tuo ) ja sitten se mitä nyt luodaan on osa tätä kehitystä. Nyt sen käyttötarkoitus on kuitenkin vain vilpitön halu helpottaa ja luoda turvallisemmaksi ihmisten arkista elämää.

Kaiketi mikrosirusta tai mikä se alati kehittyvässä tulevaisuudessa onkaan, voisi myös luopua, kun sen käyttötarkoitus muuttuu ihmisen palvelemisesta pedon palvelemiseksi.

Se rajan vetäminen on toki vaikeaa ja eksyminen hyvinkin mahollista.

Tuore linkki aiheeseen liittyen seurakuntalaisesta:

http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/tiede/5622/teologi_ihmisten_lisaantyneeseen_seurantaan_on_syyta_suhtautua_kriittisesti

3

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KävelevätSuomeen

      Antista en tiedä, mutta ''isäaurinkoinen'' on 50 km Suomen rajalta, Ala-Kurtissa määrännyt hälytyksen joukoilleen.

    • yksvaan1

      Yleensähän tämä menee "hajoita ja hallitse" periaatteella. Ensiksi hirvee härdelli ja sitten joku supertähti tekee ihanan rauhan ja kaikki on sopusoinnussa, jopa niin että rajatkin hävitetään ja käteisestä luovutaan. Merkit on kyllä pahaenteiset. Ei ehkä vielä, kun näitä vanhoja ikäluokkia on jäljellä, mutta tulevaisuudessa kun nämä arvot/arvottomuus pääsee valloilleen.

      • Viimeinensukupolvi

        Ei pysy maailma entisellään, ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      32
      11566
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      61
      4151
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      150
      3463
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      237
      2743
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      134
      2446
    6. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      7
      2306
    7. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      206
      1919
    8. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      357
      1312
    9. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      74
      1163
    10. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      20
      987
    Aihe