MTV:n vaalihulina

Mahtaisiko seuraavista eduskuntavaaleista muodostua vihdoin osallistumisen riemuvoitto. Ainakin MTV:n vaalitentti sisälsi aineksia kunnon karkeloihin. Meno studiossa muistutti ajoittain kuuluisaksi tullutta ”maailmanlopun meininkiä”. Hyvä etteivät osallistujat käyneet toisiinsa käsiksi. Naamat punersivat kenties muustakin kuin aatteen palosta. Jää nähtäväksi innostaako elämöinti kansalaiset aktiivisiksi vai käykö peräti päinvastoin. Joka tapauksessa vaalitentti huvitti allekirjoittanutta enemmän kuin perinteiset niin kutsutut hupailuohjelmat.

Se on sitten toinen kysymys, jos valtakunnan johtaminenkin äityy samaan kaavaan. Siitä ei hyvä seuraa. Mutta luulisin, että kunnon hulina ennen vaaleja lisää kiinnostusta politiikkaan. Näin sikäli mikäli poliittiselle permantorahvaalle on muodostunut kuva harmaasta ja mitäänsanomattomasta politiikasta.

Keskustelun varsinainen anti jäi kylläkin laihaksi. Suorastaan anorektiseksi. Osittain syynä oli vetäjien keksimät laihat kysymykset ja osaltaan se, että suurin osa keskustelijoista oli suoraan sanottuna pihalla. Vakuuttavimmin esiintyivät Sipilä ja yllättäen Antti Rinne. Erityisesti Sipilän halkopino on maininnan arvoinen asia. Siitäkin huolimatta, että pino oli yhtä käsittämättömän iso kuin valtion velkakin.

Yleisilmeeltään keskustelu oli yleistä mekastusta ja lähinnä päähänpinttymien toistelua. Erityismaininnan joutuu antamaan Soinin näkemykselle rakenneuudistuksista. Se näkemys on kammottava. Soinin mukaan rakenneuudistukset ovat tarpeen siksi, että saataisiin vähennettyä julkisen sektorin työntekijämäärää. Näin ainakin siitä päätellen, että Soini olisi purkamassa kuntahenkilöstön viiden vuoden suoja-ajat. Eihän julkinen organisaatio ole mikään liikeyritys, joka ratkaisee voitonjako-ongelmansa väkeä vähentämällä.

Pääministeri tyytyi sitten toistelemaan ”pointtejaan” näköjään oikein edes ymmärtämättä mitä puhui. Pointtilistalla ei näyttänyt esitetyn mukaan olevan muuta tarkoitusta kuin työn teettämisen tekeminen työnantajalle entistäkin edullisemmaksi. Kun tähän sitten heitettiin äänestysinnon lisäämiseksi veronkevennystäky, niin eihän Kokoomuksen ohjelma ole muuta kuin porvarin oman edun parantamisyritys sen sijaan, että kysymyksessä olisi koko kansan etu.

Sotaministeri keskittyi lähinnä vahvistamaan omatekoisen koomikon rooliaan useinkin lähinnä puujalkaa muistuttavilla sutkausyrityksillään. Sen lisäksi hän astui numeroaan liian suuriin saappaisiin leuhkimalla suorittaneensa armeijan rakenneuudistuksen. Voi hyvä sylvi! Onkohan mies armeijaa nähnytkään?

Uskontoministeri, järjestys ja kuuliaisuusministeri, äityi puolustamaan yhtiöveron laskua. Tämä varmasti yllätti normikansalaisen siinä missä sukupuolineutraali avioliittokin. Näin siitä syystä, että jokainen tietää, ettei yritys lakkaa maksamasta osinkoja omistajilleen muutaman vuoden jälkeen, vaan tuloa jaetaan sitä mukaa yrityksestä omistajille, kuin tuloa yritykselle lahjoitetaan tai sitä ylipäätään on yrityksestä ulos puristettavissa.

Nokkela keskustelun vetäjä olisi myös kysynyt kultakin osallistujalta heidän käsitystään rakenneuudistuksista hieman yksityiskohtaisemmin. Nythän koko termi rakenneuudistus on lähinnä vain hokema, jolla ei ole juuri sen enempää sisältöä kuin tarkoitustakaan. Nykyistä huomattavasti parempi rakenneuudistus olisi pelkästään se, että vaihdettaisiin julkisten rakennusten kattomateriaalit. Se olisi konkreettista ja helposti toteutettavaa toimintaa ja se lisäisi myös työllisyyttä ja parantaisi hyvinvointia. Se olisi myös parasta hyvinvointivaltion puolustamista sateen rakenteita vahingoittavalta vaikutukselta.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        120
        2522
      2. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        40
        1792
      3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        704
        1201
      4. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        108
        1042
      5. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        72
        1008
      6. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        98
        966
      7. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        895
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        87
        838
      9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

        Tässä hetkessä tai menneestä?
        Ikävä
        97
        816
      10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        34
        781
      Aihe