Itsenäisyys on menetetty.

*Taikapeili*

Nyt rakas Suomemme täyttää 87 vuotta. Mutta, valitettavasti Suomen tulevaisuus on uhattuna. Kiitos, €urooppahullujen poliitikkojen, jotka haluavat Euroopasta liittovaltiomaisen tai osavaltiomaisen maan. Käytännössähän itsenäisyytemme on jo menetetty. Suomi on jo allekirjoittanut Euroopan perustuslakisopimuksen joka menee suomen perustuslain yläpuolelle ja tästä ei olla uutisoitu paljon. Kiitos vaaleanpunaisen SDP:n ja muidenkin. Suomikin on jo pyrkinyt korkeimpiin hallintoelimiin EU:ssa. Linnan juhliin on kutsuttu federalistejä jotka kannattavat liittovaltiota. €urohuumassa olevilla poliitikoilla on silmälaput ja korvatulpat. Milloin he havahtuvat että, tämä €urostoliitto ei kestä.
Kansan mielipiteistä ei välitetä yhtään. Suomessako sananvapaus? Ja hah, hah höpsistä!
Valmistautukaamme viettämään Suomen tulevia hautajaisia jo tänä vuonna ja seuraavinakin vuosina. Puen mustat vaatteen itsen.päivänä.
Kiitokset veteraaneille että, Suomi sai itsenäisyyden. EU:nko takia uhrataan itsenäisyys pois ja muututaan liittovaltioksi? Tämänkö takia? Turhaanko veteraanit taistelivat? Ei Suomi 100 v. taida ehtiä täyttää...?
Suomen kai olisi pitänyt jäädä Neuvostoliitolle ja NL:n hajotessa Suomen muuttua omaksi valtioksi ja me ei oltaisi EU:ssa koska, sosialistit olisivat tajunneet mikä EU on.
Hyvää Itsenäisyyspäivää!

3

537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapio Sillfors

      Vallan kolmijakoon kuuluu itsenäinen oikeuslaitos. Valta kuuluu kansalle joten kansalle kuuluu myös perustuslain vastaisesta päätöksestä valittaminen. Eduskuntaa ei lain sisällön osalta valvo mikään elin, Oikeuskansleri valvoo vain lain muodollista säätämistä. Perustuslaki ei sisällä mitään sanktiota sellaiselle tilanteelle jossa eduskunnan enemmistö ei edustaisikaan kansalaisten enemmistön kantaa. Peruslaissa on varattu määrävähemmistö (jota sitäkään ei aina noudateta) turvaamaan vähemmistöön jäävän kansanosan oikeuden. Pohjimmiltaan perustuslain määrävähemmistösäännökset ovat laadittu estämään maan sisäisten levottomuuksien syntyminen. Kansalaisilla ei ole valitusmahdollisuutta.

      Niinkuin Kekkonen totesi:"Jos eivät parlamenttaariset keinot riitä käytetään ulkoparlamenttaarisia keinoja". Tälläisiä ovat yleinen lain kuuliaisuuden heikkeneminen, vähemmistöihin kohdistuva painostus ja väkivalta, sensuuri, suosituimmuus, probaganda jne. Suomea on hallittu konsensuksen ja tasa-arvon aikana, senvuoksi ei nähdä hajaannuksen riskejä.

      EU-kansanäänestys on syvällinen koetinkivi tärkeimmän päätöksemme toteuttamismuodosta. Pelko päätöksen sisällöstä on siemen suomalaisuuden tuhoutumiseen, sillä vain toimimalla järkkymättä kansalaisten tahdon mukaisesti rakennetaan kestävä kansakunta. Ainoa tapa selvittää kansalaisten täsmällinen tahto epäselvässä asiassa on kansanäänestys.

      - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
      Katsokaa mitä Saksassa ja Ranskassa tapahtuu nyt: väkivaltaa, vähemmistöjen polkemista, ihmisten elinolosuhteiden kaventamista. Suomessa Lappeenrannassa ulkomaalaisviha lähtee hirvittävän nuorisotyöttömyyden näköalattomuudesta, Venäjän teollisuuspirtu tuhoaa loput nuorisokulttuurista".

      Emme tarvitse "halvalla kaikkea" vaan valtaa päättää omasta elämästämme. Mitä menetämme jos kansanäänestyksen tulos on kielteinen? Niin tulee käymään muissakin maissa eikä EU siihen kaadu - ei globalisaatiossa pärjääminen riipu EU-valtarakenteiden jäädyttämisestä eliitille. EU-perustuslaki tehdään kansanäänestysten perusteella uusiksi ja kaikki valta tulee parlamentille.

      EU:n uudistamisessa tulee kansalaisten ottaa valta kuten perustuslakiimme on kirjoitettu.

      • Sitaatti Sivosen Sepon ja Peltolan Pertin nettikirjasta,
        "Kansallisen kehityksen tragedia,
        Historiallinen vääryys joka on oikaistava",
        (SataSeudun kotisivulla) osoite:

        http://www.satanen.com/index.php?k=yleista&sivu=tragedia


        ”TÄYDENNYKSEKSI

        Ottaen huomioon kansalaisoikeuksien sisällön tulkintavallan siirtämisen eduskunnalta EY-tuomioistuimelle jolla on itsenäinen tulkintavalta ja ottaen huomioon oikeusministeriön lainvalmisteluosaston lausuma tammikuussa 1993; Virallisia käännöksiä sopimuksista voivat julkaista vain Euroopan yhteisöjen neuvosto ja komissio, emme näin ollen olekaan oikeudellisesti turvatussa asemassa uuteen perustuslakiin perustuen.
        ”Erityisen ongelmalliseksi on katsottu EU:n ministerineuvoston julkisuuskäytäntö, joka vaikeuttaa kansalaisten sekä tiedotusvälineiden tiedonsaantia ja siten hallinnon julkista valvontaa. Komission valmistelutoiminta on julkista vain lopullisten päätösten osalta. EU:ssa asiakirjat, lukuun ottamatta varsinaisia päätöksiä, ovat pääsääntöisesti salaisia” (UaVM 9/94, sivu 39).

        Tämä salailuperiaate siirrettiin Suomen uuteen perustuslaki 2000:teen; katso §:t 96, 97, 47 ja 50.
        (Viite: VNS 9.1.1992 s.25, UaVM n:o 9 /1994 vp: Liite 1. Sivulta 91 alkaen: Eduskunnan perustuslakivaliokunta lausunto n:o 14, perustuslakivaliokunnan lausunto n:o 18/1997 vp).
        Edellä mainittujen seikkojen ohella erityisen merkittäväksi asiat muuttaa Ulkoasiainvaliokunnan mietinnössä n:o 6 / 1992 vp, s.25 esitetty lausuma: ”EY-säännöstön etusija puolestaan merkitsee muun muassa sitä, että Suomalaisten tuomioistuinten on ristiriitatapauksissa syrjäytettävä Suomalainen säädös, vaikka se olisi perustuslaki”.

        Näistä tosiasioista syntyy se kokonaisuus, että Suomen kansalaisten oikeusaseman suhteen päätösvalta ei olekaan Suomen hallintoelinten käsissä vaikka uusi perustuslaki 1§ niin väittääkin (”1§ Suomi on täysivaltainen tasavalta”).”



        --


        Järkyttävää !




        Niin, että hyvää "itsenäisyys"päivää vaan!


        Jorma Jaakkola
        [email protected]


      • jorma.jaakkola

        Tässä on SataSeutu-lehden uutinen (11.9.2002), jonka pitäisi avata kansalaisten silmät demarien harvainvaltaan ja suomalaiseen oikeusjärjestelmään:


        "Presidentti Tarja Halonen salaa oikeuspoliittisia asiakirjoja @ 11.9.2002

        Oikeusjärjestelmän riippumattomuus huolestuttaa:

        Kansa on oppinut pitämään oikeuslaitostamme riippumattomana, mutta nyt herää syvä epäilys, ettei asia olekaan näin.

        Tasavallan presidentti Tarja Halonen on tämän vuoden elokuussa eläkkeellä olevan presidentin Mauno Koiviston pyynnöstä päättänyt määrätä salaisiksi 6.5.1992 presidentti Koiviston järjestämän oikeuspoliittisen keskustelutilaisuuden asiakirjat.

        Mitä salattavaa on oikeusoppineiden ja presidentin välisessä keskustelutilaisuudessa?

        SataSeutu julkaisee presidentti Tarja Halosen päätöksestä kopion.
        Mitä salattavaa on nykyisellä presidentillämme?

        Hallitaanko maatamme tällaisten salaisten tapaamisten kautta?

        Presidentti Mauno Koivisto järjesti presidentin linnassa 6.5.1992 oikeuspoliittisen keskustelutilaisuuden, jonka teemoina tiedotteen mukaan olivat:
        tuomioistuinten yhteiskunnallinen vallankäyttö ja riippumattomuus sekä tuomioistuinten toiminnan arviointi ja arvostelu.

        Tilaisuuteen oli kutsuttu presidentin, presidentin rouvan ja presidentin kanslian johdon lisäksi tuomioistuinten, yliopistojen ja tutkimuslaitosten edustajia, kaikkiaan kolmisenkymmentä arvovaltaista henkilöä. Osa sai myöhemmin itsenäisyyspäivänä palkintona kutsun Linnan juhliin."

        Lue lisää, osoite on

        http://www.satanen.com/index.php?k=yleista&sivu=show&id=236


        Mainittakoon, että SataSeutu on Suomen ainoa lehti, joka on kertonut asiasta.


        Salaamispäivä oli torstai 30.7.2002, heti seuraavan viikon maanantaina pidettiin Suomen johtavan median päätoimittajille Kultarannan kutsut!


        Dokumentti salaamisesta 30.7.2002 on osoitteessa:

        http://www.promerit.net/halonen_manninen.phtml

        Promerit.netin oikeassa ylänurkassa on lisää taustaa linkeissä:


        Konklaavi Linnassa 6.5.1992

        Tuhoisat seuraukset

        Koiviston haastattelu 21.8.1992

        --

        TÄMÄN PÄIVÄN UUTISESSA "Suurin suomalainen" 10 suurimman suomalaisen joukkoon päässeen Tarja Halosen ansioita on mm., että hän loi presidentistä instituution.


        Niinpä!

        Presidentti EI ENÄÄ OLE IHMINEN - VAAN INSTITUUTIO, JONKA PÄÄTÖKSESTÄ EI VOI VALITTAA!


        Terveisin

        Jorma Jaakkola, Kokemäki
        [email protected]


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      39
      4188
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4012
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3128
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      3021
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2994
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2706
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2453
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2085
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      1985
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1770
    Aihe