Olen säästänyt suomalaiseen sijoitusrahaston kasvuosuuksiin eläkepäiviä varten. Valitettavasti pääomaverotus on jatkuvassa nousussa. Vielä 2011 se oli 28%, nyt 30% ja 50000€ ylittävältä osalta 32%. Luoja tietää kuinka tulevaisuudessa, mutta suunta on selvästi ylöspäin.
On herännyt unelma muuttaa asumaan eläkevuosiksi jonnekin lämpöiseen maahan. Mutta onko kukaan selvittänyt mikä maa olisi verotuksellisesti järkevä vaihtoehto? Tarkoituksena ei ole veronkierto, vaan ihan normaali verosuunnittelu. Kohdemaassa pitää maksaa verot kuten asiaan kuuluukin. :)
http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Kansainvaliset_tilanteet/Muita_ohjeita/Suomesta_ulkomaille_maksettavien_mm_osin(15962)
Ulkomaille maksettavien osinkojen verosuunnittelu
eläkeukko
1
89
Vastaukset
- Terveisin_Stubb
Vero on 30000 ylittävältä osalta nyt jo 33 %. Parasta lähteä ennen kuin rajanylityksessä pannaan verolle toteutumattomatkin voitot.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3233365Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun192278Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151880Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141605Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4171522Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t361404Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2441332- 171264
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631076Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin201010