VM: 6 miljardia leikkauksia!

VM vaatisi 6 miljardia leikkauksia, mistä ihmeestä?!?
50 miljardia budjetti, sehän on 12% leikkauksia menoista...
1781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Leikataan maahanmuutosta! - äänestäkää PeruSSuomalaisia!

Äänestä
  • sieg hail

    Äänestä

Valtionvarainministeriön ennusteet taloustlanteesta ovat viime vuosina olleet aina liian positiivisia. 6 miljardia tässä valossa voi osottautua liian pieneksi arvioksi

Äänestä
  • Ainoastaan SUOMI nimisen valtion asukkaiden hyvinvoinnista voidaan leikata. Alv lisää 6% , se kuvaa mahdottomuudessaan suuruusluokkaa. Käytännossä +2% alv ja loppu ripoteltuna muihin veroihin ja maksuihin, palkkojen ja hintojen jäädytys muutama vuosi jne.

    Äänestä

Juustohöylämallilla 12% kaikilta.

Kunnan vanhushoidossa esim. heitetään joka 8. mummo/pappa hankeen.
Joka 8. koulu, neuvola, hammashoitola kiinni jne.

Työmarkkinatukea saa siis jatkossa vähemmän tai karenssien määrää lisätään eli joka 8. ulos.
Sosiaalitukea leikataan varmaan vähentämällä summia tuon 12%.

Tiestöstä voidaan varmaankin tehdä tuo lista lakkautettavista huonokuntoisista teistä.
Päihin tulee ajo omalla vastuulla ja ei talvikunnossapitoa kyltit.

Armeija voidaan lopettaa kokonaan ja yhdistää se poliisiin tai päinvastoin.

No aivan kaikkeahan ei voida tietenkään leikata:
(arvasit jo varmaankin)
Eduskunnassa on yhä 200 edustajaa avustajineen.
Heidän palkkansa nousee 10% vähintään, sillä osaavia (=ahneita) tunareita pitää saada edustajiksi jatkossakin.

Äänestä

Vihreät haluavat edelleen LAHJOITTAA suomalaisten rahat muille maille, kuten vihreiden pj Ville Niinistö eilisessä tentissä kertoi suoraan.

Persut käyttäisivät nekin raha suomalaisten hyväksi.

SOSSU: Suomen vuoden 2013 toimeentulotuen bruttomenot olivat koko maassa yhteensä vain 736,3 miljoonaa euroa.

KEHITYSAPU:

Suomen varsinainen kehitysyhteistyö 879,4 miljoonaa euroa
muu julkinen kehitysyhteistyö 238,9 miljoonaa euroa
yhteensä 1118 miljoonaa euroa

1.118.000.000 euroa JOKA vuosi MUILLE MAILLE vierahille!

Suomalaisköyhille vain 736.300.000 e.

Siis PALJON VÄHEMMÄN kuin mitä me LAHJOITAMME KEHITYSapuna muille maille!

Jolle Suomella ole muka varaa pitää huolta OMISTA köyhistään, niin miten voi olla varaa ottaa LISÄÄ VELKAA joka ANTAA MUILLE?!

Niin kauankuin päättäjät EIvät suostu lopettamaan kehitysapua, on turha valittaa SUOMALAISIIN tehtävistä investoinneista!

Suomalaisille maksatut tuet eivät ole kuluja vaan investointeja, Niillä pidetään Suomen pyörät pyörimässä ja lisätään kulutusta. Suomessa sossutuella taatusti ostetaan Suomesta ruokaa, palveluita ja tavaroita, joka omalta osaltaan auttaa työllistämään suomalaisia.

Afrikkalaiset eivät osta mitään Suomesta niillä MILJARDEILLA joita sinne pohjattomaan kuiluun kaadamme?!

Lopetetaan KOKONAAN kehitysapu niin siinä säästyy heti yli MILJARDI!

Äänestä
  • YLE pääjohtajan palkka: Onko 25 000 euroa liian suuri kuukausipalkka Ylen toimitusjohtajalle?

    Kyllä ON vastaa 97%

    Miksi veronmaksajat joutuvat maksamaan tälläisiä satojen tuhansien eurojen vuosipalkkoja?

    Eikä nämä veronmaksajien pussista maksettavat ÖYKpalkat tähän lopu.

    Toveridemari työministeri LauriLateSAK-Iihalainen saa 250.000 euron vuosipalkkaa eli reilusti yli 20.000 euroa joka kuukausi.

    Antti Rinne saa ministereistä TOISEKSI ENITEN (SDP-Ihalaisen jälkeen) n. 220.000 e/vuosi. Huomattavasti ENEMMÄN kuin pääministerimme!

    Ulkoministeri Erkki Tuomiojan (sdp) tulot ylsivät 174 000 euroon. Puhumattakaan ex-pressa Haloskan eläkkeistä.

    Kun nykyinen presidenttimme suoraselkäisesti näytti esimerkkiä leikkaamalla vapaaehdoisesti omaa palkkaansa, DEMAREIDEN Haloska oli huolissaan etteihän vaan hänen eläkkeensä laske!

    Ihan järjetöntä maksaa muutenkin varakkaalle pitkälle toistakymmentä tuhatta eläkettä joka kuukausi.

    Kyllä siinä on 100.000 pitkäaikaistyöttömällä orjalla raatamista ilmaistöissä että saadaan Suomi nousuun ja työttömien selkänahasta revittyä ÖKYpalkat?!

    Menohan alkaa olla samanlaista kuin rakkaassa naapurimaassamme Neuvosto-Venäjällä jossa tiet ja muu infra rakennettiin "neuvostovastaisilla"orjilla? Stalin määräsi kuinka monta oli kulloinkin pidätettävä jotta saatiin ilmaistöihin lisää orjia.

    NykySuomessa puolesta MILJOONASTA työttömästä tehdään valtion ORJIA, jotta ELIITTI saa pröystäillä ÖKYpalkoillaan.

    Äänestä

  • sä höliset jostain muutaman tyypin palkoista, alle 1% koko väestöstä, varmaan promillesta
    kun tarve on MILJARDEJA, tiedätkö, miljardi on TUHAT MILJOONAA.

    Se nyt on vaan täysin yhdentekevää joku Ylen toimarin palkka

    Äänestä

  • Koita ymmärtää ettei kyse ole vain yhden vuoden palkoista vaan vuosien ja eläkkeet päälle!

    Kun laskee kymmenien vuosien ajalta ensin eduskunnassa ja ministerinä saadut palkat ja siten lisäksi jopa yli 50 vuoden ajan maksettavat jopa toistakymmentä tuhatta joka kuukausi yhdelle maksettavat eläkkeet niin kyllä niistä kertyy aivan valtavat summat.

    Suomessa pitäisi olla eläkekatto.Veronmaksajien pussista ei saisi maksaa yli 3000 euron eläkkeitä. Jos joku jo muutenkin rikas haluaa vielä enemmän eläkkeellä ollessaan, ottaisi vapaaehtoisen eläkevakuutuksen ja elelisi sillä rahalla, muttei veronmaksajien piikkiin.

    Sama koskee ansiosidonnaista työttömyysturvaa. Veronmaksajien pussista pitäisi maksaa vain perustyöttömyysturva. Jos joku suurta palkkaa saava haluaa anssia, niin ottaa itse sitä varten työttömyysvakuutuksen josta anssi maksetaan.

    Nykysysteemissä työttömyyskassat kustantavat vain n. 5% ansseista ja loput tulevat veronmaksajilta.

    Tämä meno on loputtava!!!

    Muttei niiltä jotka saavat ainoastaan 480 e/kk sossutukea voi ottaa mitään kun tuollasummallakaan ei elä.

    Äänestä

  • Vähemmän maailmanparannusta, enemmän Suomea! - ÄÄNESTÄKÄÄ PeruSSuomalaisia!

    Äänestä

Miksi me maksamme Suomessa asuville mamuille enemmän kuin kukaan muu koko maailmassa? Onko meillä varaa tähän tai edes halua?

YLE laski mamujen kulut: esimerkkitapauksena oli kahden työttömän aikuisen ja kolmen lapsen muodostama perhe, joka on tullut maahan äskettäin.

1. Suomi 2283 e/kk
2. Ruotsi 2143 e/kk
3. Saksa 1935 e/kk
4. Tanska 1765 e/kk
5. Ranska 1740 e/kk
6. Britannia 1179 e/kk
7. Espanja 1520 e/kk ( vain 3 kk:n ajan)
8. Italia 0 e
9. Kreikka 0 e

Suomi maksaa MAMUille siis ENEMMÄN kuin Ruåtti!?

Mitä järkee tässä on?

Äänestä

Katseet kohti Coloradoa. Siellä Suomen kokoinen osavaltio teki päätöksen kannabiksen laillistamisesta reilu vuosi sitten ja kuinkas kävi? Ei kuutta miljardia vuodessa, mutta verotulot järkytti paatuneimmatkin kannabiksen vastustajat, jotka ovat myöntäneet, että kannabiksen laillistaminen oli oikea ratkaisu.

Mitäpä teille yhteiskunnan aivopestyille kannabiksenkauhistelijoille kertomaan enempää, järki se tulee vielä teidänkin päähän.

Mielenkiinnolla jään odottamaan, kuka järkevä poliitikko uskaltaa nostaa asian esiin. Asiahan on kuitenkin niin, että joku sen vielä tekee ja hyvin pian. Voi Suomi-parkaa, jos esimerkiksi Viro ehtii tehdä sen ennen Suomea. Sitten jälkiviisaana huudellaan, että kyllähän minä olisin, mutta kun aihe on arka. Ainahan Suomi perässä tulee ja kerää jämät, jos niitä enää on.

Neljä vuotta seuraaviin vaaleihin, silloin viimeistään kannabis on vaalien yksi kuumimpia aiheita muillakin kuin vihreillä. Kun kysymys on ihmisen omasta päätäntävallasta, miten lääkitä itseään ja mitä päihdettä käyttää, luulisi suurimpien puolueiden riveistä nousevan jo halloota asian tiimoilta. Verotulot ja kansanterveys ovat kuitenkin sitä luokkaa, ettei kannabista enää voi ohittaa osana ihmisen hyvinvointia. Luit oikein, osana ihmisen hyvinvointia.

Äänestä

60MRD, silloin sillä on jotain merkitystä.

Kiitos aploodeista, kiitos !

Äänestä

Tervetuloa Venäjä!

Äänestä

Leikataan 6miljardia virkamiesten palkoista, tulee heillekin jotain muuta ajateltavaa.

Äänestä

Järjettömään ruotsin kieleen, tähän onnettomaan pakkoruotsiin ,
uppoaa 2-3 miljardia joka ainoa vuosi.
Pakkoruotsi jo kiireesti helvettiin !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mistä_rahat kirjoitti:

VM vaatisi 6 miljardia leikkauksia, mistä ihmeestä?!?
50 miljardia budjetti, sehän on 12% leikkauksia menoista...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu