Tehkää parannus ja kääntäkää katseenne Golgatan keskimmäiselle ristille.
Parannuksen tekeminen
Jeesus_tulee_pian
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nuohan ovat sama asia. Tai no, riippuu tietysti siitä, miten syvällisesti tuo "katseen kääntäminen" ajatellaan.
Kyllä. Nuo ovat yksi ja sama asia. Parannus ei ole itsensä parantelua tai mitään eheytystä ym, vaan se on kääntymys Jeesuksen puoleen. Jeesus taas sitten vaikuttaa meissä sitä, että meistä tulee entistä enemmän hänen kaltaisiaan.
Sellasenaan saa tulla Jeesuksen tykö ja siitä alkaa muutos.
Eivät ole sama asia. Parannuksen teko on luopumista Jumalan tahdon vastaisista asioista; palaamatta niihin ja katumalla niitä.
Eikö ihmiset edes tietää sitä??????? Ja sanovat sitten että ovat uskossa ??
Kehotus "tehkää parannus" tarkoittaa mielen muutoksessa kääntymistä synnin teiltä Jumalan puoleen. "Kääntäkää katseenne Golgatan keskimmäiselle ristille" tarkoittaa uskomista Jeesukseen, joka sovitti syntimme.
Opetellaan kertomaan evankeliumi yksinkertaisesti.
Mielen muutos tulee ainoastaan kun meidän oma mielemme kuolee Jeesuxessa ja saamme Hänen mieli tilalle. Kyllä sitten on mielenmuutos että on millä .... Ja vielä jää että on jettavana toisillekin.
Katson halveksien Golgatan keskimmäiselle ristille.
Omapa on asia.. Senkin provo.....